روستای کوهشاه ریگان؛ نگین گردشگری در دل کویر، عکس

به گزارش هولی، شهرستان ریگان یکی از مناطق شرقی استان کرمان برخوردار از دو اقلیم متفاوت دارای مناطق خوش آب وهوایی است که به دلیل ناشناخته بودن این مناطق بکر وزیبا همچنان در کویر میدرخشد و مامنی برای استراحت گردشگران خسته از کویرگردی شده است .

روستای کوهشاه ریگان؛ نگین گردشگری در دل کویر، عکس

30درصد شهرستان ریگان را مناطق کوهستانی احاطه نموده و این همنیشنی کوه و کویر در کنار چشمه های جوشان با آب گوارا و خنک که بدرقه گردشگران داخلی و خارجی و ساکنان پرکوشش و خستگی ناپذیر است سیمای جذاب و طبیعت دل انگیزی را ترسیم نموده است .

ریگان یکی از شهرستان های شرقی استان کرمان و دارای دو نوع آب و هوا است، آب و هوای گرم و خشک با دمای 56 درجه و آب و هوای معتدل کوهستانی با دمای 23 درجه که در نوع خود بی نظیر است.

بارش های اخیر در مناطق کوهستانی شهرستان ریگان باعث شد تا چشمه های منطقه کوهشاه ریگان که سالها خشکیده بودند دوباره احیا و طبیعت بکر این منطقه سرسبز تر از گذشته گردد ، چشمه های زیبایی که نظر هر گردشگری را به سمت و سوی خود سوق می دهد و این امر باعث منحصر به فرد شدن منطقه و جذابیت طبیعت شده است.

دهها حلقه چشمه که به دلیل خشکسالی های پی در پی در این منطقه خشکیده شده بودند و این منطقه در حال نابودی بود که با بارش های سال گذشته جانی دوباره گرفتند و ساری و جاری شدند.

جوشش این چشمه ها درختان انجیر ،کسور، بنه ای که در حال خشک شدن بودن را حیاتی تازه بخشیدند و اهالی این منطقه به کشاورزی مشغول نموده و امید و نشاط را به کالبد مناطق روستایی دمید .

اهالی روستای گردشگری کوهشاه با جوشش چشمه های این منطقه به کار و کوشش بیشتر در حرفه کشاورزی روی آورده اند و امروزه بهترین انگور یاقوتی را از باغات خود برداشت می نمایند .

این روستای 120خانواری که در 76کیلومتری از مرکز شهرستان واقع شده است با احداث جاده جاسک از کنار این روستا قطعا زمینه تبدیل قطب گردشگری شدن آن در شرق استان فراهم خواهد شد.

آبشارهای منحصربفرد، رودخانه ها و چشمه سارهای جاری و طبیعت بکر و دست نخورده کوهشاه ریگان جلوه ای خاص به این شهرستان کویری و محروم بخشیده است.

هرچه به روستای گردشگری کوهشاه ریگان نزدیک می شویم صدای دلنشین کبک و تیهوی کوهیبه همراه وزش نسیم خنک کویری گردشگران را به وجد می آورد.

محمد خادمی یکی از اهالی روستای کوهشاه گفت :روستای هدف گردشگری کوهشاه چند سالی چشمه های آن به دلیل خشکسالی خشک شده بودند که به دلیل بارش های خوب سال گذشته این چشمه ها جوشش یافتند .

وی می گوید :با جوشش چشمه ها در روستای هدف گردشگری کوهشاه زندگی در این روستا دوباره جریان یافت.

مصطفی کرامتی دیگر ساکن کوهشاه گفت: این روستا یکی از روستاهای قدیمی و گردشگری می باشد که دارای گورستای با قدمت چند صد ساله است که نشان از قدمت منطقه و تاریخ کهن این دیار دارد.

وی اضافه نمود : چشمه های این روستا امید را در دل ما اهالی کوهشاه زنده نموده و خدا را شاکریم که این نعمت دوباره به ما ارزانی شد .

کرامتی گفت : البته ما ساکنان روستا با مشکلاتی از جمله راهه که بر اثر بارندگی های اخیر تخریب شده نیز هم اکنون دست وپنجه نرم می کنیم و امدواریم مسئولان در راستای یاری به مهاجرت معکوس از شهر به روستا به این زیرساخت ها توجه بیشتر نمایند.

فرماندار شهرستان ریگان با اشاره به بارش باران های زمستان 98گفت: بارندگی ها موجب جاری شدن چشمه ها و رودخانه های مناطق کوهستانی این شهرستان بعد از چند دهه خشکسالی شد.

امین باقری با اشاره به خشکسالی های چند سال گذشته اضافه نمود: رودخانه پاسرخ، گزبهمن، گرند و چشمه های تنگ و گاوکشی از جمله رودخانه ها و چشمه سارهایی هستند که به دلیل بارندگی های اخیر در ریگان جاری شدند.

وی اظهار کرد: جاری شدن چشمه سارها و رودخانه های ریگان موجب رویش گیاهان دارویی در مناطق مختلف این شهرستان شده است.

باقری توضیح داد: رویش گیاهان دارویی مانند مورد، آویشن، کلپوره و درمنه در حاشیه رودخانه های ریگان پس از چند سال خشکسالی فضا و چشم انداز زیبایی را در این منطقه به وجود آورده است.

وی اضافه نمود: بارندگی های اخیر موجب جاری شدن آبشارهای سرگری و تهگری شهرستان ریگان شده و این امر گردشگران و مسافران زیادی را به این منطقه کشانده است.

فرماندار ریگان گفت :روستای هدف گردشگری کوهشاه ریگان به دلیل بارشهای سال گذشته چشمه های ان جوشش دوباره ای یافتند .

باقری توضیح داد این روستا که یکی از روستاهای منحصر به فرد در شهرستان ریگان می باشد دارای طبیعتی بکر ومنحصر به فرد می باشد که با جوشش چشمه سارهای منحصر به فرد این روستا کشاورزی در این منطقه احیا و جان دوباره گرفته است .

فرماندار ریگان بیان داشت : در گذشته بهترین محصولات از جمله انگور انار لیمو شیرین از باغات این منطقه به دلیل جوشش چشمه هابرداشت می شد .

باقری اضافه نمود :با توجه به احداث جاده ریگان جاسک به طول 76کیلومتر که در شهرستان ریگان وجود دارد که این محور از روستای هدف گردشگری کوهشاه عبور می نماید که با احداث این محور بیش از 30روستا در مناطق کوهستانی از راه مناسب برخوردار خواهند شد .

فرماندار ریگان توضیح داد ورستانی با 350سال قدمت در روستای کوهشاه ریگان قراردارد که به دلیل شواهد موجود این گورستان ناگفته های تاریخی بسیاری در دل خود جای داده است.

باقری اضافه نمود: با توجه به اینکه کوهشاه ریگان منطقه ای گردشگری است وجود این گورستان قدیمی می تواند جز میراث فرهنگی و معنوی این منطقه قرار گیرد.

وی یادآور شد : جود این گورستان قدیمی بیانگر تاریخ کهن و تمدن ریگان است .

روستای هدف گردشگری کوهشاه ریگان در 76کیلومتری از مرکز شهرستان ریگان واقع شده است.

شهرستان ریگان در 280کیلومتری شرق کرمان قرارگرفته است.

منبع: گردشبان
انتشار: 15 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: huli.ir شناسه مطلب: 1128

به "روستای کوهشاه ریگان؛ نگین گردشگری در دل کویر، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روستای کوهشاه ریگان؛ نگین گردشگری در دل کویر، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید