دانشمندان می گویند تلسکوپ تازه ناسا قادر به شناسایی صد ها سیاره سرگردان به میزان زمین است

به گزارش هولی، سیاره سرگردان یا سیاره بی ستاره به اجرامی گفته می گردد که مستقیما بر گرد مرکز کهکشان ها می گردند و مداری حول ستاره مشخصی ندارند. درک این سیارات سرگردان می تواند شکل گیری، تکامل و اختلال در سیستم های سیاره ای را روشن کند.

دانشمندان می گویند تلسکوپ تازه ناسا قادر به شناسایی صد ها سیاره سرگردان به میزان زمین است

به گزارش یورونیوز، این تلسکوپ به افتخار اولین رئیس نجوم ناسا و مادر تلسکوپ فضایی هابل به نام نانسی گریس رومن نامگذاری شده است.

دو مطالعه نو که هر دو در نسخه بعدی مجله آسترونومیکال منتشر خواهند شد، شواهد تازه ای از فضا به ما ارائه می نمایند. در این مطالعات دانشمندان گفته اند پیروز به کشف دومین سیاره سرگردان با جرمی مشابه زمین شده اند و شواهدی به دست آورده اند که نشان می دهد تعداد سیارات سرگردان شش برابر فراوان تر از سیارات در حال گردش به دور ستاره ها در کهکشان راه شیری است. این یافته ها طی یک آنالیز نه ساله در رصدخانه مونت جان دانشگاه کنتربری نیوزلند به دست آمدند.

دیوید بنت، یکی از دانشمندان ناسا و از نویسندگان این دو مطالعه نو، می گوید: این اولین میزان گیری از تعداد سیارات سرکش با جرمی کمتر از زمین در کهکشان است. تخمین زده می گردد که کهکشان ما 20 برابر بیشتر از ستارگان، سیاره های سرگردان را در خود جای داده باشد. این یعنی تریلیون ها سیاره بی ستاره در دنیا سرگردان هستند.

میکرولنز تکنیکی است که اخترشناسان برای مطالعه ستارگان دوردست و جستجوی سیارات فراخورشیدی از آن استفاده می نمایند.

ستاره شناسان از انواع تکنیک ها، تلسکوپ ها و ماموریت ها برای شناسایی بیش از 5400 سیاره فراخورشیدی یا سیاره خارج از منظومه شمسی استفاده نموده اند. بسیاری از این سیارات از نظر میزان مانند مشتری یا نپتون در منظومه شمسی هستند و بعضی از آن ها در مداری بسیار نزدیک به ستارگان میزبان خود می چرخند.

اما سیارات سرگردان به احتمال زیاد بسیار کوچکتر هستند. همانطور که سیارات در اطراف ستارگان شکل می گیرند، آنها در حین استقرار در مدار خود تأثیر گرانشی روی یکدیگر اعمال می نمایند. سیارات کوچکتر و سبکتر برهمکنش گرانشی قوی با ستاره میزبان خود ندارند، بنابراین جابجایی سیارات بزرگتر می تواند این سیارات را به صورت مارپیچی از منظومه خارج کند.

آقای سومی در بخش دیگری از سخنانش گفته است در آنالیز هایشان متوجه شده اند تعداد سیارات سرگردانی که از نظر میزان به زمین نزدیک اند بسیار بیشتر از آن هایی است که از زمین بزرگ تر هستند.

قرار است این تلسکوپ در آنالیز میکرولنزینگ خود، برای کشف سیاره های نو به مدت صدها روز 100 میلیون ستاره را مورد مطالعه قرار دهد.

دکتر ونسا بیلی، یکی از دانشمندان ناسا، می گوید: این گام بزرگ بعدی ناسا در مسیر یافتن حیات در خارج از منظومه شمسی است.

به گفته این دانشمند هدف از این مطالعات کشف سیارات مشابه زمین است. آقای بیلی اضافه کرد تلسکوپ رومن به جای تصویر معروف نقطه آبی کمرنگ از زمین، به ستاره شناسان اجازه می دهد تا تصاویر نقطه قهوه ای کم رنگ سیاراتی مانند مشتری را ببینند.

اگر رومن بتوانند آنچه دانشمندان از آن انتظار دارند را برآورده کند شاید در سال های آینده شاهد کشف سیاراتی مشابه زمین باشیم.

منبع: فرارو
انتشار: 15 مرداد 1402 بروزرسانی: 15 مرداد 1402 گردآورنده: huli.ir شناسه مطلب: 2293

به "دانشمندان می گویند تلسکوپ تازه ناسا قادر به شناسایی صد ها سیاره سرگردان به میزان زمین است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانشمندان می گویند تلسکوپ تازه ناسا قادر به شناسایی صد ها سیاره سرگردان به میزان زمین است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید