برنامه نویسی فرانت اند یا بک اند، یادگیری کدام را آغاز کنیم ؟

به گزارش هولی، آیا شما هم در دو راهی انتخاب بین یادگیری برنامه نویسی فرانت اند یا بک اند قرار دارید؟ در دنیای برنامه نویسی، این موضوع اصلا عجیب نیست که یک نفر در انتخاب مسیر حرفه ای خود دچار تردید باشد. چراکه زبان های برنامه نویسی و نرم افزارهای مختلفی وجود دارند که هر یک باتوجه به مزایا و تعیینات خود، جذابیت هایی را نیز برای استفاده نمایندگان آنها ایجاد می نمایند. در این بین عده ای باتوجه به مزایا و تعیینات زبان های برنامه نویسی، مسیر شغلی خود را تعیین می نمایند. در حالی که ممکن است عده ای دیگر از کارجویان باتوجه به مسیر شغلی مورد علاقه خود، به سراغ نرم افزارها و زبان برنامه نویسی مورد احتیاج بروند. اما دوگانگی انتخاب در برنامه نویسی وب بیشتر از سایر حوزه ها به چشم می خورد. به همین علت در این مطلب با معرفی کامل برنامه نویسی فرانت اند و بک اند، مهارت های مورد احتیاج هر یک را نیز بیان می کنیم تا شما بتوانید راحت تر برای مسیر شغلی آینده خود تصمیم گیری کنید.

برنامه نویسی فرانت اند یا بک اند، یادگیری کدام را آغاز کنیم ؟

توسعه وب چیست؟ توسعه دهنده وب کیست؟

اگر شما هم علاقه مند به حوزه مهندسی کامپیوتر و گرایش مهندسی نرم افزار باشید، احتمالا تا به حال درباره توسعه وب نیز مطالبی را شنیده یا مطالعه نموده اید. چراکه صرف نظر از جذابیت های این حوزه، فرصت های شغلی مختلفی در این حوزه وجود دارند که ورود به بازار کار آنها احتیاجمندداشتن اطلاعات کافی درباره هر شغل است.

بنابراین برای داشتن انتخابی مناسب، در ابتدا بهتر است تا با مفهوم توسعه وب و توسعه دهنده وب بیشتر آشنا شویم. به بیانی بسیار ساده می توان گفت که توسعه وب (web development) به معنای ایجاد و توسعه یک سایت برای اینترنت است. در این معنا جنبه هایی غیر از طراحی سایت موردتوجه قرار می گیرند. به شکلی که با استفاده از زبان های برنامه نویسی و اسکریپت نویسی، کارایی و ویژگی های یک سایت خلق می شوند.

توسعه دهندگان وب یا به انگلیسی دولوپرها (Developers) متخصصانی هستند که بر جنبه های فنی ایجاد یک وب سایت تمرکز دارند. این جنبه ها می توانند شامل ایجاد لایه ها، برنامه نویسی و یکپارچه سازی کاربردها و گرافیک باشند.

انواع توسعه دهنده وب

در دنیای طراحی سایت و فناوری، 3 نوع توسعه دهنده وب وجود دارد: توسعه دهنده فرانت اند (front end)، توسعه دهنده بک اند (Back end) و توسعه دهنده فول استک (full stack web development). توسعه دهندگان بک اند بر مدلسازی، کار با داده ها و تمام اتفاقاتی که در ماورای نگاه کاربران یک سایت رخ می دهد دخالت دارند.

این در حالی است که یک توسعه دهنده فرانت اند در ساخت تمام مواردی شرکت دارد که یک کاربر سایت می تواند مشاهده یا با آن تعامل کند. اما یک فول استک دولوپر شخصی است که تمام یا بخشی از وظایف توسعه دهندگان فرانت اند و بک اند را انجام می دهد. در بخش های بعدی با معرفی بیشتر برنامه نویسی فرانت اند و بک اند، شما را در مقایسه و انتخاب مسیر شغلی مناسب یاری می کنیم.

برنامه نویسی فرانت اند چیست؟ فرانت اند دولوپر کیست؟

در حقیقت برنامه نویسی فرانت اند بخشی از توسعه وب محسوب می گردد که از طریق کدنویسی و ایجاد المان های ظاهری یک وب سایت، ویژگی هایی را ایجاد می نماید که به راحتی و فورا از طریق کاربر قابل مشاهده و در دسترس وی هستند. به همین علت برنامه نویسی فرانت اند را برنامه نویسی سمت کاربر نیز می نامند.

اما توجه داشته باشید که برنامه نویسی فرانت اند با طراحی رابط کاربری (User interface design) فرق دارد. یک طراح رابط کاربری به طراحی المان های گرافیکی در محیط نرم افزارهایی مانند فتوشاپ می پردازد. در نتیجه یک طراح رابط کاربری، کار برنامه نویسی انجام نمی دهد.

بنابراین یک فرانت اند دولوپر را می توان شخصی دانست که با ایجاد کدهای فرانت اند، مسئولیت پیاده سازی تمام مواردی را برعهده دارد که در یک سایت از طریق کاربران مشاهده می شوند. بعلاوه یک فرانت اند دولوپر می تواند با کدنویسی های خود، در افزایش تجربه کاربری (user experience) یک سایت نیز نقش موثری ایفا نماید. در نتیجه یک فرانت اند دولوپر علاوه بر کدنویسی و برطرف خطا، در جهت پیاده سازی طراحی کلی سایت نیز فعالیت می نماید.

برنامه نویسی بک اند چیست؟ بک اند دولوپر کیست؟

برخلاف برنامه نویسی فرانت اند که به طور مستقیم با بخش قابل مشاهده سایت برای کاربران در ارتباط است، توسعه بک اند برای آن بخشی از توسعه وب درنظر گرفته می گردد که برای کاربران قابل مشاهده نیست. در حقیقت برنامه نویسی بک اند با مفاهیم یکپارچه سازی و منطق وب اپلیکیشن در سمت سرور در ارتباط است.

یک برنامه نویس بک اند به منظور ایجاد ارتباط بین پایگاه داده و یک وب اپلیکیشن، کدنویسی می نماید. به طور خلاصه بک اند دولوپر مسئول برنامه نویسی مواردی از یک سایت است که مشاهده نمی شوند. بنابراین هر آن چیزی که در ارتباط با پایگاه های داده، سرورها و اپلیکیشن ها باشد در حوزه کاری یک برنامه نویس بک اند است.

مهارت های مورد احتیاج برای ورود به بازار کار برنامه نویسی وب

برنامه نویسی از آن حوزه هایی است که برای اشتغال و ورود به بازار کار، آشنایی با طیف وسیعی از موضوعات و مهارت ها بسیار ضروری است. کارجویانی که علاقه مند به ورود به این عرصه و کسب عایدی از طریق یادگیری برنامه نویسی وب هستند، اغلب انتخاب یک مسیر شغلی را بدون داشتن اطلاعات کافی درباره مهارت ها و وظایف موردتوجه در آن مسیر شغلی کاری مشکل می دانند. به همین علت در ادامه این مطلب، مهمترین مهارت های لازم برای برنامه نویسی فرانت اند و بک اند آورده شده است.

مهارت های مورد احتیاج برای برنامه نویسی فرانت اند

یک فرانت اند دولوپر با کدنویسی های خود، المان های بصری را برای کاربران یک سایت نمایش می دهد. بعلاوه یک برنامه نویس فرانت اند مسئول ایجاد تعامل کاربر با سایت از طریق دکمه ها، منو و یا هر چیزی دیگری که کارایی سایت را افزایش می دهد، می باشد.

به همین علت نیز از html css و جاوا اسکریپت javascript در برنامه نویسی فرانت اند استفاده می گردد تا بخش بصری یا سمت کاربر در یک سایت به خوبی عمل کند. در نتیجه کاربران یک سایت می توانند به راحتی و بدون مشکل خاصی، از امکانات یک سایت استفاده نمایند. اگرچه بعضی از فرانت اند دولوپرها طراحی و کدنویسی سمت کاربر وب را باهم انجام می دهند، اما بعضی دیگر ترجیح می دهند که کار طراحی را به طراحان وب بسپارند. بعضی از مهارت هایی که عموما یک فرانت اند دولوپر باید داشته باشد عبارتند از:

 • تسلط کافی به زبان های برنامه نویسی فرانت اند
 • توانایی ایجاد طراحی ریسپانسیو یا واکنش گرا (responsive design)
 • دانش عیب یابی و آزمایش
 • شناخت کافی از ابزارهای فرانت اند مانند سیستم های مدیریت محتوا (content management systems)، سیستم های ورژن کنترل (version control systems)، اِی پی آی ها (APIs) و فریم ورک ها (frameworks).

مهارت های مورد احتیاج برای برنامه نویسی بک اند

توسعه دهندگان بک اند به نحوه عملکرد یک سایت نظارت داشته و در صورت احتیاج به ایجاد تغییرات و یا به روزرسانی سایت، تغییرات پنهان و غیر قابل فهم برای کاربران را که موجب بهبود عملکرد سایت می شوند نیز اعمال می نمایند. در ادامه مهارت های مورد احتیاج برای برنامه نویسی بک اند آورده شده است:

 • مدیریت پایگاه داده
 • آشنایی با فریم ورک
 • تسلط به زبان های برنامه نویسی مانند PHP، Java و Python
 • آشنایی با کنترل دسترسی و امنیت

مسیر شغلی فرانت اند دولوپر

کارجویان علاقه مند به برنامه نویسی فرانت اند می توانند با تسلط به یکی از زبان های برنامه نویسی، به صورت حرفه ای در این فرصت شغلی مشغول به کار شوند. بعلاوه با یادگیری مهارت های مرتبط با طراحی گرافیک، یک فرانت اند دولوپر می تواند پای خود را فراتر از حوزه برنامه نویسی وب بگذارد و جذابیت بیشتری برای رزومه خود ایجاد کند.

عنوان های شغلی که معمولا شرکت ها برای استخدام برنامه نویس فرانت اند به کار می گیرند ممکن است با یکدیگر کمی متفاوت باشند. در ادامه بعضی از عناوین شغلی که یک برنامه نویس فرانت اند می تواند برای خود انتخاب کند، آورده شده است:

 • توسعه دهنده فرانت اند (Front End Developer)
 • توسعه دهنده html CSS (CSS/HTML Developer)
 • طراح وب فرانت اند (Front End Web Designer)
 • فرانت اند دولوپر مسلط به بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو (Front End SEO Expert)
 • فول استک دولوپر (Full Stack Developer)
 • توسعه دهنده UI (UI Developer)

خوب است بدانید که میانه حقوق یک فرانت اند دولوپر در کشور امریکا، مبلغی در حدود 119.200 دلار در سال است. معمولا مقدار حقوق و دستمزد باتوجه به تجربه کاری، تحصیلات و شرکتی که در آن مشغول به کار می شوید، ممکن است متفاوت باشد. جهت آگاهی از فرصت های استخدامی فرانت اند دولوپر در ایران و برای آنالیز فرصت های شغلی برنامه نویس Front end این صفحه از جاب ویژن را مشاهده کنید.

مسیر شغلی بک اند دولوپر

اگر قصد ورود به بازار کار برنامه نویسی بک اند را دارید، خوب است بدانید که برنامه نویسی بک اند احتیاج به داشتن دانشی زیاد در برنامه نویسی دارد. بعضی از شرکت ها در پی توسعه دهندگانی هستند که دارای مهارت بسیار بالایی در کار با یکی از زبان های برنامه نویسی باشند. این در حالی است که بعضی دیگر از شرکت ها احتیاج به توسعه دهندگانی دارند که آشنایی خوبی با چند زبان برنامه نویسی داشته باشند.

اما شرکت های کوچکتر ممکن است در پی برنامه نویسانی باشند که علاوه بر برنامه نویسی بک اند، بتوانند در حوزه فرانت اند نیز به یاری آنها بیایند. در نتیجه این نوع از شرکت ها بیشتر در پی استخدام فول استک دولوپرها هستند. در ادامه بعضی از عنوان های شغلی که ممکن است یک برنامه نویس بک اند بتواند برای آنها رزومه ارسال کند، آورده شده است:

 • توسعه دهنده بک اند (Back End Developer)
 • توسعه دهنده جاوا (Java Developer)
 • فول استک دولوپر (Full Stack Developer)
 • کارشناس DevOps
 • مهندس نرم افزار
 • توسعه دهنده iOS

خوب است بدانید که میانه حقوق یک بک اند دولوپر در کشور امریکا، مبلغی در حدود 127.200 دلار در سال گزارش شده است. این در حالی است که ممکن است حقوق و مزایای یک برنامه نویس بک اند باتوجه به عوامل مختلفی مانند سابقه کاری و مقدار تسلط به زبان های برنامه نویسی، مقداری متفاوت باشد.

در نهایت یادگیری زبان های برنامه نویسی مورد اشاره در این مطلب، فواید بسیاری را برای آینده شغلی کارجویان علاقه مند به حوزه برنامه نویسی خواهد داشت. چراکه شما می توانید با یادگیری زبان های برنامه نویسی مانند پایتون، جاوا و جاوا اسکریپت، ضمن آشنایی با حوزه برنامه نویسی وب، وارد حوزه های دیگر فناوری مانند هوش مصنوعی و داده کاوی نیز بشوید.

فرانت اند یا بک اند؟

اکنون که اطلاعات بسیار خوبی درباره برنامه نویسی فرانت اند و بک اند بدست آورده اید، قصد داریم تا به این سوال شما نیز پاسخ دهیم که: برنامه نویسی فرانت اند یا بک اند، یادگیری کدام را آغاز کنیم؟. در ابتدا خوب است بدانید که هر دو فرصت شغلی کاملا مورد احتیاج بازار کار هستند و در صورت داشتن تجربه کاری و یک رزومه مناسب، می توانید در استارتاپ ها، شرکت ها و سازمان های مختلف، حقوق بسیار خوبی نیز داشته باشید.

بنابراین اصلا نگران آینده شغلی خود نباشید. اما کدام مسیر شغلی برای شما مناسب تر است؟ بدین منظور ضروری است تا به سوالاتی که در ادامه آورده شده است، پاسخ دهید:

 • آیا از طراحی وب سایت لذت می برید؟
 • آیا روحیه هنری دارید؟
 • آیا به ایجاد یک فریم ورک بصری علاقه دارید؟
 • آیا تمایل دارید روی واکنش گرا بودن یک سایت تمرکز کنید؟
 • آیا تمایل دارید نتایج کدنویسی خود را فورا به صورت گرافیکی روی سایت مشاهده کنید؟

اگر به بیشتر سوالاتی که در بالا آورده شده است پاسخی مثبت داده اید، احتمالا برنامه نویسی فرانت اند برای شما مناسب تر خواهد بود. اما در صورتی که پاسخ شما به سوالات که در ادامه آمده است مثبت باشد، بهتر است خود را برای یادگیری برنامه نویسی بک اند آماده کنید.

 • آیا برای تصمیم گیری آگاهانه، تمایل دارید از الگوریتم ها بهره ببرید؟
 • آیا از چالش های برنامه نویسی لذت می برید و تمایل دارید با زبان های برنامه نویسی پیچیده کار کنید؟
 • آیا به آن بخش از معماری سایت که برای کاربران غیر قابل مشاهده است، علاقه دارید؟
 • آیا تمایل دارید با کتابخانه ها و فریم ورک های مختلف کار کنید؟

جمع بندی

منبع: انتخاب
انتشار: 4 دی 1401 بروزرسانی: 4 دی 1401 گردآورنده: huli.ir شناسه مطلب: 2197

به "برنامه نویسی فرانت اند یا بک اند، یادگیری کدام را آغاز کنیم ؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنامه نویسی فرانت اند یا بک اند، یادگیری کدام را آغاز کنیم ؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید