دخمه مردگان پاریس

به گزارش هولی، وقتی در خصوص دخمه مردگان صحبت میکنیم، همه شاید فکر نمایند که نام یک فیلم سینمایی ترسناک است. اما باید بدانید که دخمه مردگان نه اسم یک فیلم است و نه یک اغراق! بله درست شنیدید، دخمه مردگان یا سردابه مردگان، جایی است در زیرِ زمینِ شهر لوکسی به نام پاریس. جایی در قلب اروپا و از جمله شهرهای با کلاس جهان.

دخمه مردگان پاریس

با ما همراه باشید و با تور ارزان فرانسه از کشور عشاق دیدن کنید و در شهرهای پاریس، مارسی بگردیم و برج ایفل ، موزه لوور و دیگر جذابیت های این شهر زیبا را ببینیم

اگر شما هم می خواهید در خصوص دخمه مردگان بیشتر بدانید، با خبرنگاران تا انتهای این مقاله همراه باشید.

سفر به امپراطوری مردگان

پاریس، پایتخت مد و فشن و ملقب به عروس شهرهای دنیاست که همه ساله گردشگران زیادی را به خود می بیند. بیشتر کسانی که به این شهر لوکس سفر می نمایند به دنبال بازدید از مکان های زیبا و جذابی مثل برج ایفل، خیابان شانزه لیزه، موزه لوور و… باشند و حتی در ذهن خود تصور هم ننمایند که در زیرِ زمینِ این شهر زیبا چه چیزی انتظارشان را می کشد!

برای همین، بیایید با هم سفری جذاب به زیر زمین پاریس را تجربه کنیم.

زیر زمینی با به جامانده 6 میلیون استخوان اجسادی که در گذشته در این شهر می زیستند. در واقع این دخمه که به دخمه مردگان پاریس مشهور است، از مجموع چندین تونل زیر زمینی با طول صدها کیلومتر تشکیل شده که سراسر آن را استخوان مردگان مزین نموده است.

تاریخچه دخمه مردگان پاریس

داستان این دخمه مخوف از قرن هفدهم میلادی آغاز می گردد، زمانی که در قرن 18 میلادی، پاریس به شهری در حال پیشرفت تبدیل شده بود که به طبع، جمعیت آن نیز روز به روز افزایش می یافت و در نتیجه گورستان پاریس دیگر جایی را برای فن مردگان نداشت. برای همین، پادشاه پاریس که در آن موقع لویی پانزدهم بود، دستورداد تا اجساد مردگان را به خارج از شهر منتقل نمایند.

طبق معمول آن موقع، کلیسا در مقابل این تصمیم پادشاه مقابله کرد و نگذاشت این عمل انجام گردد. از آن طرف تعداد زیاد اجسادی که همه روزه به گورستان شهر پاریس منتقل می شدند، رفته رفته افزایش یافته بود و جایی برای دفن آنها نیز کاهش.

از طرفی دیگر، افرادی که در نزدیکی گورستان پاریس و در محله Les Halles در حال کاسبی و یا زندگی بودند، از بوی نا مطبوع اجساد شکایت داشتند. با آغاز انقلاب فرانسه و در پیرو آن جنگ های خونین، دلیلی دیگری شد تا به تعداد اجساد مرگان شهر پاریس افزوده گردد. همچنین شیوع انواع بیماری ها که برخواسته از ازدیاد اجساد در این گورستان بود، مزید برعلت شد تا پادشاه فکری اساسی کند.

باید بدانید که شهر پاریس بر روی تونل های زیر زمینی با طول بسیار زیادی واقع شده و همین امر باعث شد تا پادشاه لویی دستور دهد تمامی استخوان های اجسادی که درگورستان پاریس دفن شده بودند را جمع آوری نمایند و به این سردابه مخوف که در داخل این تونلها قرار گرفته بود، منتقل نمایند. این امر 12 سال طول کشید و در نهایت 6 میلیون استخوان اجساد به داخل دخمه مردگان شهر پاریس منتقل شدند.

تزئین دخمه مردگان پاریس

جالب است بدانید که در هنگام انتقال اجساد به داخل دخمه مردگان، همواره یک کشیش دعای آرامش را برای مردگان میخواند. اجسادی که به سردابه ها آورده میشدند، همگی را به صورت نا هماهنگ و بدون نظم در گوشه ای می انداختند. پادشاه ناپلئون برای سروسامان دادن به این بی نظمی، دستور داد تا با شکلی جدید و البته مرتب، استخوان ها را چیدمان نمایند. این نظم و ترتیب که منجر به مزین شدن دخمه مردگان شد، باعث گشت که شکلی جذاب و منحصر به فرد را به گردشگران معرفی کند. باید اضافه کنیم که درگذشته چندین نمایشگاه عجیب در این دخمه برگزار میشد و به معرفی اسکلت هایی که در طول زمان منجر به تغییر شکل شده بودند، می پرداخت.

بازدید از دخمه مردگان پاریس

زمانی که ناپلئون این دستور را داد، شاید فکرش را هم نمی کرد که سرابه مردگان پاریس امروزه تبدیل به یکی از پربازدیدترین جاذبه های گردشگری پاریس و دنیا گردد. باید بگوییم که اگرچه امروزه بازدید از این دخمه ها برای عموم مردم آزاد است، اما از سال 1955 به بعد، دسترسی به بیشتر بخش های این دخمه مخوف برای مردم امکان پذیر نمی باشد.

دسترسی به دخمه مردگان پاریس

هزینه بلیط: ورود بچه ها ممنوع بوده و هزینه بلیط برای بزرگسالان حدود 11 دلار است.

ساعات و روزهای بازدید: همه روزه از ساعت 10 صبح تا 5 بعد از ظهر به غیر از روزهای دوشنبه.

همانطور که می دانید در شهر پاریس مکان های گردشگری بسیار زیادی وجود دارند که یکی از آنها دخمه مردگان است. اگر شما هم زمانی تور فرانسه را خریداری و به شهر پاریس سفر کردید، بازدید از این مکان شگفت انگیز و دلهره آور را نباید فراموش کنید.

0

منبع: دلتابان
انتشار: 14 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: huli.ir شناسه مطلب: 1125

به "دخمه مردگان پاریس" امتیاز دهید

1 کاربر به "دخمه مردگان پاریس" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دخمه مردگان پاریس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید