بازگشت هیجان انگیز گوشی های تک دوربین؛ چگونه، کی و چرا

به گزارش هولی، چند سالی است که چشم به تماشا گوشی های هوشمند با چند دوربین در پشت عادت نموده و حتی بسیاری از کاربران امروزه این موضوع را مشخصه فزونی یک تلفن همراه می دانند، اما آیا واقعاً این موضوع یک مزیت است، اگر هست چرا دوربین های عکاسی که برای چنین کاری طراحی شده اند چند لنز ندارند و اتفاقاً کیفیت بسیار بالاتری را نیز عرضه می نمایند. جدای از تفاوت های فنی، واقعاً نمی توان یک گوشی هوشمند را به تنها یک لنز همه کاره تجهیز کرد تا فضای پشتی دستگاه همچنان ساده و شیک باقی بماند.

بازگشت هیجان انگیز گوشی های تک دوربین؛ چگونه، کی و چرا

به گزارش خبرنگاران، 18 اکتبر سال 2018، تاریخی بود که گوگل پیکسل 3 به عنوان آخرین گوشی پرچمدار اصلی با تنها یک دوربین در پشت عرضه شد. این گوشی فاقد یک دوربین با زاویه فوق عریض بود، و هیچ زوم اپتیکال را ارائه نمی داد. با این حال، گوگل می دانست که چگونه از هیچ، چیزی بسازد و سنسور دوربین منفرد و کاملاً قدیمی گوگل پیکسل 3 هنوز هم می توانست بعضی از مجذوب نماینده ترین عکس ها را در آن موقع ایجاد کند.

اما در همان زمان گوشی های رقیب با چند لنز روانه بازار شدند که مجذوب نمایندهیت های خبرنگاراننی را پیش روی خریداران عرضه می کرد. واضح بود که گوگل دیگر نمی توانست با گوشی های تک لنز در دنیایی که سنسور های سه گانه در حال تبدیل شدن به یک رویه معمول بود، کنار بیاید و این سازنده نیز در همان جهت نهاده شد. از سال 2018 تا به امروز، رویه معمول گوشی های پرچمدار، استفاده از سنسور های دوربین چندگانه در پشت بود، اما در کمال ناباوری، شارپ، غول فناوری ژاپنی در سال 2021 با معرفی گوشی هوشمند Sharp Aquos R6، همه نگاه ها را به سمت خود جلب کرد.

این دستگاه که به طور انحصاری برای بازار های آسیایی طراحی شده بود، با ارائه یک سنسور غول پیکر یک اینچی در پشت، توانست به پیروزیت قابل توجهی در بازار دست یابد. اما همانگونه که اشاره شد، این یک گوشی در دسترس جهانی نبود بلکه دستگاهی بود که به سختی به بعضی بازار های منطقه ای همانند اندونزی راه یافت، بنابراین هنوز تجربه یک گوشی پرچمدار تک دوربین که بتواند گوشی های چند دوربین را به چالش بکشد، در سطح جهانی ایجاد نشده است.

گوشی های چند دوربین چه مسئله ای دارند؟

بیایید با نگاهی به ویژگی های یک سیستم چند دوربینی آغاز کنیم و در ابتدا به مسأله تغییر لنز بپردازیم. به عنوان مثال، آیفون ثابت نموده است که سیستم دوربین مثلثی آن در مقابله با بعضی از چالش های جابه جایی بین چندین لنز مؤثر است. آیفون می تواند تقریباً یکپارچه بین سه دوربین خود جابه جا گردد و نمایه رنگ نیز تا حدودی ثابت می ماند. با این حال، نرم افزار و فیزیک تنها می توانند تا این حد پیش بفرایند. حتی با سری آیفون 13 اپل، متوجه خواهید شد که تصاویر دوربین های مختلف از نظر کیفیت یکسان نیستند.

نه تنها در مورد آیفون، دوربین فوق عریض Pixel 6 Pro نیز در نور کم به همان مقدار بد است، اگر نگوییم بدتر است. لنز زوم 4X در Pixel 6 Pro بزرگ ترین و شاید برترین لنز زوم (با کیفیت) است که تا به حال روی یک تلفن دیده ایم، اما وقتی نور کم می گردد، آغاز به نشان دادن نویز می نماید. در گوشی پرچمدار اندرویدی دیگر نیز مشکل اصلی، تعویض ناگهانی لنز در هنگام تعویض دوربین است. به عبارت دیگر اغلب گوشی های چند دوربین، با مسائل فیزیکی و نرم افزاری در دوربین های خود روبرو هستند که کارآیی آن ها را در شرایط مختلف، کاهش می دهد.

چرا هنوز به گوشی های چند دوربین احتیاج داریم؟

علی رغم شرح بالا، همه چیز گوشی های چند دوربین بد نیست. سیستم های چند دوربینه، گوشی های هوشمند را قدرتمندتر و حتی سرگرم نماینده تر نموده اند و من نمی توان این موضوع را انکار کرد. وجود دوربین های فوق عریض، چشم اندازی وسیع تر را در اختیار کاربر قرار می دهد و دروبین های زوم شما را قادر می سازد تا تصاویری با فاصله نزدیکتر از سوژه های خود بگیرید. حالت پرتره، دوربین های عمق و تله فوتو، همگی به کیفیت عکاسی شما یاری می نماید و همه اینا نشان می دهد که ما هنوز به چنین دوربین هایی احتیاج داریم.

بازگشت گوشی های تک دوربین چگونه امکانپذیر می گردد؟

همواره راه هایی وجود دارد که می توان یک گوشی شاخص را با تنها یک دوربین روانه بازار کرد. برای این کار طبیعتاً باید در قدم نخست تعداد دوربین ها را کاهش داد و ما در اینجا نخست حذف دوربین فوق عریض را پیشنهاد می کنیم. برای حل مشکل حذف دوربین فوق عریض، سازندگان تلفن به سادگی می توانند دوربین اصلی را کمی عریض تر از حد معمول نمایند و به شما اجازه بزرگ نمایی دیجیتالی را بدهند. شارپ با گوشی هوشمند Aquos R6 این کار را انجام داده و پیروز هم بود.

در مورد دوربین زوم نیز می توان قابلیت زوم اپتیکال را حفظ کرد بدون اینکه احتیاجی به وجود دوربین اضافی باشد. سونی قبلاً با گوشی هوشمند Sony Xperia 1 III ثابت نموده است که زوم اپتیکال تنها با یک دوربین قابل دستیابی است. شرکت اوپو نیز در ماه اگوست امسال از یک مدل مفهومی زوم اپتیکال گوشی های هوشمند رونمایی کرد و همین چند وقت پیش نیز یک گوشی ر=با دوربین جمع شونده را به نمایش درآورد. به گفته Oppo، این به دوربین اجازه می دهد تا جزئیات بیشتر و واضح تری را در مقایسه با لنز های تله فوتو استاندارد ثبت کند. مزیت دیگر دوربین جمع شونده این است که می تواند بوکه بهتری را با جداسازی طبیعی سوژه ها، بدون احتیاج به حالت پرتره ارتقا یافته به وسیله نرم افزار به شما ارائه دهد.

از سوی دیگر، ترکیب دیافراگم بزرگ با سنسور 1 اینچی به ما امکان می دهد بدون احتیاج به حالت پرتره، عکس های پرتره بگیریم، به این ترتیب، نواقصی که نرم افزار حالت پرتره اغلب ایجاد می نماید، از بین می رود. بعلاوه، دوربین می تواند به وسیله LiDAR یا یک سنسور ToF سنتی تر برای تخمین عمق در نور کم بدون اینکه عکس های بوکه کاملاً مصنوعی به نظر برسد، یاری می نماید. اپل در حال حاضر این کار را با سری آیفون 12 پرو و آیفون 13 پرو انجام داده است.

آیا گوشی های پرچمدار تک دوربین باز می گردند؟

در انتها، همانطور که خودتان می بینید، آینده دوربین گوشی های هوشمند روشن است. اگرچه عکاسی با گوشی های هوشمند در مقایسه با چند سال قبل در سطح نوی واقع شده است، اما ما واقعاً معتقدیم که دوربین های گوشی های هوشمند هم به علت سخت افزار و هم به علت نرم افزار نارس که اغلب برای مطابقت با احتیاج های کاربر اینستاگرام طراحی شده اند، به فرم نهایی خود نرسیده اند. به نظر می رسد بسیاری از کاربران نیز به سمت داشتن یک تجربه دوربین واقعی در گوشی، می فرایند. مطمئناً برای رسیدن به چنین گوشی هایی، نرم افزار های نوی نیز باید طراحی شوند، اما نکته جالب توجه آن است که این نرم افزار ها در حال حاضر به لطف شرکت هایی مانند گوگل، اپل، هواوی و ... که استاندارد های عکاسی محاسباتی را مشخص نموده اند، وجود دارد. بعلاوه با وجود شرکت هایی همانند اوپو، سونی، شیائومی و ... که علاقه زیادی به ارائه تجربه های نو عکاسی دارند، نباید تصور کرد که فاصله زمانی زیادی با بازگشت گوشی های پرچمدار تک دوربین داریم.

منبع: phonearena

ترجمه: مصطفی جرفی-خبرنگاران

منبع: فرارو
انتشار: 5 اسفند 1400 بروزرسانی: 5 اسفند 1400 گردآورنده: huli.ir شناسه مطلب: 1984

به "بازگشت هیجان انگیز گوشی های تک دوربین؛ چگونه، کی و چرا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازگشت هیجان انگیز گوشی های تک دوربین؛ چگونه، کی و چرا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید