مشارکت بنیاد علوی در تأمین 50درصد هزینه های راه اندازی سایت موزه چالدران

به گزارش هولی، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان غربی گفت: بنیاد علوی برای مشارکت در تأمین 50 درصد از هزینه های راه اندازی سایت موزه باز چالدران اعلام آمادگی کرد.

مشارکت بنیاد علوی در تأمین 50درصد هزینه های راه اندازی سایت موزه چالدران

بهگزارش میراثآریا به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان غربی، جلیل جباری روز 28 تیرماه، جلیل جباری در نشست برنامه های بنیاد علوی برای محرومیت زدایی چالدران که با حضور معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار، نماینده مردم ماکو، چالدران و شوط و مدیران دستگاه های اجرایی استان برگزار شد، با اشاره به اهمیت بازسازی جنگ چالدران اظهار کرد: توجه به این موضوع از این رو اهمیت دارد که طبق گفته علما، مردم در آن زمان با فتوای مراجع تقلید به میدان جنگ شتافته و در راه دفاع از وطن و دین به شهادت رسیدند.

او اضافه کرد: برخی علما بر این باور هستند که مستندسازی و بازسازی جنگ چالدران موجب تقویت باورهای دینی، ملی، حماسی و تاریخی مردم منطقه خواهد شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان غربی اضافه کرد: طراحی سایت موزه باز چالدران از جمله اقداماتی است که می توان برای مستندسازی و بازسازی وقایع این جنگ، انجام داد.

او شرح داد: انجام این طرح از جمله اولویت های مسئولان کشور و استانی است به گونه ای که در سفر دو سال پیش رئیس جمهوری، برای طراحی این سایت موزه 10 میلیارد ریال اعتبار در نظر گرفته شد.

جباری گفت: با توجه به گستردگی و خاص بودن این سایت موزه، نیاز به حمایت همه دستگاه ها است و در حال حاضر که بنیاد علوی برای محرومیت زدایی در چالدران، برنامه هایی اجرا می کند، مشارکت در تأمین هزینه این سایت موزه نیز در دستور کار این بنیاد واقع شده است.

مقبره سید صدرالدین یکی از مهم ترین بناهای تاریخی، مذهبی در شمال آذربایجان غربی است و به عنوان نماد رشادت و میهن دوستی ایرانیان برای پاسداشت یاد و خاطره 27 هزار شهید جنگ چالدران با الهام از معماری اصیل ایران با استفاده از آجر قرمز و سنگ در چهار کیلومتری چالدران بین روستاهای گل اشاقی و سعدل در دوران صفویه بنا شده است.

این اثر زیبا از جمله مقبره های منحصر به فرد اسلامی است که به صورت بنای شش ضلعی احداث شده و در دشت وسیعی قرار گرفته، این دشت یادآور واقعه تاریخی جنگ چالدران و نبرد سهمگین ایران و عثمانی است.

میر سید شریف الدین علی صدر قاضی عسگر شیرازی ملقب به سیدصدرالدین از وزاری شاه اسماعیل صفوی بود که در آن جنگ به شهادت رسید، مقبره او از آن زمان مورد تکریم و احترام اهالی چالدران و مناطق اطراف است.

منبع: میراث آریا
انتشار: 21 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: huli.ir شناسه مطلب: 1139

به "مشارکت بنیاد علوی در تأمین 50درصد هزینه های راه اندازی سایت موزه چالدران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشارکت بنیاد علوی در تأمین 50درصد هزینه های راه اندازی سایت موزه چالدران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید