قلعه شوش در حال سامان دهی است

به گزارش هولی، به گفته محمدحسین ارسطوزاده، مدیر پایگاه جهانی شوش، قلعه شوش به منظور معرفی پیشینه باستان شناسی در ایران در حال ساماندهی است.

قلعه شوش در حال سامان دهی است

به گفته ارسطوزاده در حال حاضر استحکام بخشی قسمت های سازه ای بنا و تزیینات به کار رفته در آن شامل فضاهای اداری، قسمت های اسکان هیئت های پژوهشی، اتاق نقاشی، اندود بام، اتاق منسوب به گریشمن، دفع بخشی از عوامل نشت رطوبت و مرمت بنا زیر نظر کارشناسان مربوط اجرا شده و یا در دست انجام است، وی ادامه داد:

در کنار کار مرمت بناها، آموزش استادکاران و کارگران متخصص در زمینه مرمت نیز به منظور پیشبرد هرچه بهتر حفاظت و مرمت بناهای تاریخی انجام می گردد.مدیر پایگاه جهانی شوش از مرمت بخش های داخلی قلعه به منظور ایجاد و ساخت فضاهای نمایشگاهی اطلاع داد و گفت:طرح مطالعاتی در دست اقدام است تا در این بنای مهم و به عبارتی موزه آجرهای باستانی از تکنولوژی های مدرن و به روز همچون نصب دستگاه های لرزه نگار، رطوبت سنج و... استفاده گردد.ارسطوزاده با اشاره به این که از سال پیش فضای قلعه در حیاط اول برای بازدید کلیه گردشگران مهیا شده است توضیح داد:عمده فعالیت های حفاظتی و مرمتی اجرا شده در این بنا همزمان با پروسه ثبت جهانی شوش شروع شده و تا به امروز ادامه دارد.مدیر پایگاه جهانی شوش یادآور شد:قلعه باستان شناسی شوش در سال 1897 و طی 15 سال به منظور ایجاد فضایی مناسب برای استقرار هیئت های فرانسوی و نگه داری موقت بعضی اشیای تاریخی و باستانی به دست آمده طی حفاری ها ساخته شد. در ساخت این بنای بدون پی از خشت ها و آجرهای باستانی به جا مانده از ادوار پیشین به کار رفته و تا به امروز نیز مرمت هایی در بخش های داخلی و بیرونی قلعه اجرا شده است. در فصل های جدید پروژه های مرمتی پایگاه میراث فرهنگی شوش این قبیل حفاظت و مرمت ها در دستور کار قرار دارند.منبع: ایسنامنبع: کجارو
انتشار: 9 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: huli.ir شناسه مطلب: 793

به "قلعه شوش در حال سامان دهی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قلعه شوش در حال سامان دهی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید