رشته های ورزشی المپیک؛ پانکریشن

به گزارش هولی، تاریخچه ورزش پانکریشن

رشته ورزشی پانکریشن، ترکیبی از ورزش های کاراته، تکواندو، مشت زنی، جودو و کشتی است که فرد مبارز از قدرت پا و دست و فکر خود استفاده نموده و با حریفانش مبارزه می نماید.

رشته های ورزشی المپیک؛ پانکریشن

دانشمندان معتقدند که ورزش پانکریش سال 393 میلادی رونق و پیشرفت خود را در ناحیه دریای مدیترانه آغاز کرد و در قرن پنجم میلادی در یونان به نام آنتیوچیا معروفیت پیدا کرد.

در قرن 12 پس از میلاد، این ورزش به نام کلوتساتا و در قرن 19 میلادی به نام پاتسو کلوتسو معروف شد. در نهایت قرن بیستم میلادی مسئولین کشور یونان تصمیم گرفتند که ورزش پانکریش را رسما به عنوان یکی از ورزش های کشور یونان به نام پانکریشن، نامگذاری نمایند.

طبق اسناد برجای مانده از روزگاران قدیم، ورزش پانکریشن اولین بار به حالت کاملاً نمایشی در بیست و ششمین دوره از بازی های المپیک برگزار می گردد و توجه بسیاری از مردم را به خود جلب می نماید و در المپیک سال 648 میلادی مقارن با سی و سومین دوره از بازی های المپیک، به عنوان یکی از رشته های این مسابقات اعلام شد و گفته می گردد که یونانی ها این رشته را سلطان ورزش های بازی های المپیک لقب دادند.

در روایات آمده است که اسکندر مقدونی، فعالیت های بسیاری برای رونق و توسعه ورزش پانکریشن انجام داده است و یکی از هواداران این رشته ورزشی بوده است و مهارت و فنونی که در این ورزش بکار گرفته می گردد باعث شد که اسکندر از این ورزش برای بالا بردن امنیت و مهارت سربازانش در برابر جنگ ها و لشگر کشی هایش استفاده کند.

اسکندر مقدونی با حمله به کشور ایران و بعد از آن به کشور هندوستان و تصرف آن ها باعث شد این رشته ورزشی به سرعت توسعه پیدا کند و به عنوان پدر ورزش های رزمی معروفیت پیدا کرد.

کشورهایی را که اسکندر مقدونی فتح نموده بود پس از مرگش به علت نداشتن فرزند، بین فرماندهان و بزرگ مردان سپاهش تقسیم می گردد و روز به روز به توسعه و پیشرفت ورزش پانکریشن ادامه دادند.

محققان بر این باورند که در زمان های دور، این ورزش در جشن هایی که در کشور ایران برگزار می کردند وجود داشته است و هواداران زیادی به آن روی می آورند.

در المپیک باستان، ورزشکاران با مشت های قدرتمند خود سنگ ها را خورد می کردند و سپرهای بسیار محکم را با قدرت پاهایشان می شکستند تا همگان به زور و نیروی آن ها پی ببرند؛ اما زمانی که اینکه رومی ها به کشور یونان حمله کردند، بازی های المپیک متوقف شد و گویا فردی به نام بودیدهارما که راهب هم بوده است، فنون این ورزش را از فرماندهان کشور ایران فرا می گیرد و به کشور های شرقی مهاجرت می نماید و آن را اساس و بنیاد ورزش های رزمی که امروزه وجود دارد، اعلام می نماید.

ورزش پانکریشن در المپیک نوین

بر اساس مدارک موجود، در سال 1895 میلادی، واتیکان (واتیکان نام شهری است که در کشور ایتالیا واقع شده است و از توابع شهر رم بوده و جایگاه زندگی رهبران کاتولیک دنیا است.) از جمله شهرهایی بوده است که با برگزاری بازی های المپیک، مخالفت می کرد و از اینکه ورزش پانکریش مجدداً در المپیک نوین وجود داشته باشد، به شدت نظرات منفی می داد تا این ورزش از بازی های المپیک حذف گردد.

خلاصه در سال 1896 میلادی مقارن با آغاز المپیک نوین، ورزش پانکریش به وسیله فرمانروای کشور یونان که ژرژ اول نام داشت، در 9 رشته ورزشی در شهر آتن برگزار گردید.

در این مقاله سعی کردیم حقیقی ترین تاریخچه را در خصوص ورزش پانکریشن در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. منتظر نظرات سازنده شما دوستان خبرنگارانیی هستیم.

منبع: کجارو / fa.wikipedia.org / akairan.com / razmiqazvin.ir
انتشار: 11 بهمن 1400 بروزرسانی: 11 بهمن 1400 گردآورنده: huli.ir شناسه مطلب: 1957

به "رشته های ورزشی المپیک؛ پانکریشن" امتیاز دهید

1 کاربر به "رشته های ورزشی المپیک؛ پانکریشن" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رشته های ورزشی المپیک؛ پانکریشن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید