راسو های تهران را با این لکه سفید بشناسید

به گزارش هولی، یک کارشناس محیط زیست با بیان اینکه راسو ها خطری برای انسان ندارند، گفت: جمعیت زیاد موش های تهران و پرندگان خانگی می توانند طعمه راسو باشند.

راسو های تهران را با این لکه سفید بشناسید

به گزارش تسنیم، طی چند روز گذشته حضور راسو در خیابان های تهران در رسانه ها و فضای مجازی خبرساز شده است. مهدی زارع خورمیزی، کارشناس محیط زیست و تنوع زیستی اظهار کرد: تصویری که از راسو در تهران مشاهده شده مربوط به سمور سنگی است. این اولین بار نیست که حضور گونه هایی از خانواده راسو در تهران گزارش و مشاهده شده است. پیش از این نیز 5 گونه از خانواده راسو ها در مرکز گزارش شده بود.

وی ادامه داد: سمور سنگی، گوشتخواری با جثه کوچک و شبیه به گربه خانگی است؛ بدنش قهوه ای و تنها یک لکه سفید در زیر گلوی خود دارد که به وسیله همین لکه به راحتی قابل شناسایی است. این گونه بیشتر در زیستگاه های کوهستانی و صعب العبور زندگی می نماید و در بیشتر منطقه ها کوهستانی کشور دیده شده است. سمور سنگی خطری برای انسان ندارد و مسئله ای برای ما درست نمی نماید و تغذیه آن از جوندگان کوچک مانند موش، تخم پرندگان و پستانداران کوچک و حشرات است.

این کارشناس محیط زیست گفت: با توجه به این که این حیوان در منطقه ها کوهستانی زندگی می نماید، گاهی به روستا ها و منطقه ها مسکونی حاشیه کوهستان ها نزدیک می گردد و به مرغ و خروس های روستاییان حمله می نماید. احتمالاً محل حضور راسو در تهران نیز در حاشیه شهر بوده و راسو برای یافتن غذا وارد شهر شده است. جمعیت زیاد موش ها در تهران و پرندگان خانگی نیز می توانند طعمه راسو باشند.

زارع در رابطه با آخرین شرایط جمعیت راسو ها در کشور شرح داد: جمعیت این گونه در رده کمترین نگرانی لیست سرخ IUCN قرار گرفته است، اما تلف شدن بر اثر تصادفات جاده ای، سگ های گله، سگ های نگهبان دامداری ها و مرغداری ها، سگ های ولگرد، استفاده از طعمه مسموم و شکار غیرقانونی جمعیت این گونه را در داخل کشور تهدید می نمایند.

وی گفت: در کشور ما 8 گونه از خانواده راسو ها شامل سمور سنگی، رودک عسل خوار، گورکن، زرده بر، شنگ هندی، سمور جنگلی و رودک یافت می شوند. سمور سنگی حیوانی باهوش است و نقش مهمی در زیست بوم دارد.

منبع: فرارو
انتشار: 18 تیر 1401 بروزرسانی: 18 تیر 1401 گردآورنده: huli.ir شناسه مطلب: 2103

به "راسو های تهران را با این لکه سفید بشناسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راسو های تهران را با این لکه سفید بشناسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید