احتمال فراگیری سیل در سراسر لرستان، ضرورت تخلیه منازل حاشیه رودخانه ها

به گزارش هولی، خبرنگاران/لرستان هشدار وقوع سیل چند روز است که در استان لرستان دست به دست می چرخد؛ پیش بینی شده بیش از 100 میلیمتر باران در زمان کوتاهی بر سر لرستانی ها ببارد و این یعنی افزایش ناگهانی و خارج از تحمل دبی رودخانه ها، وقوع سیلی دوباره و احتمال به بار آوردن خرابی ها در شهرستانهایی همچون کوهدشت، پلدختر، خرم آباد و بروجرد.

احتمال فراگیری سیل در سراسر لرستان، ضرورت تخلیه منازل حاشیه رودخانه ها

جهت دریافت خدمات طراحی سایت پلان ویلا با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

تا به امروز ستادهای بحران شهرستانها تشکیل جلسه داده اند، به مردم هشدار داده شده، نقاط اسکان موقت مشخص شده و برای تامین تجهیزات مورد احتیاج در صورت وقوع سیل تمهیدات اندیشیده شده است؛ با این شرایط ظاهرا دیگر قرار نیست مسئولان از باران سیل آسای در پیش غافلگیر بشوند و هر آنچه در توان داشته اند انجام داده اند.

سیلاب در راه است

رضا میرزایی، مدیرعامل شرکت آب منطقه ای لرستان گفت: سیلاب در راه است.

وی در حاشیه جلسه مدیریت بحران در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: بر اساس اخطاریه شماره 23 اداره کل هواشناسی از غروب روز دوشنبه تا ظهر چهارشنبه یک سامانه بارشی قوی وارد لرستان می گردد و تمام نقاط استان را تحت تأثیر قرار می دهد. این سامانه بارشی به طور متوسط، بارش هایی بین 130 تا 170 میلی متر و در برخی نقاط استان به صورت نقطه ای بین 150 تا 200 میلی متر ریزش به دنبال خواهد داشت.

این مقام مسئول اعلام کرد: با این میزان بارش وقوع سیلاب در تمام رودخانه های لرستان احتمال دارد و پیش بینی می گردد در روزهای سه شنبه و چهارشنبه سیلاب رخ دهد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای لرستان هشدار داد: از همه هم استانی های عزیز که در کنار رودخانه ها واقع شده اند به ویژه در حوزه رودخانه های کشکان و سرشاخه های آن و همچنین تیره دورود قرار دارند منازل خود را تخلیه و در طی این چند روز به مناطق امن پناه ببرند و اموال خود را به جای امن تری انتقال دهند تا در صورت وقوع سیلاب، خسارتی به آن ها وارد نگردد.

میرزایی افزود: شهرهای پل دختر، معمولان، دوره چگنی، دورود، خرم آباد و کلیه روستاهای واقع در جهت رودخانه کشکان و تیره دورود که در معرض تهدید سیلاب قرار دارند، ضروری است در اسرع وقت منازل خود را تخلیه و اموال خود را به مناطق امن تری انتقال دهند و پس از فروکش کردن سیلاب و رفع مشکل و عادی شدن اوضاع به خانه های خود برگردند.

آماده باش کلیه اکیپ ها و تجهیزات جهت امدادرسانی در سیل احتمالی

علیرضا کاکاوند، مدیرعامل آبفار لرستان به خبرنگاران گفت: به اکیپ های اتفاقات، تعمیر و نگهداری و پیمانکاران طرف قرارداد با شرکت اعلام آماده باش شده که با تمام تجهیزات و ماشین آلات مربوطه جهت امدادرسانی در سیل احتمالی روزهای آینده آماده باشند.

وی با اشاره به آماده باش تانکرهای سیار، دیزل ژنراتورها و دستگاه های بسته بندی آب برای روزهای آینده، مطرح کرد: با بخش خصوصی طرف قرارداد شامل شرکت های دارنده ماشین آلات سنگین نظیر بیل مکانیکی، جرثقیل و کامیون و همچنین کارخانه های فراوری لوله و اتصالات جهت ارسال موارد درخواستی هماهنگی های لازم اجرا شده است.

وی افزود: آنالیز و بازدید از اماکن و تأسیساتی که در معرض سیل قرار دارند جهت ایمن سازی، حفاظت و جلوگیری از دارد شدن خسارات احتمالی در دستور کار واقع شده است.

منازل برخی مناطق پلدختر تخلیه شد

حسن رضائیان، فرماندار پلدختر به خبرنگاران گفت: برخی اهالی این شهرستان که در معرض خطر سیل قرار دارند، منازل خود را تخلیه نموده اند. برای مقابله با حوادث احتمالی سیل تا جایی که امکان و ضرورت داشته، اقداماتی را انجام داده ایم.

وی ادامه داد: اسکان اضطراری، آذوقه و سایر موارد ضروری تامین شده و در بحث آب شرب و سوخت نیز اقدامات لازم اجرا شده است.

وی در مورد لایروبی رودخانه کشکان گفت: شرکت آب منطقه ای استان، نقاطی که اهمیت بیشتری داشته را لایروبی نموده و مشکل خاصی در این زمینه وجود ندارد.

رضاییان در پاسخ به پرسش خبرنگاران که چون دیواره ساحلی به طور کامل احداث نشده، مسئله ای ایجاد نمی گردد؟ گفت: این دیواره 75 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و اگر بارندگی ها اجازه بدهد تا انتها سال کامل خواهد شد و امیدواریم تا آن زمان مسئله ای رخ ندهد.

سامانه بارشی قوی در راه لرستان است/ پیش بینی بارش تا 130 میلی متر

بهروز مرادپور، مدیرکل هواشناسی لرستان گفت: سامانه بارشی قوی عصر دوشنبه وارد استان می گردد که پیش بینی می گردد بین 80 تا 130 میلی متر بارش در استان داشته باشیم.

بهروز مرادپور در جلسه مدیریت بحران استان از ورود سامانه بارشی قوی به استان از روز دوشنبه اطلاع داد و اظهار کرد: این موج بارشی از غرب و جنوب غرب وارد کشور می گردد.

وی مناطق جنوب شرقی استان را در خطر اعلام کرد و افزود: همچنین سرعت وزش باد بر اثر این سامانه در برخی از مناطق به 70 تا 90 کیلومتر خواهد رسید.

مرادپور اعلام کرد: طبق پیش بینی ها شهرستان های کوهدشت، پلدختر و خرم آباد و بخش پاپی بیشترین بارش ها را به خود اختصاص خواهند داد.

دبی رودخانه های خرم آباد و پلدختر افزایش می یابد

رضا میرزایی، مدیرعامل آب منطقه ای لرستان گفت: با ورود سامانه بارشی جدید به استان روزهای سه شنبه و چهارشنبه دبی رودخانه های خرم آباد و پلدختر افزایش می یابد.

وی در جلسه مدیریت بحران که در سالن جلسات استانداری لرستان برگزار گردید، اظهار کرد: طی روزهای اخیر میزان دبی رودخانه های استان اندازه گیری شده و در آمادگی لازم برای مقابله با سیل به سر می بریم.

وی با بیان اینکه بر اساس پیش بینی ها دبی رودخانه خرم آباد در روز سه شنبه به 250 متر مکعب در ثانیه می رسد، افزود: این میزان دبی در پلدختر به 2 هزار و 300 متر مکعب در ثانیه خواهد رسید.

میرزایی با بیان اینکه رودخانه کشکان ظرفیت عبور 2000 متر مکعب بر ثانیه را دارد، توضیح داد: این میزان به علت کامل نشدن دیواره های حفاظتی رودخانه کشکان است. باید تجهیزاتی که در بستر رودخانه واقع شده است را جمع آوری کنیم و شرایط را برای عبور بیشترین مقدار دبی رودخانه فراهم کنیم.

ورود سامانه بارشی سیل آسا به لرستان/ مردم مطلع شوند

موسی خادمی، استاندار لرستان با اشاره به ورود سامانه بارشی از عصر روز دوشنبه به استان، گفت: مردم باید به خوبی از آن مطلع شوند.

استاندار لرستان توضیح داد: دستگاه های اجرایی استان نیز در حال آماده شدن برای این بحران هستند. بنیاد مسکن بایستی بستر رودخانه پلدختر را از تجهیزات خالی و شرایط را برای خروج بیشترین میزان دبی این رودخانه آماده کند.

خادمی با بیان اینکه شهرداری دورود و خرم آباد بایستی رودخانه های داخل شهرها را آماده بیشترین عبور دبی رودخانه ها نمایند، گفت: اگر تمامی دستگاه های اجرایی استان به میدان بیایند از این بحران به خوبی عبور خواهیم کرد.

آماده باش 100 درصدی در خرم آباد

جعفر طولابی، فرماندار مرکز لرستان در گفت وگو با خبرنگاران از آماده باش 100 درصدی دستگاه ها در این شهرستان اطلاع داد و اظهار کرد: با توجه به اخطاریه های هواشناسی در مورد احتمال وقوع سیل، جلسه ستاد بحران شهرستان برگزار گردید و نکات و هشدارهای لازم نیز به دستگاه های مختلف و مردم اطلاع داده شده است.

وی ادامه داد: دستگاه ها به ویژه خدمات رسان ها در آماده باش 100 درصدی هستند و تمام مرخصی ها لغو شده است. ماشین آلات ادارات در دسترس هستند و اگر احتیاج باشد از بخش خصوصی نیز یاری گرفته می گردد.

طولابی با اشاره به لایروبی رودخانه ها، فراهم کردن نیوجرسی، کیسه شن و... افزود: به دستگاه ها هرآنچه که احتیاج بوده تاکید نموده ایم انجام گردد تا مسئله ای رخ ندهد.

فرماندار خرم آباد با بیان اینکه برای اسکان اضطراری، سالن ها و اماکن ورزشی تجهیز شده، افزود: هلال احمر و برخی دستگاه ها نیز برای اسکان اضطراری فعالیت هایی انجام داده اند و حتی شاید از مساجد و مدارس هم برای اسکان استفاده گردد.

بندخاکی مسکن مهر بروجرد رفع خطر شده است

عبدالرحیم رحیمی، معاون استاندار لرستان و فرماندار بروجرد در جلسه ستاد پیشگیری و هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران، گفت: با توجه به ورود سامانه بارشی که دوشنبه وارد لرستان و بروجرد خواهد شد احتمال وقوع سیل در برخی مناطق هست.

فرماندار بروجرد اظهار داشت: در حال حاضر بند خاکی مسکن مهر بروجرد هیچ گونه مسئله ای ندارد و رفع خطر شده است.

معاون استاندار لرستان ادامه داد: روستاهای در معرض خطر در بخش مرکزی شناسایی و اقدامات لازم با همکاری هلال احمر و دیگر ارگان ها جهت اسکان اضطراری انجام گردد. 15 مکان در سطح شهر بروجرد که دارای سیستم گرمایشی مناسب هستند برای اسکان اضطراری در مواقع بحران در نظر گرفته شده است.

مناطق بحرانی اشترینان رفع خطر شده است

مقداد صارمی، بخشدار اشترینان گفت: مناطق بحرانی این بخش رفع خطر شده است. نقاط بحرانی لایروبی شده و بندهای خاکی مانند گنداب، کمره، کوشکی رفع خطر شده است.

170 دهنه پل در بروجرد لایروبی شده است

امین گودرزی، مدیر راهداری و حمل ونقل جاده ای بروجرد گفت: 170 دهنه پل لایروبی شده است. با توجه به سیل سال جاری آمادگی کامل را پیدا نموده ایم.

مدیر راهداری و حمل ونقل جاده ای بروجرد اظهار داشت: پیش بینی شده بین 90 تا 100 میلی متر بارندگی در شهرستان داشته باشیم که حجم زیادی است.

گودرزی افزود: در روستاهای اسدخانی و همت آباد مشکل جدی داریم و اگر رفع نگردد ممکن است اختلال جاده ای پیش بیاید. چند روستا در معرض رانش خاک هستند که بسیار خطرناک است.

بخش هایی که در شهرستان بروجرد با سیلاب روبرو می شوند

محسن یعقوبی فر، بخشدار مرکزی بروجرد گفت: 14 نقطه بحرانی در این بخش وجود دارد. دشت سیلاخور و روستاهایی که در کنار رودخانه هستند به دلیل بالا آمدن آب های سطحی دچار سیلاب خواهند شد.

وی توضیح داد: در بخش مرکزی در روستاهای اسدخانی، شیروان، گوشه حسین بن علی و ولیان به دلیل بارش باران با مشکل روبرو خواهیم شد.

یعقوبی فر افزود: 14 نقطه بحرانی در بخش مرکزی وجود دارد که باید لایروبی شوند، اگر یک دستگاه بیل مکانیکی در اختیار داشته باشیم می توانیم ظرف 12 ساعت مسائل را رفع کنیم.

ادامه دارد

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: huli.ir شناسه مطلب: 749

به "احتمال فراگیری سیل در سراسر لرستان، ضرورت تخلیه منازل حاشیه رودخانه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال فراگیری سیل در سراسر لرستان، ضرورت تخلیه منازل حاشیه رودخانه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید