تابلوهای معابر تهران کدگذاری شد

به گزارش هولی، خبرنگاران آنلاین:معاون اداره کل مهندسی و ایمنی ترافیک شهر تهران در خصوص کدگذاری تابلوهای شهر تهران توضیحاتی را ارائه کرد.

تابلوهای معابر تهران کدگذاری شد

مهندس صفی الله عبدی در گفت وگو با ایسنا، در خصوص اجرای طرح کدگذاری شبکه معابر شهر تهران گفت: در دی ماه سال 1394 شورای شهر مصوبه ای مبنی بر الزام شهرداری تهران به ساماندهی تابلوهای راهنمایی راستا و همچنین شماره گذاری معابر شهر تهران داشت. برهمین اساس مطالعات کدگذاری تابلوهای شهر تهران را شروع کردیم و پس از انجام مطالعات تطبیقی و همچنین استخراج دستورالعمل اجرایی، سندی در قالب نظام فنی و اجرایی تدوین شد که براساس آن ساماندهی تابلوهای راهنمای شهری در دستور کار نهاده شد.

مهندس عبدی اضافه کرد: در مصوبه شورای شهر آمده بود که شهرداری تهران می بایست ساماندهی تابلوها و علائم راهنمای شهری و تابلوهای اطلاع رسانی در معابر شهر تهران را به گونه ای طراحی کند که با سیستم های رهیاب خودرویی هم خوانی داشته باشد. همچنین می بایست شماره گذاری بزرگراه ها و خیابان های سطح شهر در راستای آسان سازی تشخیص رانندگان در انتخاب خروجی بزرگراه ها و شریان های اصلی شهر ایجاد گردد.

معاون اداره کل مهندسی و ایمنی ترافیک شهر تهران با بیان این که کدگذاری معابر شهر تهران بر مبنای یک نظام واحد منطبق با ساختار شهری تهران انجام شد، اضافه کرد: سهولت در آدرس دهی و رهیابی راستا، حل مسائل ناشی از به کارگیری نام های یکسان، جلوگیری از تبعات منفی نام معابر از مهم ترین فواید کدگذاری معابر است که فاز اول تابلوها نصب شده است و به مرور مابقی معابر جهت تسهیل تبادل اطلاعات شبکه معابر کدگذاری می گردد.

عبدی در خصوص جزییات تخصیص کد به معابر بزرگراهی و شریانی با بیان این که کدگذاری معابر بزرگراهی با اعداد دو رقمی و معابر شریانی با اعداد سه رقمی معین می گردد، ادامه داد: در هر دو حالت عدد یگان کد، بیانگر شماره نوار است و معابر شمالی - جنوبی دارای کد فرد و معابر شرقی - غربی کد زوج دارند ...

معاون اداره کل مهندسی و ایمنی ترافیک شهر تهران اضافه کرد: با توجه به شبکه معابر و تشکیل نوارهای شمالی ـ جنوبی و شرقی و غربی نحوه کدگذاری معابر بزرگراهی این گونه است که رقم دهگان از اعداد یک تا 9 حرکت از شرق به غرب برای معابر شمالی - جنوبی و حرکت از شمال به جنوب برای معابر شرقی - غربی است و عدد یکان شماره نوار مربوطه اگر فرد باشد برای راستاهای شمالی - جنوبی و اگر زوج باشد برای راستاهای شرقی و غربی است.

او در خصوص کدگذاری معابر شریانی شرح داد: کد معابر شریانی سه رقمی است. در تعریف کد معابر شریانی رقم یکان که معمولا عددی بین 1 تا 9 باشد اگر فرد باشد مربوط به راستا شمالی - جنوبی و اگر عدد زوج باشد مربوط به معابر شرقی - غربی است و دو رقم سمت چپ نیز که از عدد 10 تا 99 می باشد حرکت از شرق به غرب برای معابر شمالی - جنوبی و حرکت از شمال به جنوب برای معابر شرقی - غربی است و با علامت اختصار شمال (N)، جنوب(S)، شرق (E)و غرب (w)به زبان انگلیسی معین می گردد.

معاون اداره کل مهندسی و ایمنی ترافیک شهر تهران گفت: دومین گام نگارش کد بر روی تابلوهای راهنمایی راستا، طراحی لوگوست. لوگوی معابر بزرگراهی به صورت کپسولی و لوگوی معابر شریانی مستطیل شکل است و رنگ زمینه لوگو مطابق با رنگ زمینه تابلوهای راهنمایی راستا در معابر مذکور است. (مانند تصویر ذیل)

او گفت: این کدها در تابلوهای شهری نصب می گردد. نصب این اعداد به معنای حذف راستاها که به فارسی نوشته شده نیست و این اعداد برای پیدا کردن راستا در اپلیکیشن های رهیاب، کاربرد بیشتری دارد.

معاون اداره کل مهندسی و ایمنی ترافیک شهر تهران ادامه داد: کدگذاری معابر براساس استانداردهای فنی اجرا شده است و ضروری است که این پروژه کدگذاری معابر بزرگراهی تکمیل گردد تا بتواند شهروندان دسترسیی بهتری به معابر جمع و پخش کننده داشته باشد اما شهروندان نگران نباشند چراکه عبارات فارسی حذف نمی گردد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 7 مهر 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: huli.ir شناسه مطلب: 302

به "تابلوهای معابر تهران کدگذاری شد" امتیاز دهید

1 کاربر به "تابلوهای معابر تهران کدگذاری شد" امتیاز داده است | امتیاز: 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تابلوهای معابر تهران کدگذاری شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید