راز های یک مرگ مشکوک از بخارست تا تهران

به گزارش هولی، دادستان تهران از ارسال فیلم زمان مرگ قاضی منصوری خبر داده است. القاصی گفت: پزشکی قانونی ایران در حال بررسی علت فوت مرحوم منصوری است، اما دادگستری رومانی اعلام کرده وی دست به خودکشی زده است. او در پاسخ به این سؤال که فیلم های مدنظر شما از سوی مقامات رومانی به ایران ارسال شده است یا خیر، گفت: بله ارسال شده و خودشان به صورت مکتوب هم اعلام کرده اند که این حادثه بر اثر خودکشی بوده است. رومانی به همکاری نکردن با ایران متهم است و همین امر سبب شده علت مرگ منصوری مشکوک باشد.

راز های یک مرگ مشکوک از بخارست تا تهران

به گزارش شرق، حال ارسال این فیلم ها و بازبینی آن ها از سوی خانواده متوفی و مسئولان قضائی می تواند گره این پرونده را باز کند؛ هرچند چندی پیش دادستانی رومانی گزارش نهایی خود را منتشر و مرگ قاضی منصوری را خودکشی گفت. دادستانی رومانی همچون گزارش های اولیه خود در زمان وقوع حادثه، توضیح داده که قاضی منصوری در ماه ژوئن با پرشی از طبقه پنجم یک هتل در بخارست، دست به خودکشی زده است. دفتر دادستانی بخارست که این هفته پرونده را مختومه گفت، در بیانیه ای نوشت قاضی منصوری تنها مشتری هتل بوده است. در بیانیه آمده: غلامرضا منصوری از طبقه پنجم و از ارتفاع 20 متری به پایین پریده و پس از برخورد با زمین، در لحظه جان باخته است.

البته برادر متوفی همچنان مدعی است که امکان ندارد برادرش اقدام به خودکشی کرده باشد.

به گزارش مدارا، برادر غلامرضا منصوری با اشاره به گزارش دادستانی رومانی مبنی بر خودکشی قاضی منصوری در هتل دوک بخارست گفته بود: با توجه به شخصیت آقای منصوری که یک روحانی و فرد ولایتی بود و در روز های آخر مرتب از خانواده می خواستند به حرم بروند و برای ایشان دعا کنند و زمانی هم که خانواده به حرم می رفتند به آن ها می گفتند گوشی را سمت حرم بگیرید و زیارت نامه و روضه خوانی می کرد، به همین دلیل، روحیه خودکشی را صد درصد و قویا منتفی می دانیم و احساسمان این است که با توجه به اینکه جسد در اختیار رومانی بوده، آن ها کم هزینه ترین راه را گفتند تا این موضوع را خودکشی جلوه دهند.

برادر غلامرضا منصوری از احتمال همکاری سفارت ایران در رومانی در فراهم شدن زمینه بازداشت منصوری نیز خبر داده و مدعی شده است: مرحوم منصوری به سفارت ایران در رومانی رفت و دو روز در سفارت بود و عنوان می کرد که سفارت ایران کارشکنی کرده است. او می گفت ورودش به سفارت و اعلام آمادگی برای بازگشت به کشور را سفیر به مسئولان اطلاع نداده و عنوان کرده بود آخر هفته است و ما روز شنبه اطلاع می دهیم.

وی گفت: از ساعتی که حاج آقا به سفارت ایران در رومانی مراجعه کرده بود، سردرد داشت و ساعت چهارونیم صبح به وقت تهران که ساعت سه و نیم به وقت رومانی بود، ماشین سفارت همراه راننده برای بردن حاج آقا به مرکز درمانی آمده بود، اما از قبل با پلیس محلی هماهنگ کرده بودند و با کارشکنی سفیر ایران در رومانی، ایشان به پلیس محلی تحویل داده شد که البته اگر به همین نحو باشد و سفیر خواسته یا ناخواسته زمینه قتل مرحوم غلامرضا منصوری را به وجود آورده باشد، ما از دادگاه جمهوری اسلامی خواهیم خواست که سفیر ایران در رومانی تحت تعقیب قرار بگیرد.

برادر قاضی منصوری گفت: دادگاه قتل ایران همکاری خوبی داشت و اراده لازم را برای کشف مجهولات دارد. اگر به این نتیجه برسیم که عملکرد سفیر مبنی بر این است که مرحوم منصوری را از سفارت بیرون آورده و تحویل پلیس داده، از ایشان شکایت خواهیم کرد. درست است که همان زمان وقوع حادثه نیز رومانی در اولین واکنش علت مرگ را خودکشی گفت، اما بعد از بررسی جنازه، علت مرگ را برخورد با جسمی سخت که به دلیل خودکشی نبوده است، عنوان کرده بود که ماجرای مرگ منصوری را پیچیده کرد.

حال مهم ترین مدرک برای اثبات یا رد فرضیه خودکشی، فیلم های هتل دوک در زمان حادثه است.

دادستان تهران گفته است: پزشکی قانونی ایران در حال بررسی علت فوت مرحوم منصوری است، اما دادگستری رومانی اعلام کرده وی دست به خودکشی زده است. وی در پاسخ به این سؤال که فیلم های مدنظر شما از سوی مقامات رومانی به ایران ارسال شده اند یا خیر نیز گفته است: بله ارسال شده و خودشان به صورت مکتوب هم اعلام کرده اند که این حادثه بر اثر خودکشی بوده است.

منصوری متهم پرونده فساد در دستگاه قضا بود و با توجه به جایگاه و قدرتی که داشت، اعمال نفوذ او در پرونده های بزرگ اقتصادی، هدایتگر یک جریان بی عدالتی بود که با مرگ او شاید هرگز این جریان شناسایی نشود؛ البته ممکن است دستگاه قضا با ادامه تحقیقات در پرونده او، به مرتبطان و همراهانش دست یابد؛ هرچند پرونده اتهامات او با مرگش مختومه شده، اما اگر مدارکی از همدستانش باشد، باید انتظار پیگیری داشت.

واقعیت این است که دادگاه رسیدگی به اتهامات طبری و همدستانش به پایان رسیده و پرونده منصوری در این بخش مختومه شده است؛ اما روابط او و نقشش در فساد در دستگاه قضا همچنان اهمیت داشته و افکار عمومی نیازمند پاسخ گویی دستگاه قضاست.

منبع: فرارو
انتشار: 3 آبان 1399 بروزرسانی: 3 آبان 1399 گردآورنده: huli.ir شناسه مطلب: 1224

به "راز های یک مرگ مشکوک از بخارست تا تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راز های یک مرگ مشکوک از بخارست تا تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید