برترین جاها برای تماشای بارش شهابی کجاست؟

به گزارش هولی، در زندگی شهری، چراغ خیابان ها، خانه ها و ماشین ها آنقدر آلودگی نوری ایجاد می نمایند که ستاره ها خیلی کم سو به نظر می رسند. بنابراین آنهایی که دلشان می خواهد آسمان صاف و پرستاره و نوربارانی ببینند، دنبال برترین جاها برای تماشای بارش شهابی می گردند، چیزی که به سادگی نمی توان از خیرش گذشت.

برترین جاها برای تماشای بارش شهابی کجاست؟

بارش شهابی در طول سال چندین بار اتفاق می افتد. معروف ترین آن برساوشی است که آن را می توانیم از نیمه مرداد تا نیمه شهریور ببینیم. بارش جباری هم آخر مهر در آسمان دیده می گردد. بارش جوزایی در آذر و بارش ربعی هم در دی اتفاق می افتد. بارش شهابی بازه مشخصی دارد، ولی اوج آن یک روزه است.

در هر جایی که نور شهری کم باشد، می گردد شهاب ها را دید. کافی ست از شهرهای بزرگ دور شویم و به جایی برویم که دارای افق باز و فاقد آلودگی نوری باشند. بعد، باید حدود 20 تا 30 دقیقه صبر کنیم تا چشم مان به تاریکی عادت کند. نیازی هم به وسایل حرفه ای مثل تلسکوپ و دوربین نداریم.

کویر مرنجاب

در کمتر جایی مثل کویر می گردد ستاره ها را آنقدر روشن و نزدیک احساس کرد. کویر مرنجاب نزدیک کاشان واقع شده و یکی از جاهایی ست که پذیرای علاقه مندان به ستاره شناسی و تماشای شهاب هاست. جهت تهران تا آران و بیدگل با ماشین حدود 3 ساعت است. در بلوار ارتش آران و بیدگل، تابلوی راهنمای کویر مرنجاب را خواهیم دید. از آران و بیدگل تا کویر مرنجاب حدود 40 کیلومتر جهت خاکی در پیش داریم.

کاروانسرای پاسنگان

کاروانسرای پاسنگان در دوره ساسانی ساخته شده و در طول سال های گذشته چند بار بازسازی اش نموده اند و این روزها به اقامتگاه سنتی تبدیل شده. این کاروانسرا را در بزرگراه قم به کاشان پیدا می کنیم. از قم تا اینجا حدود نیم ساعت راه است.

خوبی کاروانسرای پاسنگان این است که برای اقامت جای خوب و راحتی ست و امکانات لازم برای رصد آسمان را دارد. در محوطه کاروانسرا، سفره خانه سنتی و سوغاتی فروشی هم هست. برای کاروانسرای پاسنگان هم تور ستاره شناسی برگزار می گردد.

کاروانسرای قصر بهرام

جایی نزدیک گرمسار، کاروانسرایی تماشای قرار گرفته که نامش کاروانسرای قصر بهرام است. این کاروانسرا متعلق به دوره ساسانی ست و به ثبت ملی هم رسیده، ولی برای تماشا بارش شهابی و رصد آسمان باید مجوز محیط زیست داشت. از تهران تا کاروانسرای قصر بهرام 3 ساعت فاصله است و از گرمسار تا اینجا 2 ساعت طول می کشد. برای رسیدن به این کاروانسرا از شهر صنعتی چرم شهر باید بگذریم.

کاروانسرای ده نمک

اگر از گرمسار جهتمان را به سمت آرادان ادامه بدهیم، به روستای ده نمک و کاروانسرای شاه عباسی این روستا می رسیم. از تهران تا اینجا کمی بیشتر از 2 ساعت و از گرمسار 35 دقیقه راه است.

کاروانسرای ده نمک از دوره صفوی به جا مانده و یکی از جاهای مناسب تماشای شهاب باران است. چند سالی ست که این کاروانسرا به اقامتگاه بوم گردی تبدیل شده و امکانات کافی برای اقامت و رصد دارد.

ایستگاه 7 تله کابین توچال

توچال، پاتوق کوهپیمایی و اسکی ست. اما در شب های شهاب باران، علاقه مندان به ستاره شناسی و شهاب ها به اینجا می آیند. اگر زمان کافی نداشته باشیم که برای تماشا شهاب ها از شهر خارج شویم، ایستگاه 7 توچال گزینه خوبی به نظر می رسد. باید با تله کابین به ایستگاه 5 برویم و از آنجا خط بعدی را سوار شویم که به ایستگاه 7 می رود. هتل توچال نزدیک این منطقه است و اگر مشکل تنفسی نداشته باشیم، می توانیم در هتل توچال بمانیم.

پایگاه نجوم دامغان

با 4 ساعت رانندگی از تهران به روستای وِرکیان می رسیم. پایگاه نجوم دامغان در روستای ورکیان قرار گرفته. اول به سمنان می رویم و در 5 کیلومتری دامغان به مقصد می رسیم. پایگاه علوم و ستاره شناسی ورکیان از سال 1389 کارش را آغاز نموده و جای مناسبی برای تماشای بارش شهابی ست.

شهمیرزاد

در شهمیرزاد سمنان هم می گردد بارش شهابی را دید. سفر از تهران تا شهمیرزاد بیشتر از 3 ساعت طول می کشد. در این جهت از گرمسار و سمنان می گذریم. شهمیرزاد، شهر خوش آب وهوایی ست که گذشته از سرسبزی و صفایش، آسمان صاف و تمیزی برای تماشا شهاب باران دارد.

اگر نخواهیم چادر بزنیم و در دل طبیعت بمانیم، می توانیم در هتل سنگسر مهدی شهر اقامت کنیم که فاصله چندانی تا شهمیرزاد ندارند.

خانقاه علاءآلدوله سمنانی

از تهران که راه بیافتیم تا سمنان کمتر از 3 ساعت فاصله داریم. در صوفی آباد، در فاصله 5 کیومتری سمنان خانقاه علاء الدوله سمنانی قرار گرفته که افق باز و آسمان تمیزی دارد. این خانقاه آرامگاه عارف بزرگی به نام علاءالدوله بوده. البته از قبل باید هماهنگ کنیم و اگر سرزده برویم، ممکن است اجازه ورود پیدا نکنیم. سفر با تورهای رصد انتخاب خوبی به نظر می رسد.

روستای قورتان

از تهران تا روستای قورتان اصفهان حدود 5 ساعت و نیم راه است. این روستا در جاده کویر ورزنه به اصفهان قرار گرفته. سایت تفریحی واحه در کویر ورزنه گزینه بعدی برای رصد آسمان و تماشا باران شهابی ست.

کویر سه قلعه

سه قلعه در استان خراسان رضوی قرار گرفته و تا تهران 11 ساعت فاصله دارد. یکی از آسمان های شفاف و پرستاره را همین جا می گردد دید. اینجا اقامتگاه بومگردی هم دارد و خیال مان راحت است که جای مناسبی برای ماندن داریم.

روستای قلعه بالا در منطقه خارتوران

روستای قلعه بالا، روستای پلکانی قشنگی ست که در منطقه حفاظت شده خارتوران قرار گرفته. خوبی اینجا جز آسمان پرستاره اش، داشتن اقامتگاه بومگردی ست. از روستا تا تهران حدود 6 ساعت راه است و جهتمان از شاهرود و میامی می گذرد.

کویر مصر

کویر مصر برای طبیعت گردان و عاشقان طبیعت نامی بسیار آشناست و از بقیه کویرهای ایران هوادار بیشتر دارد. این کویر هم جای مناسبی برای تماشا شهاب باران است. روستای مصر از توابع خور و بیابانک در استان اصفهان است و در 45 کیلومتری شرق جندق و در 60 کیلومتری شمال خور واقع شده. مصر را به دریای شنی کویر هم می شناسند.

کویر ابوزیدآباد

کویر ابوزیدآباد در شمال شرقی کاشان قرار گرفته و قلعه ها و خانه های تاریخی اش از نظر معماری بسیار با ارزش است. در این کویر هم همان سکوت خاص کویر حاکم است و منظره ریگ های روان و شنی. از تهران تا کویرابوزیدآباد 4 ساعت راه است. از اتوبان تهران-قم باید حرکت کنیم. با عبور از قم و با ادامه راه در آزادراه امیرکبیر یا جاده قم-کاشان وارد شهر کاشان می شویم.

در کاشان وارد بلوار قطب راوندی شده و با ادامه جهت در بلوار ملاصدرا به یک دو راهی می رسیم که در سمت چپ واقع شده است. باید به سمت چپ بپیچیم تا با ادامه جهت به ابوزید آباد برسیم.

برترین کویرهای ایران برای سفر کدامند؟

منبع: اسنپ تریپ
انتشار: 25 بهمن 1400 بروزرسانی: 25 بهمن 1400 گردآورنده: huli.ir شناسه مطلب: 1972

به "برترین جاها برای تماشای بارش شهابی کجاست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برترین جاها برای تماشای بارش شهابی کجاست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید