دیدنی های ازنا کدامند؟

به گزارش هولی، ازنا یکی از شهرهای کوچک و کم جمعیت استان لرستان است که با مرکز استان یعنی خرم آباد 127 کیلومتر فاصله دارد. جدا از طبیعت زیبا و روستاهای سرسبز این شهر، آنچه باعث معروفیت ازنا شده، داشتن ایستگاه قطار است. اما اگر این شهر مقصدمان بود باید کجاها را ببینیم و دیدنی های ازنا کدامند؟

دیدنی های ازنا کدامند؟

پارک جنگلی اشترانکوه

اگر بخواهید ازنا را از بالا ببینید، هوای خوب بهتان بخورد، باید بروید جایی در دامنه تپه های ماهور در شمال شهر ازنا که به بام ازنا معروف است. پارک جنگلی اشترانکوه، پارک جنگلی سرسبز و کوهستانی ست که جان می دهد برای پیک نیک یک روزه. این جا آلاچیق و جای نشستن هم دارد.

روستای کمندان

بخش هیجان انگیز دیدنی های شهر ازنا روستاهای اطرافش هستند. کمندان 25 کیلومتر با شهر فاصله دارد. اگر بهار به کمندان سفر کنید، دشت پر از شقایق آن را می بینید. طبیعت این منطقه واقعا زیباست؛ هم سرسبز است و هم کوهستان و چشمه دارد. قلعه تاریخی کمندان که از دوره قاجار به جا مانده، مشرف به روستاست. این روستا سر راه تونل برفی قرار گرفته. یادتان نرود از کمندان عسل، موسیر و کشک سوغات بخرید.

جهت دسترسی: از میدان راه آهن ازنا راه بی افتید و با گذشتن از روستاهای گرجی، دره تخت، نصرت آباد و سیاوش آباد به کمندان برسید. همه جهت آسفالت است.

تونل برفی

حتما از تونل های جاده ای زیادی رد شده اید. همان ها که بچه بودیم از دیدن شان کلی ذوق می کردیم. اما ماجرای این تونل فرق دارد. تونل برفی یکی از معروف ترین جاهای دیدنی ازناست. این تونل طبیعی در دامنه اشترانکوه قرار گرفته. در این دره قشنگ، بهمن که سقوط می کند، توده برف تشکیل می شود و بعد از آب شدن برف ها در بهار این تونل شکل می گیرد.

بلندی داخل تونل حدود 2 و نیم تا 3 متر است و طولش به 800 متر می رسد. تا تابستان به آخرهایش نرسیده باید خودتان را به تونل برسانید. بهترین زمان دیدنش اواسط بهار است. فقط یادتان باشد اگر در راه خسته شدید و عرق کردید، بلافاصله وارد تونل سرد نشوید که ممکن است سرما بخورید.

جهت دسترسی: برای رسیدن به این تونل باید جور هندوستان بکشید. از ازنا تا روستای کمندان را می شود با ماشین بروید، از آن جا به بعد حدود 2ساعت پیاده روی در پیش دارید.

دربند

شاید با شنیدن نام دربند یاد دربند خوش آب و هوای تهران بیفتید، ولی این یکی، روستایست که 15 کیلومتر با ازنا فاصله دارد، هرچند مثل دربند تهران درختی و باصفاست. راه آهن تهران به خرمشهر از ایستگاه دربند می گذرد. ساختمان ایستگاه قدیمی راه آهن یکی از دیدنی های این روستاست و روی دودکش های آن چندین سال است که لک لک ها لانه دارند. برای دیدن چاه تیان و رودخانه ماربره باید از دربند بگذرید. این روستا خیلی سرسبز است و رودخانه پرآبی هم دارد. شیلات در این روستا رونق دارد و بازار ماهی آن گرم است.

چشمه یا چاه تیان

چشمه تیان، فصلی ست و اول بهار می توانید آن را ببینید. ویژگی جالب چشمه یا چاه تیان این است که در بعضی از ماه های سال اصلا وجود ندارد، اما بهار که می شود ناگهان فوران می کند. آب دهی آن به اندازه بارش منطقه بستگی دارد. انقدر آب چشمه سرد است که شرط می بندیم بیشتر از 2 دقیقه نتوانید دست تان را در آبش نگه دارید. با آمدن به این روستا با یک تیر دو نشان می زنید. در راه دربند به تیان و در فاصله یک کیلومتری روستای سرسبز تیان، رودخانه ماربُره و پل آن را هم خواهید دید.

جهت دسترسی: در 15 کیلومتر ازنا به روستای دربند می رسید. از زیرگذر راه آهن قدیمی دربند که سال 1330 ساخته شده، می گذرید و وارد جاده روستای تیان می شوید. 6 کیلومتر که میان صیفی کاری و جویبار جلو رفتید، چشمه تیان را کنار جاده می بینید. جهت رسیدن به چشمه آسفالت است.

زیباترین جاذبه های گردشگری دورود لرستان

چشمه قُلقُل یا قلقلی

این چشمه هم که در تعطیلات به پاتوق گردشگران تبدیل می شود، در همان روستای دربند ازنا قرار گرفته. چشمه قلقل از شکاف هفت متری از دل کوه سنگی می جوشد و قل قل کنان بیرون می آید. چشمه در میان یک تنگه کوچک اما سرسبز و زیبا واقع شده. آبدهی این چشمه 45 لیتر در ثانیه است و کاربرد کشاورزی دارد.

جهت دسترسی: بین روستای دربند و شهرک ویژه اقتصادی، کمی پایین تر از پاسگاه محیط بانی محیط زیست شهرستان ازنا

روستای دره تخت

این روستا 10 کیلومتر با ازنا فاصله دارد و یکی از ییلاق های عشایر است. اگر بخواهید دره برفی را ببینید، از این روستا هم می گذرید. این جا پر از کندوی عسل، گل های صادراتی، سراب و دره های زیبا و کشت زارهای وسیع است. هم کوهنوردها به آن سفر می کنند و هم طبیعت گردها.

امام زاده قاسم

بنای امام زاده مربوط به دوره ایلخانی یعنی قرن هشتم است. روی در ورودی اما م زاده کتیبه های قدیمی هست که تاریخ ساخت آن را نشان می دهد. بدنه بنا 3 طبقه است، بلندی 40 متری دارد و صحن حیاطش مربع شکل است. دیوارها و گنبد از آجر و گچ ساخته شده اند و معماری دیدنیی و جذابی دارند. جالب این که شکل گنبد از بیرون مخروطی به نظر می رسد ولی از داخل کروی دیده می شود. از ازنا تا امام زاده نیم ساعت راه است. این بنا به ثبت ملی رسیده.

آدرس: ازنا، دهستان چاپلق یا گاپله، روستای امام زاده قاسم

قلعه دز

محلی ها به آن قلا دز می گویند. این قلعه خیلی قدیمی ست اما نمی دانیم دقیقا چقدر. کارشناسان احتمال می دهند در دوره مادها ساخته شده و در دوره ساسانی و اسلامی هم از آن استفاده می کردند. قلعه روی بلندی واقع شده است و به حوالی خودش مسلط است. قلعه از ساروج و سنگ ساخته شده.

جهت دسترسی: در حدود کیلومتر 10 جاده ازنا به دورود، سمت راست جاده، قلا دز قرار گرفته.

زیباترین جاذبه های گردشگری خرم آباد

منبع: اسنپ تریپ
انتشار: 1 بهمن 1400 بروزرسانی: 1 بهمن 1400 گردآورنده: huli.ir شناسه مطلب: 1946

به "دیدنی های ازنا کدامند؟" امتیاز دهید

2 کاربر به "دیدنی های ازنا کدامند؟" امتیاز داده اند | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیدنی های ازنا کدامند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید