راهنمای خرید پاور بانک به همراه نکات کلیدی

به گزارش هولی، بحث راهنمای خرید پاور بانک با تکامل یافتن تلفن های هوشمند و تبلت ها جدی تر از هر زمان دیگری دنبال می شود. در واقع با رشد روزافزون استفاده از ابزارهای هوشمند همراه، لزوم خریداری یک پاور بانک مناسب و کارامد کاملا احساس می شود. به همین دلیل در این مطلب به راهنمای خرید پاور بانک و نکات مهم مربوط به آن می پردازیم.

راهنمای خرید پاور بانک به همراه نکات کلیدی

خبرنگاران | سرویس تکنولوژی - پیش از پرداختن به بحث راهنمای خرید پاور بانک بهتر است ابتدا این موضوع را مورد بررسی قرار دهیم که پاور بانک چیست و چه کاری انجام می دهد. در زبان ساده می توان پاور بانک را نسخه بزرگ تری از باتری تلفن همراه تلقی کرد که گاه قادر است انرژی لازم برای شارژ کردن بیش از یک باتری تلفن همراه یا سایر ابزارهای دیجیتال مشابه را تامین کند.

در واقع پاور بانک ابزاری است که قادر به ذخیره کردن مقدار معینی از انرژی در درون خود است و این انرژی را به منظور شارژ کردن ابزارهای دیگری نظیر تلفن های هوشمند یا تبلت ها مصرف می کند. به طور کل پاور بانک نیز همانند باتری تلفن همراه یا تبلت شارژ می گردد و از این نظر کاملا با آنها هم خوانی دارد. اما به جای آن که انرژی ذخیره شده در باتری پاور پانک توسط خود این ابزار مورد استفاده قرار گیرد، آن را در اختیار سایر ابزارهای الکتریکی قرار می دهد.

به طور کل با خرید یک پاور بانک و همراه داشتن همیشگی آن شما می توانید تلفن همراه خود را در نقاطی که دسترسی چندانی به جریان برق در آن نیست، شارژ کنید. به عبارت ساده تر هنگامی که شما همیشه یک پاور بانک را با خود حمل کنید دیگر هیچ نیازی به جستجو برای یافتن پریز برق نخواهید داشت و به سادگی هر چه تمام تر می توانید تلفن همراه یا تبلت خود را شارژ کنید.

حال که به طور خلاصه با یک پاور بانک و هدفی که برای انجام آن ساخته شده است آشنا شدیم، بهتر است سراغ بحث راهنمای خرید پاور بانک برویم تا از این نکته آگاه شویم که چگونه می توان یک پاور بانک مناسب و کارامد را برای شارژ باتری ابزارهای همراه انتخاب کرد. در واقع با توجه به نکاتی که در این بحث به آن اشاره خواهد شد، می توان از اشتباه های رایج در هنگام خرید این وسیله جدید پرهیز کرد.

اهمیت ظرفیت در بحث راهنمای خرید پاور بانک

یکی از اشتباه های رایجی که ممکن است بسیاری از کاربران تلفن همراه یا تبلت هنگام خرید یک پاور بانک جدید انجام دهند، بی توجهی آنها به ظرفیت آن پاور بانک است. در واقع توجه به ظرفیت منبع ذخیره سازی انرژی یکی از مهم ترین نکاتی است که در بحث راهنمای خرید پاور بانک باید به آن توجه داشت.

اگر شما پاور بانک را به منظور شارژ کردن باتری تلفن همراه یا تبلت خود مورد استفاده قرار می دهید، باید حتما به ظرفیت باتری تلفن همراه یا تبلت خود دقت کنید. ظرفیتی که معمولا با شاخص میلی آمپر ساعت مشخص شده است. برای انتخاب پاور بانک مناسب حتما به این نکته توجه داشته باشید که ظرفیت ابزاری که قصد خرید آن را دارید حتما از ظرفیت باتری تلفن همراه یا تبلت شما بیشتر باشد. به این دلیل که همیشه ظرفیت اعلام شده برای پاوربانک ها ظرفیت اسمی آنها است و ظرفیت واقعی این ابزارها کمتر از رقم رسمی اعلام شده برای آنها است.

به عنوان مثال اگر تلفن همراه شما به یک باتری 2500 میلی آمپر ساعتی مجهز است بهتر است به سراغ انتخاب پاور بانکی بروید که ظرفیت آن حداقل 3000 میلی آمپر ساعت باشد. چرا که در غیر این صورت ناگزیر از آن خواهید بود که تلفن همراه خود را به صورت نصفه و نیمه شارژ کنید یا این که پس از شارژ مجدد پاور بانک ادامه فرآیند شارژ باتری تلفن همراه خود را از سر بگیرید. فعل و انفعالی که مسلما بسیار زمان بر است و برای بسیاری از کاربران چندان خوشایند نخواهد بود. از همین رو در بحث راهنمای خرید پاور بانک روی ظرفیت پاور بانک انتخابی توسط کاربر تاکید ویژه ای صورت می گیرد.

قابلیت حمل و نقل

بسیاری از کاربران تلفن همراه به دلیل مشغله های کاری خود مدت زمان قابل توجهی را در طول روز خارج از مناطق شهری سپری می کنند و از همین رو دسترسی چندانی به پریز برق ندارند. به همین دلیل این دسته از کاربران چاره ای جز استفاده از پاور بانک برای شارژ مجدد گوشی همراه خود نخواهند داشت.

علاوه بر استفاده از یک پاور بانک با بهره مندی از ظرفیت مناسب، نکته دیگری که این دسته از کاربران باید به آن توجه داشته باشند قابلیت حمل و نقل پاور بانک انتخابی است. به این معنی که باید محصولی را انتخاب کنند که به راحتی بتوانند آن را با خود به هر کجا که می خواهند ببرند.

در مجموع می توان ادعا کرد که رابطه مستقیمی میان ظرفیت، وزن و قیمت یک پاور بانک وجود دارد. به این معنی که هر اندازه ظرفیت یک پاور بانک بیشتر باشد، وزن و قیمت آن نیز به همان نسبت افزایش خواهد یافت.

بنابراین نکته مهمی که می توان در بحث راهنمای خرید پاور بانک به آن توجه داشت این است که همیشه باید تعادل مناسبی میان ظرفیت، وزن، اندازه و قیمت این ابزار برقرار گردد تا یکی از مهم ترین شاخصه های یک پاور بانک یعنی قابل حمل بودن آن حتما مورد نظر قرار گیرد.

اهمیت درگاه در بحث راهنمای خرید پاور بانک

یکی دیگر از نکاتی که در بحث راهنمای خرید پاور بانک مهم تلقی می گردد، توجه به تعداد و نوع درگاه های تعبیه شده در پاور بانک انتخابی است. از آن جا که این روزها بیشتر گوشی های هوشمند برای شارژ شدن به کابل یو اس بی مجهز هستند، انتخاب پاور بانک مناسب راحت تر از همیشه به نظر می رسد. چرا که بیشتر پاور بانک ها از درگاه یو اس بی پشتیبانی می کنند و حتی برخی از آنها تنها به همین قابلیت مجهز هستند. با این حال برخی از پاور بانک ها هم هستند که درگاه های متنوع تری را مورد پشتیبانی قرار می دهند. به عنوان مثال علاوه بر درگاه یو اس بی از درگاه لایتنینگ نیز پشتیبانی می کنند. مسلما هر چه قابلیت های یک پاور بانک بالاتر باشد، قیمت آن نیز به همان نسبت افزایش خواهد یافت.

در حال حاضر جریان ورودی بسیاری از تلفن های همراه موجود در بازار در دو حالت یک آمپر و دو آمپر تعریف شده است. بنابراین هنگام انتخاب یک پاور بانک جدید باید به آمپر خروجی آن نیز توجه کنید. به عنوان مثال اگر در خانه یک گوشی همراه با ورودی یک آمپر و گوشی همراه دیگری هم با ورودی دو آمپر در اختیار دارید، سعی کنید به سراغ خرید پاور بانکی بروید که علاوه بر درگاه خروجی با جریان یک آمپر به درگاه خروجی دو آمپری نیز مجهز باشد.

در واقع توجه کردن به جریانی که درگاه خروجی پاور بانک شما از آن پشتیبانی می کند، از جمله نکات بسیار مهمی است که در بحث راهنمای خرید پاور بانک باید آن را مد نظر قرار داد. چرا که هماهنگ نبودن جریان خروجی پاوربانک با جریان ورودی تلفن همراه یا تبلت در نهایت مشکلاتی را برای شما به همراه خواهد آورد.

در واقع شدت جریان خروجی هر پاور بانک توانایی آن دستگاه برای شارژ سایر ابزارها را به نمایش در می آورد. به طور کل پاور بانک هایی که از قدرت A1 برخوردار هستند اغلب برای شارژ کردن باتری ابزارهایی نظیر گوشی های موبایل، دوربین های دیجیتال و انواع و اقسام پخش کننده های موسیقی به کار می فرایند. در کنار این ابزارها پاور بانک هایی با قدرت A2 نیز وجود دارد که قادر به شارژ کردن ابزارهای بزرگ تری نظیر تبلت ها و آی پدها خواهد بود. اما اگر قصد اصلی شما از خرید پاور بانک شارژ کردن باتری ابزارهای بزرگ تری نظیر لپ تاپ است باید پاور بانکی را انتخاب کنید که از قدرت A1 بهره می برد.

در مجموع موضوع مهمی که باید در بحث راهنمای خرید پاور بانک به آن توجه داشت این است که اگر ابزارهای گوناگونی در اختیار دارید که می خواهید توسط پاور بانک خود به شارژ باتری آنها بپردازید، بهتر است سراغ نمونه هایی بروید که حداقل قادر هستند باتری دو ابزار را به طور هم زمان شارژ کنند.

توجه به اعتبار برند

اگر نکاتی که در سطور پیشین این متن به آنها اشاره شد مورد توجه کسانی که قصد خرید یک پاور بانک جدید را دارند، قرار گیرد، در نهایت این دسته از افراد می توانند انتخاب بهتر و مناسب تری در این زمینه داشته باشند. با این حال در بحث راهنمای خرید پاور بانک نکات دیگری هم وجود دارد که باید به آنها توجه داشت. از آن جایی که باتری یک گوشی، تبلت یا سایر ابزارهای مشابه منبع تامین کننده انرژی آن ابزار به شمار می رود، همیشه باید مراقب بود که آسیبی به این منبع تامین انرژی وارد نگردد.

در صورتی که کاربران تلفن های هوشمند یا تبلت ها پاور بانک مناسبی را انتخاب نکنند ممکن است به باتری موجود در ابزار همراه آنها آسیب های متعددی وارد گردد. بنابراین هنگام خرید پاور بانک همیشه سعی کنید به سراغ نمونه های شناخته شده حاضر در بازار بروید و از انتخاب مدل های ناشناخته بپرهیزید. به عبارت بهتر سعی کنید سراغ پاور بانک هایی بروید که شرکت تولید کننده آنها از نام و اعتبار مناسبی برخوردار باشد. چرا که انتخاب برندهای ناشناخته و بسیار ارزان قیمت موجود در بازار ممکن است مشکلاتی را برای کاربران به وجود بیاورد و به باتری تلفن همراه آنها آسیب های جدی وارد کند. حتی گاه هنگام استفاده از پاور بانک های غیر استاندارد ممکن است باتری گوشی شما باد کند یا بترکد.

نکات تکمیلی در بحث راهنمای خرید پاور بانک

همان گونه که پیش از خرید یک پاور بانک باید مواردی را رعایت کنید تا بتوانید انتخاب بهتری انجام دهید، پس از خرید پاور بانک نیز رعایت نکات مختلف و متعدد الزامی است. نکاتی که موجب می گردد عمر مفید دستگاه انتخابی شما افزایش یابد. در ابتدای متن به این نکته اشاره شد که یک پاور بانک در عمل شباهت فراونی به باتری گوشی شما دارد. به همین دلیل با رعایت مواردی مشابه با اعمالی که برای حفاظت از باتری تلفن همراه خود انجام می دهید می توانید از پاور بانک خود محافظت کنید و از خراب شدن زودرس آن جلوگیری به عمل آورید.

به عنوان مثال سعی کنید در مواقعی که پاور بانک خود را مورد استفاده قرار نمی دهید آن را در محل کاملا مناسبی نگهداری کنید. به این معنی که محل نگهداری پاور بانک باید از دمای مناسب و متعادلی برخوردار باشد و بیش از حد گرم یا سرد نباشد. چرا که گرما و سرمای بیش از حد موجب آسیب رساندن به سلول های به کار رفته در باتری پاور بانک شما می گردد.

علاوه بر آن سعی کنید به پاور بانک شما ضربات سنگین یا حتی سبک وارد نگردد. چرا که همانند بیشتر ابزارهای الکتریکی وارد شدن ضربه به پاور بانک نیز موجب وارد آمدن آسیب های جدی به آن می گردد. این موضوع در مورد وارد آمدن شوک الکتریکی به پاور بانک یا سایر ابزارهای مشابه نیز کاملا صادق است. به این معنی که تغییر شدید جریان برق هنگام شارژ شدن پاور بانک ممکن است آسیب های جدی و غیر قابل جبرانی به این ابزار وارد کند.

افزون بر مواردی که به آن اشاره شد باید به این نکته هم توجه داشت که یک پاور بانک نباید به مدت طولانی در گوشه ای از اتاق یا کمد، به شکل کاملا بی استفاده نگهداری گردد. به عبارت بهتر سعی کنید هر چند وقت یک بار از پاور بانک خود استفاده کنید. یعنی شارژ باتری به کار رفته در آن را به طور کامل مورد استفاده قرار داده و سپس از نو آن را شارژ نمایید.

مسلما باتری به کار رفته در پاور بانک نیز همانند باتری موجود در تلفن همراه از عمر معینی برخوردار است. به بیان دیگر پاور بانک ابزاری نیست که بتوان آن را تا ابد مورد استفاده قرار داد. با این حال توجه به نکاتی که در این قسمت از بحث راهنمای خرید پاور بانک به آن اشاره شد می تواند افزایش عمر مفید دستگاه شما را تا حدی تضمین کند.

منبع: setare.com
انتشار: 7 اسفند 1399 بروزرسانی: 7 اسفند 1399 گردآورنده: huli.ir شناسه مطلب: 1473

به "راهنمای خرید پاور بانک به همراه نکات کلیدی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای خرید پاور بانک به همراه نکات کلیدی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید