رامین طباطبایی: یک صدمِ چینی ها برای تیم ملی بسکتبال هزینه شد

به گزارش هولی، رامین طباطبایی در تبادل نظر با خبرنگاران با تاکید بر اینکه بسکتبال ایران برای دومین بار است که به وسیله کسب سهمیه، راهیِ المپیک شده است، گفت: تیم ملی بسکتبال ایران در بازی های 1948 لندن بدون کسب سهمیه و به وسیله مجوز اعطایی شرکت کرد. بعد از المپیک 2008 پکن، المپیک 2020 توکیو دومین دوره این بازی هاست که بسکتبال ایران با سهمیه در آن حاضر می شود.

رامین طباطبایی: یک صدمِ چینی ها برای تیم ملی بسکتبال هزینه شد

با تور چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید.

کسب سهمیه از جام جهانی ارزش زیادی دارد

وی توضیح داد: سهمیه ای که در جام جهانی به دست آمد هم با سهمیه ای که 12 سال پیش کسب شد، تفاوت زیادی دارد و بسیار ارزشمند است به خصوص که از یک میدان جهانی به دست آمده است. آن موقع چین به دلیل اینکه میزبان المپیک بود با تیم اصلی خود در مسابقات قهرمانی آسیا شرکت نکرد طوریکه تیم ایران با لبنان برای کسب سهمیه المپیک رقابت داشت اما سال جاری تیم ایران در جام جهانی و در مصاف غیر مستقیم با دیگر تیم های آسیایی - به جز ژاپن که میزبان المپیک است - به سهمیه دست یافت.

از دو سال پیش درگیرِ کسب سهمیه بودیم

رئیس فدراسیون بسکتبال با یادآوری حضور تیم ملی در 6 پنجره انتخابی برای کسب مجوز ورود به جام جهانی، اعلام نمود: از سال 2017 بسکتبال ایران درگیرِ رقابت های انتخابی برای جام جهانی بود. بعد از اینکه سهمیه این رویداد را به دست آورد برنامه های خود را برای حضور در آن و کسب سهمیه المپیک از آن ادامه داد. در واقع تیم ملی بسکتبال ایران یک پروسه دو ساله را طی کرد تا پیروز به کسب سهمیه برای المپیک شد.

تیم ملی بدون توجه به نقدها پیگیرِ دیدارهای خود بود

طباطبایی با اشاره به عملکرد تیم ملی در جام جهانی که به خاطر سه شکست در مرحله مقدماتی با نقدها زیادی همراه بود، یادآور شد: پیش از این شیوه این رقابت ها به گونه ای بود که بعد از یک مرحله و بر اساس نتایج رقم خورده در آن، وضعیت و شانس تیم ها تقریبا معین می شد اما سال جاری شرایط به گونه ای بود که حلِ معادلات تا روز آخر ادامه داشت. به همین دلیل و با وجود سه باخت مرحله مقدماتی، توانستیم در مرحله دوم با دو پیروزی صاحب سهمیه المپیک شویم. با توجه به اشرافی که از شرایط مسابقات داشتیم، بی توجه به نقدها کارمان را دنبال کردیم.

در هیچ دیداری بازنده مطلق نبودیم

وی تاکید نمود: تیم ملی بسکتبال در هیچ یک از دیدارهای مرحله مقدماتی یک بازنده مطلق نبود. عملکردی در خور توجه داشت و حریفان مدعی اش را برای کسب پیروزی به چالش کشاند. هر سه دیدار مرحله مقدماتی را با اختلاف امتیاز کم واگذار کردیم و همین مسئله در کسب سهمیه بی تاثیر نبود. از میان تیم های آسیایی حاضر در جام جهانی، تنها تیمی که می توانست با چین رقابت داشته باشد ایران بود در حالیکه میان تیم ما و چین هم فاصله زیادی وجود داشت.

چینی ها چند میلیون دلار هزینه کردند و ما یک صدم آنها

رئیس فدراسیون بسکتبال در این رابطه ادامه داد: تیمی مانند چین با هزینه چند میلیون دلاری برای جام جهانی آماده شد اما برای تیم ایران شاید یک صدم این مبلغ هزینه شده باشد. ما تیم ملی را زمانی تحویل گرفتیم که یک باخت و یک برد از حضور در پنجره اول داشت و در کل شرایط ناهنجاری داشت. از زمان تا به امروز بیشتر از دو و نیم - سه میلیارد برای تیم ملی هزینه نشد به همین دلیل می گویم یک صدم چین هزینه کردیم. با این حال تیم ملی را به گونه ای احیا کردیم که توانست سهمیه بگیرد.

اجازه ندادیم ناامیدی به تیم تزریق گردد

طباطبایی در بخش دیگری از مصاحبه با خبرنگاران گفت: انصافا تک تک ملی پوشان در هر پنج دیدار جام جهانی کوشش داشتند. ارزیابی اعضای کادر فنی هم از بازی هاو تاثیرگذاری آن در عملکرد تیم ملی برای بازی بعد هم نتیجه بخش بود. همه یاری کردیم تا ناامیدی به تیم تزریق نگردد. همین باعث شد بازیکنان تا آخرین ثانیه دیدار با آخر روحیه داشته باشند.

انتخاب برنامه های آماده سازی هوشمندانه بود

رئیس فدراسیون بسکتبال به تورنمنت هایی که تیم ملی پیش از جام جهانی در آنها شرکت داشت، اشاره نمود و گفت: انتخاب تورنمنت ها و برنامه های تدارکاتی کاملا هوشمندانه بود. مهران شاهین طبع به عنوان سرمربی تیم ملی پیشنهادات خود را مطرح می کرد و ما هم بر اساس شرایط و مسائل اقتصادی انتخاب نهایی را انجام می دادیم. فکر می کنم دیدارهایی که سرمربی تیم ملی برای این تیم پیشنهاد داد، همگی صحیح و درست بود چراکه در خودباوری و انگیزه بازیکنان تاثیر زیادی داشت.

پرداخت پاداش به اعضای تیم ملی

وی با تاکید بر اینکه تیم ملی بسکتبال با راهنمایی مهران شاهین طبع در المپیک توکیو حاضر می شود، یادآور شد: بابت کسب سهمیه برای این بازی ها به هر یک از اعضای تیم ملی مبلغی به عنوان پاداش داده شده است. البته میزان آن خیلی زیاد نبود اما در حد توان خود این کار را انجام دادیم.

دیدار با تیم های المپیکی پیش از اعزام به توکیو

طباطبایی در خصوص برنامه های مورد نظر برای آماده سازی تیم ملی بسکتبال پیش از حضور در المپیک 2020 نیز توضیح داد: ما برای حضور در تورنمنت هایی که پیش از جام جهانی در آنها شرکت کردیم، دعوتنامه دریافت نموده بودیم. حالا هم ایران به عنوان یک تیم المپیکی قطعا بیشتر مورد توجه خواهد بود. البته باید منتظر بمانیم تا تکلیف همه تیم های صاحب سهمیه معین گردد سپس برنامه ریزی های لازم را داشته باشیم. قطعا حضور در تورنمنت های بین المللی، دعوت از تیم ها و در کل دیدار با تیم های المپیکی در برنامه های آماده سازی خواهد بود.

شروع برنامه های آماده سازی بعد از اتمام لیگ

رئیس فدراسیون بسکتبال در انتها با بیان اینکه لیگ برتر از آبان ماه شروع می گردد و تا اردیبهشت ماه سال آینده ادامه دارد گفت که برنامه های آماده سازی تیم ملی بعد از اتمام لیگ شروع می گردد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 9 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: huli.ir شناسه مطلب: 317

به "رامین طباطبایی: یک صدمِ چینی ها برای تیم ملی بسکتبال هزینه شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رامین طباطبایی: یک صدمِ چینی ها برای تیم ملی بسکتبال هزینه شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید