دعوای ارشاد و ساترا تمام میشود؟

به گزارش هولی، جلسه اخیر اتحادیه تهیه کننده های سینما با مسئولانی از ساترا این سوال را به همراه دارد که آیا برای سرانجام دادن به حاشیه های عرضه تولیدات شبکه نمایش خانگی در سامانه های درخواستی، پای ساترا به جلسه های صدور مجوز وزارت ارشاد باز می شود؟

دعوای ارشاد و ساترا تمام میشود؟

به گزارش گروه فرهنگی خبرنگاران، بحث و کشمکش صدا و سیما بر سر مجوز های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و تلاش برای کنترل و دراختیار دریافت آن اگرچه اتفاق تازه ای نیست، اما با هر محصول یا مجوز جدید مربوط به شبکه نمایش خانگی یک حاشیه تازه درست می شود. یکی از آخرین نمونه ها اعمال نظر و دخالت ساترا در تعیین رده بندی سنی برای سریال قورباغه بود که طبق خبر های منتشر شده از +15 به +18 تغییر پیدا کرد و منجر به انتقاد برخی تهیه کننده های سینما شد که آیا ساترایی ها اصلا اطلاعاتی از جزئیات و مفهوم رده بندی سنی آثار تصویری دارند؟

حال خبر رسیده که سه نفر از اعضای اتحادیه تهیه کننده های سینما (غلامرضا موسوی، سید جمال ساداتیان و مجتبی فراورده) به تازگی جلسه ای را با کنندگانی از سازمان تنظیم مقررات رسانه های صوت و تصویر فراگیر (ساترا) داشته اند تا موضوع ورود این سازمان به صدور مجوز سریال های شبکه نمایش خانگی را بررسی کنند؛ اگرچه کلیت این خبر در فضای مجازی پخش شده و یکی از حاضران در جلسه هم با یک خبرگزاری مصاحبه کرده، اما مجتبی فراورده به عنوان سخنگو تاکید دارد که تا پیش از طرح مسئله در شورای مرکزی اتحادیه نباید درباره آن صحبت می شده و فعلا توضیح درباره نتیجه جلسه ممکن نیست.

با این حال براساس پیگیری ایسنا گویا در این جلسه بحث های مختلفی مطرح شده از جمله اینکه آیا اگر سریال های شبکه نمایش خانگی با نسخه فیزیکی عرضه شوند، ساترا برای صدور مجوز آن ها ورود می کند یا خیر که پاسخ منفی آن ها به این سوال نشان از تناقض زیاد در این موضوع دارد.

به این ترتیب محل اختلاف فقط توزیع در سامانه های درخواستی است و برای حل آن هم گویا این پیشنهاد مطرح شده که کننده هایی از ساترا در جلسه های صدور پروانه نمایش آثار غیرسینمایی وزارت ارشاد حضور داشته باشند. همچنین گفته می شود در این جلسه تاکید و پذیرفته شده که مسئولیت صدور پروانه ساخت آثار غیرسینمایی با سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

با توجه به اینکه خبری رسمی از این جلسه منتشر نشده است، اما پیشنهاد مطرح شده، این سوال ها را پیش می آورد که آیا حضور کننده هایی از ساترا در وزارت ارشاد قابل قبول است؟ آیا سازمان سینمایی چنین پیشنهادی را می پذیرد؟ و آیا اصلا سازمان سینمایی در جریان این جلسه و طرح چنین پیشنهاد و بحث هایی بوده است؟

منبع: ایسنا

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 30 دی 1399 بروزرسانی: 30 دی 1399 گردآورنده: huli.ir شناسه مطلب: 1397

به "دعوای ارشاد و ساترا تمام میشود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دعوای ارشاد و ساترا تمام میشود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید