دریای خزر خشک می گردد؟ ، واکنش نگران کننده رئیس سازمان نقشه برداری در این باره

به گزارش هولی، رئیس سازمان نقشه برداری کشور گفت: براساس آخرین اطلاعات تراز دریای خزر طی 15 سال بیش از 2 متر کاهش یافته است. کاهش قابل توجه تراز آب دریای خزر موضوع مهمی است و جای تامل بیشتری را دارد.

دریای خزر خشک می گردد؟ ، واکنش نگران کننده رئیس سازمان نقشه برداری در این باره

به گزارش خبرنگاران، علی جاویدانه روز پنجشنبه در شورای برنامه ریزی و توسعه مازندران در ساری اضافه نمود: ایستگاه های پایش سطح تراز دریا که در منطقه ها جنوب و شمال کشور کاربرد دارد، آنالیز رفتار زجر و مد دریا را انجام می دهد.20 ایستگاه تراز سطح دریا در کشور وجود که از این تعداد پنج ایستگاه در شمال کشور مستقر است که از این تعداد سه ایستگاه در سواحل دریا در مازندران قرار گرفته است.

رییس سازمان نقشه برداری کشور گفت : این ایستگاه ها شرایط جزر مدی دریا را به صورت سالانه ارائه می دهد و براساس اطلاعات این ایستگاه ها تراز دریای خزر طی 15 سال بیش از 2 متر کاهش یافته است. کاهش قابل توجه تراز آب دریای خزر موضوع مهمی است و جای تامل بیشتری را دارد.

به گزارش ایرنا، سطح آب دریای خزر پس از بالاترین تراز آب 80 سال اخیر در سال 1995 میلادی، با سیری غیریکنواخت در حال کاهش بوده و بیشترین اندازه این کاهش طی سال های 2008 تا 2015 میلادی به وقوع پیوسته است.

البته طی سال های اخیر علاوه بر تغییرات موثر منابع آب رودخانه ای، افزایش دمای هوا و اثرگذاری آن بر اندازه تبخیر و هدر رفت آب، در روند تغییرات سالانه و نوسانات آب تاثیر داشته است. ویژگی شاخص دریای خزر، نوسانات دوره ای سطح آب است که آن را از دیگر پهنه های آبی متمایز می سازد. براساس آمار ثبت شده در ایستگاه های ترازسنجی دریای خزر، سطح آب این دریا از سال 1837 تا خاتمه سال 2020 میلادی از روند تغییرات و رفتار نوسانی متنوعی برخوردار بوده است. در حدود نیمی از این بازه زمانی حد فاصل سال های 1837 تا 1930 میلادی، دریای خزر روند نوسانی بسیار ملایم و به طور میانه بین یک تا دو سانتی متر کاهش در سال داشته است.

طبق گزارش موسسه تحقیقات آب وزارت نیرو، سطح آب دریای خزر پس از بالاترین تراز آب 80 سال اخیر در سال 1995 میلادی، با سپری غیریکنواخت در حال کاهش است. بیشترین اندازه این کاهش در بازه زمانی سال های 2008 تا 2015 میلادی به وقوع پیوسته و این رخداد با کاهش قابل ملاحظه آبدهی رودخانه های مهم شمالی از جمله رودخانه ولگا هم زمان بوده، البته در طی سال های اخیر علاوه بر تغییرات موثر منابع آب رودخانه ای، افزایش دمای هوا و اثرگذاری آن بر اندازه تبخیر و هدر رفت آب، در روند تغییرات سالانه و نوسانات آب تاثیر داشته است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 9 بهمن 1401 بروزرسانی: 9 بهمن 1401 گردآورنده: huli.ir شناسه مطلب: 2217

به "دریای خزر خشک می گردد؟ ، واکنش نگران کننده رئیس سازمان نقشه برداری در این باره" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دریای خزر خشک می گردد؟ ، واکنش نگران کننده رئیس سازمان نقشه برداری در این باره"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید