چگونه یک کوله پشتی سبک ببندیم و اصولی حمل کنیم؟

به گزارش هولی، به عنوان یک قاعده کلی، اگر قصد دارید چند کیلو از وزن بار خود بکاهید، اولین قدم این است که وزن و سایز کوله خود را کاهش دهید.

چگونه یک کوله پشتی سبک ببندیم و اصولی حمل کنیم؟

به عنوان یک قاعده کلی، اگر قصد دارید چند کیلو از وزن بار خود بکاهید، اولین قدم این است که وزن و سایز کوله خود را کاهش دهید. به طور کلی، نباید یک کوله پشتی که بیش از 1.5 تا 2 کیلو وزن به بارتان اضافه می نماید، داشته باشید. کاهش وزن می تواند هم با کاهش سایز کوله پشتی و هم با انتخاب کوله ای با ساختار بسیار سبک (جنس سبک تر، جیب و زیپ کمتر، و...) صورت بگیرد. اگر شما کمتر از 10-7 کیلو بار حمل می کنید، یک کوله پشتی بدون فریم در نظر بگیرید که در این صورت قادر خواهید بود وزن کوله پشتی خود را به زیر یک کیلو کاهش دهید.

وزن کوله پشتی

وزن کوله پشتی یک از مهمترین نکات در حمل اصولی کوله پشتی که حتما در هنگام انتخاب و خرید کوله پشتی کوهنوردی باید مورد توجه قرار داد. اما وزن تنها ملاک در انتخاب یک کوله پشتی نیست. کوله پشتی فریم دار که به توزیع وزن بار یاری می نماید و فشار را از روی شانه ها برمی دارد، اغلب نسبت به کوله های خیلی سبک بی فریم، بندهای پهن تر و راحت تری دارند؛ و بسیاری از آن ها بعلاوه تهویه قدرتمندی را شامل می شوند. به نظر برخی از افراد یک کوله پشتی بزرگ، با محفظه اصلی پربار و لوازم آویخته شده از بندهای بیرونی کوله، حتی بهتر از کوله پشتی کوچک تر روی پشت تنظیم می گردد.

البته برخی از کوهنوردان کوله پشتی فوق سبک بدون فریم را ترجیح می دهند؛ چرا که آن ها را وادار می نماید لوازم غیر ضروری را در خانه رها نمایند و وزن کوله را پایین نگه دارند. سپس، آنها از روش هایی مانند شانه به شانه کردن کوله پشتی برای تهویه و راحتی بیشتر یا پایین نگه داشتن وزن بار (زیر 7 کیلو) استفاده می نمایند که بند های باریک تر مسئله ای ایجاد ننمایند.

یک برند حرفه ای کوله پشتی انتخاب کنید

برند های زیادی در زمینه فراوری کوله پشتی فعالیت می نمایند و قدمت برخی به بیش از صد سال می رسد. یکی از برندهای شناخته شده در جهان برند دیوتر است که در روند توسعه کوله پشتی در قرن اخیر نوآوری های زیادی داشته است. اروپایی ها اساسی تر به فناوری هایی در این زمینه دست یافتند. سیستم های پشتی، سیستم های توزیع وزن، تهویه هوا و غیره از جمله پیشرفت هایی بود که در زمینه فراوری کوله پشتی به وجود آمد و حمل آن را بسیار آسان کرد. از دیگر برندهای اروپایی می توان به مانتین، فرینو، جک ولفسکین و... اشاره نمود. اگر در پی برترین کوله هستید، پیشنهاد ما کوله پشتی دیوتر است.

اما کوله پشتی همزمان در سایر نقاط جهان نیز فراوری می گردد. در آمریکا برند آسپری فراوری و اکنون یکی از برترین کوله پشتی های جهان را فراوری می نماید. کوله پشتی آسپری با ابداع فناوری آنتی گریویتی (ضد جاذبه) توزیع وزن کوله پشتی را ارتقا داد و همزمان از وزن متریال آن کم کرد تا کوله پشتی های سبکی فراوری کند.

امروزه در تمام جهان کوله پشتی هایی برای کوهنوردان فراوری می گردد که در سایزهای مختلف طراحی و فراوری می گردد. در کشور ایران نیز کوله پشتی برای کوهنوردان و ماجراجویان فراوری می گردد. برندهایی همانند گرانیت، سالوک، قایا از جمله فراوری نمایندگان ایرانی در این حوزه هستند که کوله هایی باکیفیت فراوری نموده اند که قیمت آن ها نسبت به موارد مشابه خارجی بسیار مناسب تر است.

چینش وسایل در کوله پشتی

هنگام پک کردن، توزیع وزن مناسب یک چالش به شمار میرود. کوله پشتی را می بایست به بخش ها و نواحی مختلف تقسیم کرد. وسایل و تجهیزات را در نواحی خاص خود قرار داد. اصولا سنگین ترین وسایل را می بایست در راستای وسط کمر و نزدیک به بدن قرار داد. کوله ای که به درستی پک شده باشد ایمن تر است و ثبات بیشتری روی بدن دارد.

نواحی داخلی کوله پشتی

ناحیه 1: کف کوله پشتی؛ آیتم ها با وزن میانه

کف کوله یا پایین کوله پشتی محل انباشتن آیتم های نیمه سنگین اما حجیم است. با کیسه خواب آغاز کنید. با این کار کوله پشتی هم شکل می گیرد و جا برای سایر وسایل نیز باز می گردد. اگر کیسه خوابتان حجم کمی می گیرد و هنوز جا دارید می توانید لباس یا بالشت خود را در کنار آن قرار دهید.

ناحیه 2: وسط کوله پشتی؛ سنگین ترین آیتم ها

وسط کوله پشتی، نزدیک ترین ناحیه به مرکز پشت، محل قرار دادن سنگین ترین وسایل است. این ناحیه مرکز ثقل کوله شماست؛ جایی که به ثبات و تعادل شما یاری می نماید. وسایلی همانند تجهیزات پخت وپز، سوخت، غذا و هر چیز سنگین که تا رسیدن به کمپ به آن ها نیازی نیست.

ناحیه 3: جلوی کوله پشتی؛ سبک ترین آیتم ها

از آنجاییکه این قسمت، با بدن بیشترین فاصله را دارد، باید سبک ترین وسایل را در این ناحیه قرار داد. حوله یا وسایل شخصی سبک می تواند در این قسمت جای گیرد.

ناحیه 4: بالای کوله؛ آیتم های سبکی که ممکن است هر لحظه به آن ها نیاز داشته باشیم.

بالای کوله، شامل بالای وسایل در کوله پشتی و هم درب کوله می گردد. از این ناحیه بعلاوه به مغز کوله پشتی یاد می گردد. وسایلی که در این ناحیه قرار می دهیم می بایست سبک باشد. وسایلی که زیاد استفاده می کنید و دسترسی سریع به آن ها برایتان اهمیت دارد. وسایلی همانند کیت یاری های اولیه، خوراکی، قطب نما، بادگیر و غیره.

نکته: برای حمل وسایل حجیمی که وزن کمی دارند، می توان از فاصله میان درب کوله و خود کوله پشتی استفاده کرد. برای این کار تنها کافیست بندهای اتصال درب به بدنه را کمی باز کنید تا فضایی ایجاد گردد.

رابطه کیفیت تجهیزات و حمل کوله پشتی

امروزه چادرهای مختلفی وجود دارند که بسیاری از آنها کمتر از 1.5 کیلو وزن دارند، اما بیشترین حریم خصوصی و محفاظت (به ویژه در آب و هوای سرد) را ارائه می دهند. اگر به نظر می رسد هوا برای رفتن خوب است، می توانید محافظ باران را همراه نبرید. اگر شما در یک مسیر کوه پیمایی چند روزه هستید که طی آن ممکن است در یک فضای کوچک در اتاقکی بخوابید، و یا ترجیح می دهید در طول سفرهای کوتاه تقلای کمتری در اردوگاه داشته باشید، کیسه بیواک گزینه سبک دیگری است. طرح های بیواک در مدل های کوچک و بسیار کوچک موجود می باشد. هرچه این تجهیزات کیفیت بالاتری داشته باشند، وزنشان کمتر و در نتیجه حمل شان راحت تر است.

در کیسه خواب پَر بخوابید

پرندگان برای اینکه در طبیعت گرم بمانند از پرهایشان بهره می برند، پس شما هم می توانید. این انتخاب گرم ترین عایق، جمع وجورترین و بادوام ترین است. اگر برای خرید تجهیزات دیگر از اندازهی پول صرف نظر می کنید، اندازهی پول بیشتر برای خرید کیسه خواب پر با تراکم بالای 700 هزینه کنید.

یکی از دلایل انتخاب پر توانایی عایق آن هنگام خیس شدن است. بیشتر کیسه خواب های پر با کاوری ضد آب بر روی پارچه بیرونی شان پوشیده شده اند، و برخی از شرکت ها خود پر را ضدآب می سازند، تا قادر باشد حتی هنگام خیس شدن خاصیت عایق خود را حفظ کند. با استفاده از یک کیسه خواب پر به جای کیسه خواب الیاف می توانید نزدیک به نیم کیلو در وزن صرفه جویی کنید، قابلیت بالای فشرده سازی کیسه خواب این اجازه را می دهد که آن را در گوشه کوچکی از کوله پشتی خود جای دهید، و بعلاوه توانایی باز شدن متعدد آن از حالت فشرده، با نگهداری مناسب، نرم و گرم ماندن آن را طی سال ها سفر با کوله پشتی، تضمین می نماید.

زیرانداز عالی کیسه خواب

انتخاب زیرانداز کیسه خواب و تصمیم اینکه اصلا یکی از آن ها را با خود ببرید یا نه مسئله ای کاملا شخصی است. گزینه های متعددی وجود دارد، اعم از مدل فوم تا تشک بادی در طول و میزان های مختلف. برخی از آن ها بسیار راحت و در عین حال سبک هستند، مثل مدل بادی Exped SynMat UL که زیر نیم کیلو وزن دارد و سراسر آن عایق است تا مشکل تشک بادی را برای ارائه گرمای کافی برطرف کند. اگر ترجیح می دهید از ریسک سوراخ شدن و خالی شدن باد زیرانداز خود جلوگیری کنید، مدل های فوق سبک و بدون منفذ فوم، مانند Therm-a-Rest Z Lite Sleeping Pad یا Therm-a-Rest Z Lite SOL (insulating) Sleeping Pad زیراندازی گرم و نرم را با افزودن کمتر از نیم کیلو وزن به بار شما، فراهم میکند. زیرانداز هایی با طول سه چهارم نیز یکی دیگر از گزینه هاست. شما می توانید پاهای خود روی کوله پشتی خود قرار دهید و با بالا نگه داشتن آنها هنگام خواب آن ها را به خوبی ترمیم کنید. زیرانداز کوچکتر به معنای وزن کمتر است.

چند ایده برای کاهش وزن کوله پشتی کوهنوردی

راه های بی شماری دیگری برای سبک کردن کوله پشتی وجود دارد، اعم از حمل مواد غذایی خشک و محدود کردن لوازم به آن هایی که چندکاره هستند. شما می توانید هر زمان که در طول راه با یک منبع آب روبرو می شوید، آب مورد نیاز خود را با تجدید (و پالایش یا تصفیه) کنید، تا اندازه کمتری آب با خود حمل کنید. برنامه ریزی و آماده سازی لازم است، و این نیز مهم است که بدانید چگونه کوله پشتی خود را برای راحتی و ثبات طولانی تر جمع، حمل و تنظیم کنید.

چه چیزی با خودمان حمل کنیم؟

در حالی که برای گردش با کوله پشتی خود آماده می شوید، تمام اقلامی را که قصد دارید با خود حمل کنید مقابل چشمانتان بچینید و کوله همراه خود را نیز در دستتان بگیرید. مطمئن شوید که آب و غذایی را که می خواهید حمل کنید در نظر گرفته اید، از جمله یک مشک یا بطری پر آب، و مواد غذایی برای هر چند روزی را که بین دو مقصد، که در آن می توانید تجدید ذخیره کنید، نیاز دارید. اگر شما با همسر خود و یا گروهی سفر می کنید، وسایل را بین خود تقسیم کنید؛ به عنوان مثال یک نفر می تواند باتوم های چادر را حمل کند، دیگری خود چادر، و نفر سوم کاور ضد آب را بیاورد.

در حالی که اقلام شما مقابلتان پخش شده اند، آن ها را یک به یک آنالیز کنید و معین کنید چه چیز واقعا ضروری و چه چیزی تزیینی است. آیا واقعا به روپوش پشمی نیاز دارید، در حالی که ژاکت پر برداشته اید؟ و یا آیا به فلاسک قهوه مجزا واقعا نیاز دارید، برای گشت و گذار شهری؟ اگر می خواهید وزن بار خود را کم نگه دارید، حتی به لباس فکر نکنید، لوازم فنی و بادوام را به تعداد محدود حمل کنید. اگر شرایط آب و هوایی متغیر است، شلوار قابل تبدیل را به جای حمل شلوارک و شلوار به صورت مجزا بپوشید. به جای آوردن پیراهن آستین بلند و آستین کوتاه، فقط پیراهن آستین کوتاه را با خود بیاوردید و از ساق پوش دست بهره ببرید.

اسباب خود را جمع و تعدیل کنید.

اگر متوجه شدید که باید تعداد زیادی از وسایل را از بندهای بیرونی کوله پشتی آویزان کنید، نیاز دارید که بیشتر بر روی کاهش بار خود کار کنید. آویز کردن بیش از حد وسایل بیرون از کوله پشتی، تعادل وزن، ثبات و راحتی طولانی مدت شما را تحت تاثیر قرار می دهد. اگر یک کوله پشتی بدون فریم دارید، تشکچه شما می تواند دورتادور لایه درونی کوله پشتی پیچیده گردد تا در برابر تماس دیگر اقلام داخل کوله با پشت شما، لایه ای نرم و محافظ باشد.

منبع: کیتو ایران

منبع: چمدان
انتشار: 27 دی 1401 بروزرسانی: 27 دی 1401 گردآورنده: huli.ir شناسه مطلب: 2210

به "چگونه یک کوله پشتی سبک ببندیم و اصولی حمل کنیم؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "چگونه یک کوله پشتی سبک ببندیم و اصولی حمل کنیم؟" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه یک کوله پشتی سبک ببندیم و اصولی حمل کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید