حمایت شورای حکام آژانس از ادامه اجرای برجام ، اتحادیه اروپایی عمیقاً از خروج آمریکا از برجام متاسف است ، خروج آمریکا، سرانجام برجام نیست

به گزارش هولی، نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی در روز پنجشنبه - 1 آذر - برای آنالیز سیزدهمین گزارش مدیرکل این آژانس درباره راستی آزمایی اجرای برجام، برگزار گردید و قاطبه حاضران، از برجام حمایت و اجرای کامل تعهدات تمامی طرف ها تاکید کردند.

حمایت شورای حکام آژانس از ادامه اجرای برجام ، اتحادیه اروپایی عمیقاً از خروج آمریکا از برجام متاسف است ، خروج آمریکا، سرانجام برجام نیست

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

در ابتدای نشست، نماینده اتریش که به نمایندگی از اتحادیه اروپایی سخنرانی می کرد، اظهار کرد: اتحادیه اروپای مصمم به کار با جامعه جهانی برای صیانت از برجام است. برجام، دستاورد بیش از 10 سال کوشش دیپلماتیک است که به نتیجه رسیده است.

وی تاکید نمود: در کنار اجرای تعهدات هسته ای از سوی ایران، برطرف تحریم های مرتبط هسته ای، بخش مهمی از این توافق است. بر همین اساس، اتحادیه اروپایی عمیقاً از خروج آمریکا از برجام متاسف است. همانطور که 13 گزارش پی در پی آژانس بین المللی انرژی اتمی تایید می نمایند، ایران به تعهداتش پایبند بوده است.

این دیپلمات اتریشی همچنین گفت: اتحادیه اروپا یادآور می گردد مادامی که ایران به تمامی تعهداتش پایبند باشد، به ادامه اجرای کامل و موثر برجام پایبند خواهد بود. ما از تمامی طرف های برجام می خواهیم که تمامی بخش های برجام را به طور کامل و موثر، اجراء نمایند.

سپس نماینده ژاپن ضمن اعلام حمایت قاطع از برجام، اعلام کرد که همکاری های بین المللی موجب پایداری ایران در اجرای برجام خواهد بود.

نماینده ونزوئلا نیز با اعلام حمایت از برجام و تاسف از خروج آمریکا، برجام را نتیجه چندجانبه گرایی و دیپلماسی پیروز دانست و اقدامات یکجانبه و غیرقانونی آمریکا را مخالف موازین حقوق بین الملل دانست.

وی همچنین توضیح داد که این گزارش مدیرکل آژانس، نشان می دهد ایران به برجام پایبند بوده است.

نماینده انگلستان نیز ضمن حمایت از اظهارات نماینده اتریش به نمایندگی از اتحادیه اروپا، اعلام کرد که دولتش کاملاً به برجام متعهد است.

نماینده چین نیز ضمن استقبال از گزارش مدیرکل، گفت این گزارش برای سیزدهمین بار متوالی تایید می نماید که ایران به تعهداتش پایبند بوده است.

وی همچنین از کوشش های ایران و آژانس برای همکاری یکدیگر تشکر کرد و گفت برجام تنها راه حل حل و فصل مسالمت آمیز پرونده هسته ای ایران است و همه طرف ها باید با حسن نیت، آن را اجراء نمایند.

وی یادآور شد که جریان اصلی جامعه جهانی از برجام حمایت می نماید و اجرای فراسرزمینی تحریم های آمریکا اقدامی نادرست است.

نماینده چین از آمریکا خواست تا در راستا درست تاریخ قرار گیرد.

وی اضافه کرد ارتباط و همکاری ایران و آژانس با یکدیگر بسیار خوب بوده و با کوشش سایر اعضاء برجام، باید منافع مالی ایران از برجام تامین گردد.

به همین دلیل نمایندگان تایلند، کره جنوبی، پرتغال، کانادا، سوئد و ایتالیا حمایت خود را از برجام اعلام کردند.

نماینده روسیه ضمن استقبال از گزارش مدیرکل در تایید پایبندی ایران به تعهداتش در برجام برای بار سیزدهم، گفت که همکاری بی نظیر ایران و آژانس، نشان دهنده کارآمدی و کارکرد توافق هسته ای است.

وی همچنین توضیح داد که روسیه نگران اقدامات آمریکا و کوشش وی برای ممانعت از بهره مندی ایران از منافع توافق هسته ای است.

وی اعلام نمود که روسیه فارغ از تحریم های غیرقانونی آمریکا، به روابط تجاری خود با ایران ادامه خواهد داد.

در ادامه نمایندگان اندونزی، سوئد، آفریقای جنوبی، برزیل، قزاقستان، نیوزیلند، کوبا، سنگاپور و ترکیه برجام را نتیجه کوشش های دیپلماتیک دانسته و از آن حمایت کردند.

نماینده سوئیس ضمن حمایت از برجام، اعلام کرد که دولتش از خروج آمریکا از برجام در حالی که ایران پایبند به برجام بوده است و همچنین اعمال تحریم های فراسرزمینی آمریکا، متاسف است.

وی همچنین اعلام کرد که خروج آمریکا، سرانجام برجام نیست و دولت ها باید کوشش نمایند تا ایران از عواید برجام بهره مند گردد.

منبع: انتخاب
انتشار: 10 آذر 1398 بروزرسانی: 11 مهر 1399 گردآورنده: huli.ir شناسه مطلب: 501

به "حمایت شورای حکام آژانس از ادامه اجرای برجام ، اتحادیه اروپایی عمیقاً از خروج آمریکا از برجام متاسف است ، خروج آمریکا، سرانجام برجام نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حمایت شورای حکام آژانس از ادامه اجرای برجام ، اتحادیه اروپایی عمیقاً از خروج آمریکا از برجام متاسف است ، خروج آمریکا، سرانجام برجام نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید