مقایسه کیا موهاوی 6 سیلندر با هیوندای وراکروز و کیا موهاوی 8 سیلندر

به گزارش هولی، چندین سال است که عمدهٔ خودروهای شاسی بلند و بزرگ با پیشرانه های حجیم طراحی و فراوری می شوند. در بازارهای جهانی کمتر محدودیتی درمورد عرضه این خودروها اعمال می گردد؛ بااین حال، در پی تصویب قانونی مبنی بر ممنوعیت واردات خودروهایی با حجم موتور بیش از 2500 سی سی به ایران، این روزها دیگر شاهد حضور این دسته از خودروها در بازار کشورمان نیستیم. برای مقایسه کیا موهاوی ناگزیر باید سراغ یافتن چنین خودروهایی در بازار خودروهای کارکرده برویم. در این مقاله، به مقایسه کیا موهاوی 6 سیلندر با هیوندای وراکروز و کیا موهاوی 8 سیلندر V8 می پردازیم.

مقایسه کیا موهاوی 6 سیلندر با هیوندای وراکروز و کیا موهاوی 8 سیلندر

مقدمه ای بر مقایسه کیا موهاوی 6 سیلندر

با وجود اینکه خودروهایی چون تویوتا راوفور، هیوندای سانتافه، میتسوبیشی اوتلندر، کیا سورنتو، نیسان ایکس تریل و چند نمونه دیگر را می توان به علت برخورداری از قیمتی همسان و وجود تشبیه های فنی و ظاهری، مورد مقایسه کیا موهاوی 6 سیلندر قرار داد، ولی بی شک مهم ترین و نزدیک ترین رقیب این خودرو در بازار داخلی، محصولی از شرکت هیوندای با نام هیوندای وراکروز یا همان ix55 است.

بعلاوه، می توان موهاوی V6 را با برادرش یعنی موهاوی V8، مورد مقایسه قرار داد تا خریدارانی که به این محصولات کیاموتورز علاقه دارند، متوجه تفاوت فنی و کیفی این دو شاسی بلند هم خانواده شوند و راحت تر و با دید بازتری اقدام به خرید یکی از آنها نمایند.

مقایسه کیا موهاوی 6 سیلندر با هیوندای وراکروز

شرکت هیوندای موتورز کره جنوبی، وراکروز (Hyundai Veracruz) را که با نام هیوندای ix55 نیز شناخته می گردد، از سال 2006 تا 2013 فراوری و عرضه کرد. به همین خاطر، هم نسل و هم وطن کیا موهاوی است. البته به نظر بعضی افراد، این دو خودرو هم کلاس به حساب نمی آیند و ix55 در کلاس کراس اوورهای کوچک قرار می گیرد؛ کلاسی که طراحی و ظاهری بین خودروهای شاسی بلند، سدان ها و هاچ بک ها را داراست.

گروهی دیگر که اکثریت را شامل می شوند، از منظری دیگر این خودرو را در کلاس SUV یا همان شاسی بلندهای بزرگ طبقه بندی می نمایند. به هر ترتیب، ix55 اولین تجربه کمپانی هیوندای در این کلاس و ابعاد است که از سال 2009 شرکت آسان موتور آن را در ایران عرضه کرد.

بیشتر بخوانید: مقایسه هیوندای سانتافه 3500 سی سی با خودروهای هم رده

کیا موهاوی 6 سیلندر از نمای روبه رو

وراکروز همانند کیا موهاوی ظاهری ساده و طراحی به دور از هیجانی دارد و ازنظر طراحی کابین نیز مثل شاسی بلند کیا، ساده و معمولی به نظر می رسد. متریال به کاررفته در کابین هر دو خودرو کیفیت کمی دارد؛ هرچند تمامی این موارد را باید متناسب با سال ساخت این خودروها و به دور از مقایسه با شاسی بلندهای کنونی ارزیابی کرد.

هیوندای ix55 ازنظر شتاب اولیه و حداکثر سرعت تقریباً برابر با موهاوی است. این برابری درمورد قدرت و گشتاور دو خودرو باوجود رجحان ناچیز موهاوی هم صدق می نماید. ظرفیت پیشرانه دو خودرو دقیقاً برابر و 3800 سی سی است و هر دو 2 دیفرانسیل دارند. البته مدل تک دیفرانسیل موهاوی 6 سیلندر در بازارهای جهانی موجود است که در ایران عرضه نشده است.

با وجود همه این تشابه ها، کارشناسان کیفیت فنی هیوندای وراکروز را بهتر و استهلاک آن را کمتر و هماهنگی بین اجزای فنی آن را مطلوب تر ارزیابی می نمایند. شرایط امکانات و تجهیزات جانبی این دو خودرو تقریباً در یک سطح واقع شده است. برای مقایسه کیا موهاوی 6 سیلندر با هیوندای وراکروز در بحث مصرف سوخت، هیوندای با 12.2 لیتر مصرف در هر 100 کیلومتر، فقط 0.6 لیتر بیشتر از موهاوی V6 می سوزاند و هر دو خودروهای پُرمصرفی تعریف می شوند که دارای استاندارد آلایندگی یورو 3 هستند.

نمای داخلی کیا موهاوی 6 سیلندر

در ابتدای عرضه هیوندای وراکروز به بازار ایران با قرار گرفتن این دو خودروی شاسی بلند در بازاری کم تنوع و بی رقیب، هر دو خیلی زود تبدیل به رقبای سرسختی برای یکدیگر در یک بازه قیمتی مشترک شدند. این رقابت در بازار تا سال 2013 ادامه داشت و پس از آن هر دو خودروی نیمه لوکس سر از بازار خودروهای کارکرده درآوردند. هم اکنون نیز در بازار خودروهای دست دوم، تقریباً در یک بازه قیمتی مشابه قرار گرفته اند؛ هرچند هیوندای وراکزور در مقایسه با کیا موهاوی 6 سیلندر کمی گران تر است و شواهد نشان از استقبال بیشتر مشتریان نسبت به هیوندای وراکروز دارد. این موضوع نشان می دهد که شما به هنگام فروش وراکروز مشکل کمتری خواهید داشت.

مقایسه کیا موهاوی 6 سیلندر با کیا موهاوی 8 سیلندر

پیشتر اشاره شد که شرکت کیا موتورز کره جنوبی با ورود پرقدرت به بازار خودروهای کلاس SUV، اقدام به فراوری خودرویی با نام کیا موهاوی با دو پیشرانه 6 سیلندر و 8 سیلندر کرد که این دو به اختصار V6 و V8 خوانده می شوند. این دو برادر از خانواده کیا دارای تشابه های بسیاری هستند و طبیعی است که ویژگی های تاحدود یکسانی داشته باشند.

ولی باوجود تمام این اشتراکات، کیا موهاوی V8 با داشتن پیشرانه 8 سیلندر 32 سوپاپ، چیزی در حدود 800 سی سی ظرفیت افزون تری دارد و دارای 4600 سی سی ظرفیت است. این اندازه افزایش تعداد سیلندر و سوپاپ به طبع منجر به افزایش قدرت از 271 اسب بخار در V6 به 337 اسب بخار در V8 و از 362 نیوتن متر گشتاور در V6 به 438 نیوتن متر در مدل 8 سیلندر شده است.

بعلاوه باوجود افزایش وزنی نزدیک به 100 کیلو و افزایش توان پیشرانه مدل V8، این خودرو در حالت ترکیبی، 1 لیتر بیشتر مصرف سوخت دارد و مصرف آن درون شهر تا حدود 3 لیتر افزایش می یابد. هر دو خودرو به صورت 2 دیفرانسیل و دارای جعبه دنده اتوماتیک تیپ ترونیک است: اولی به جعبه دنده 5 سرعته و دومی 6 سرعته مجهز است. در بحث ابعاد، هر دو مدل دارای ابعاد یکسانی است و از این بابت راننده را با داشتن ابعاد و طولی بزرگ تر از دیگر خودروها، هنگام پارک کردن در شهرهای بزرگ و پُرترافیک دچار مشکل می نمایند.

بیشتر بخوانید: مقایسه کیا موهاوی 8 سیلندر با هیوندای وراکروز و تویوتا پرادو

نمای پشتی کیا موهاوی 6 سیلندر

مدل 6 سیلندر این کراس اوور زودتر پا به بازار ایران گذاشت، زیرا این مدل به مراتب از قیمت مناسب تر، مصرف کمتر و استهلاک کمتری نسبت به موهاوی 8 سیلندر برخوردار بود. واردنمایندگان این دو خودرو باور داشتند که این عوامل بر استقبال بیشتر خریداران ایرانی تأثیرگذار است؛ نکته ای که در واقعیت درست از آب عایدی و ورود V8 نزدیک به یک سال پس از V6 نشان داد که مدل 6 سیلندر از توانایی بیشتری در زمینه جلب نظر خریداران برخوردار است. تفاوت قیمت و محدودبودن نسخه های عرضه شده V8 در بازار خودروهای کارکرده گواه این مسئله است و خریداران به خوبی دریافته اند که با وجود بیشتربودن قیمت V8 و بعضی ویژگی های منفی آن در مقایسه کیا موهاوی 6 سیلندر، احتمال فروش این خودرو در بازار تاحدودی کمتر و با وقفه بیشتری همراه است.

در بازار خودروهای دست دوم در ایران، با وجود دسترسی به مدل های 2008 و 2009 برای مدل 6 سیلندر، عمده خودروهای مدل V8 مربوط به سال 2010 تا 2013 هستند و به طبع قیمت بیشتری دارند. بعلاوه به جز بحث یکی دو سال بیشتربودن مدل، از ویژگی های مثبت و تمایز چشمگیری برخوردارند.

سخن آخر

امیدواریم این مطلب که دربارهٔ آنالیز و مقایسه کیا موهاوی 6 سیلندر است، برای شما مفید بوده باشد. بعلاوه می توانید در سایت خبرنگاران آگهی های خرید و فروش کیا موهاوی 6 سیلندر را مشاهده کنید.

نظر شما درباره خودروهای بالا چیست؟ نظرات و تجربیات خودتان را به وسیله ثبت دیدگاه با ما و سایر خوانندگان بلاگ خبرنگاران در میان بگذارید.

منبع: بلاگ دیوار
انتشار: 9 مرداد 1401 بروزرسانی: 9 مرداد 1401 گردآورنده: huli.ir شناسه مطلب: 2122

به "مقایسه کیا موهاوی 6 سیلندر با هیوندای وراکروز و کیا موهاوی 8 سیلندر" امتیاز دهید

1 کاربر به "مقایسه کیا موهاوی 6 سیلندر با هیوندای وراکروز و کیا موهاوی 8 سیلندر" امتیاز داده است | 2 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقایسه کیا موهاوی 6 سیلندر با هیوندای وراکروز و کیا موهاوی 8 سیلندر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید