باید اعتبارات بازسازی یخدان میرفتاح زودتر تامین گردد

به گزارش هولی، ایسنا/ براساس سخنان رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان ملایر، باید اعتبارات بازسازی یخدان میرفتاح زودتر تامین گردد.

باید اعتبارات بازسازی یخدان میرفتاح زودتر تامین گردد

جهت دریافت خدمات هزینه بازسازی خانه با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

قضیه چیست؟

ابراهیم جلیلی اظهار کرد: فروردین سال 98 بخشی عظیمی از این بنا بر اثر شدت ریزش برف و باران فرو ریخت که مستندسازی از وضع موجود (فتوگرامتری) نخستین اقدام صورت گرفته در بحث بازسازی یخدان میرفتاح بوده است.

وی با بیان اینکه یخدان میرفتاح یکی از بناهای تاریخی به جای مانده از دوره قاجاریه در ملایر است، گفت: دومین اقدام آسیب شناسی و تهیه حصار با اعتباری افزون بر 120 میلیون تومان بود که از محل استانی تهیه شد.

جلیلی به قرارداد بسته شده با پیمانکار برای بازسازی یخدان میرفتاح اشاره و توضیح داد: آواربرداری اولیه و لایه برداری از سستی هایی که امکان ریزش داشتند، صورت گرفته و به قسمت های محکم بنا رسیدیم همچنین با جمع کردن جداره خارجی بنا دیوار چینی را انجام دادیم.

وی اعلام کرد: برای ادامه بازسازی و بازسازی بنا منتظر اعتباری به مبلغ حدوداً 285 میلیون تومان از محل ملی یا مدیریت بحران هستیم که فرماندار و معاون عمرانی استانداری پیگیر این موضوع هستند.

جلیلی با بیان اینکه اساس بنای یخدان میرفتاح سالم است، گفت: قسمت پایینی یخدان که محل نگهداری یخ است، شش متر در عمق زمین است که بدنه و کف سنگی دارد و با توجه به اینکه یک سازه آبی است، صدمه ای ندیده و در واقع گنبد بنا که به منظور جلوگیری از عدم تابش مستقیم نور به یخ و نگهداری آن طی مدت زمان بیشتر ساخته شد، فرو ریخته است.

وی تأکید کرد: بارندگی به مرور زمان به بنای سالم صدمه می زند و با توجه به شرایط این بنا باید هرچه زودتر اعتبارات لازم برای ادامه فرایند بازسازی، طاق زدن و محوطه سازی آن تأمین گردد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان ملایر در انتها با بیان اینکه بازسازی بنا دارای طرح ناظر است، ادامه داد: این بنا که نماد و اثر تاریخی شهر است، باید اصولی بازسازی گردد که بتواند خود را حفظ کند.

منبع: همگردی
انتشار: 4 آبان 1399 بروزرسانی: 28 شهریور 1400 گردآورنده: huli.ir شناسه مطلب: 1228

به "باید اعتبارات بازسازی یخدان میرفتاح زودتر تامین گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باید اعتبارات بازسازی یخدان میرفتاح زودتر تامین گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید