خواب بهترین داروی عفونت

به گزارش هولی، ایسنا نوشت: پژوهشگران آلمانی در آنالیز جدیدی، دلیل تاثیر خواب را بر کاهش عفونت نشان دادند.

خواب بهترین داروی عفونت

پژوهشگران آلمانی در پژوهش جدیدی دریافتند که چرا خواب گاهی اوقات می تواند بهترین دارو باشد. خواب، توانایی بعضی از سلول های ایمنی بدن را در چسبیدن به اهداف مورد نظرشان بهبود می بخشد. این پژوهش که در دانشگاه توبینگن (University of Tübingen) آلمان اجرا شده، نشان می دهد که چگونه خوابیدن می تواند با عفونت بدن نیز مبارزه کند.

سلول های تی (T cells)، نوعی از گلبول های سفید هستند که اهمیت زیادی در واکنش ایمنی بدن دارند. هنگامی که سلول های تی هدفی مانند سلول آلوده به ویروس را شناسایی می نمایند، پروتئین های چسبنده ای موسوم به اینتگرین (Integrin) را فعال می نمایند تا امکان چسبیدن به هدف و از بین بردن برایشان فراهم گردد. با اینکه اطلاعات بسیاری در خصوص سیگنال های فعال نماینده اینتگرین وجود دارد اما سیگنال هایی که وظیفه تعدیل توانایی سلول های تی را برای چسبیدن به هدف بر عهده دارند، کمتر شناخته شده اند.

استویان دیمیتروف (Stoyan Dimitrov)، سرپرست این پژوهش و همکارانش تصمیم گرفتند اثرات گروه متفاوتی از مولکول های سیگنال دهنده موسوم به GPCRs را آنالیز نمایند. بسیاری از این مولکول ها می توانند سیستم ایمنی را سرکوب نمایند اما توانایی آنها در برانگیختن سلول های تی برای فعال کردن اینتگرین و اتصال به سلول های مورد نظر، ناشناخته است.

آنها دریافتند که مولکول های GPCRs، از فعال شدن اینتگرین سلول های تی پس از تشخیص هدف پیشگیری می نماید.

دیمیتروف اضافه نمود: سطح مولکول های مورد احتیاج برای مهار فعالیت اینتگرین در شرایط بسیاری مانند رشد تومور، عفونت مالاریا، کم اکسیژنی یا هیپوکسی و استرس آنالیز شد. شاید این روش، در سرکوب ایمنی مرتبط با این بیماری ها در ارتباط باشد.

این گروه پژوهشی، سلول های تی به دست آمده از داوطلبان سالم را هم هنگام خواب و هم هنگام استراحت، با هم مقایسه کردند. سطح فعالیت اینتگرین سلول های به دست آمده از داوطلبان خواب، بسیار بالاتر از سلول هایی بود که از داوطلبان بیدار به دست آمده بودند. آنها دریافتند که اثر کارآمد فعالیت اینتگرین در سلول های خواب، ناشی از فعالیت مولکول های GPCRs است.

لوسیانا بسدوفسکی (Luciana Besedovsky)، از نویسندگان این پژوهش گفت: یافته های ما نشان می دهند که خواب، توانایی افزایش کارایی واکنش سلول های تی را دارد.

این پژوهش، در مجله Journal of Experimental Medicine به چاپ رسیده است.

5656

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 22 خرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: huli.ir شناسه مطلب: 150

به "خواب بهترین داروی عفونت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خواب بهترین داروی عفونت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید