انتقاد از خون شد و دشمنان؛ تحسین پوست

به گزارش هولی، پس از نمایش پوست در روز نهم جشنواره، منتقدان روی خوشی به این فیلم نشان دادند. بعضی از منتقدان نیز ایرادات جزئی به ساختار فیلم وارد دانستند. اما در نهایت منتقدان معتقد بودند کهپوست پیروز عمل نموده است. امیررضا مافی درباه این فیلم در توئیترش نوشت: فیلم پوست از برادران ارک، یکی از بهترین های جشنواره است. برای من که سینمای لانتیموس، خصوصا خرچنگ و کشتن گوزن مقدس را دوست دارم، این یک نمونه وطنی درجه یک است. درباره فیلم باید مفصل نوشت، اما اینکه فیلمی به زبان آذری و بدون بازیگر مشهور همه را میخکوب کند ستودنی است.

انتقاد از خون شد و دشمنان؛ تحسین پوست

هولی| جشنواره فیلم فجر به ایستگاه نهایی خود رسید و امروز پس از نمایش فیلم پسر کشی نامزد های نهایی خود را خواهد شناخت. اما در روز نهم جشنواره، فیلم های خون شد ساخته مسعود کیمیایی، پوست به کارگردانی بهرام و بهمن ارک و دشمنان به کارگردانی علی درخشنده به نمایش درآمدند.

به گزارش هولی، مسعود کیمیایی که سال جاری فیلم خون شد را در بخش سودای سیمرغ دارد، پیش از آغاز جشنواره و دریک پیغام ویدیویی بیان کرد که در فجر سال جاری حاضر نخواهد شد وبا تحریم جشنواره فیلم فجر جنجال آفرین شد.

با این وجود در روز نهم، فیلم خون شد به نمایش درآمد، اما با وجود اینکه عوامل فیلم بدون مسعود کیمیایی آمده بودند، نشست خبری خون شد برگزار نشد. این درحالی بود که تهیه نماینده فیلم روز های گذشته اعلام نموده بود که مسعود کیمیایی در این نشست حاضر خواهد شد.

اما در نهایت در روز نمایش فیلم، جواد نوروزبیگی تهیه نماینده خون شد گفت: به احترام اهالی رسانه قبل از آغاز فیلم اینجا آمده ایم تا شما را به دیدن فیلم دعوت کنیم. نشست پرسش و پاسخ فیلم لغو شد، اما امیدواریم شرایطی پیش بیاید تا آقای کیمیایی در جمع شما حضور یابد.

داستان خون شد روایت مردی ست به نام فضلى که پس از سال ها دورى به خانه پدرى خود بازمى گردد. خانه اى که در خود نشان از خانواده ندارد؛ و فضلى بر خود فرض مى داند خانواده را به خانه بازگرداند.

اما پس از نمایش این فیلم، منتقدان و مخاطبان ناراضی از سالن خارج شدند. البته اندکی هم از خون شدند راضی بوده اند. با این حال تصویری از انبوه رای ضعیف مخاطبان در سبد آرای مردمی هم از جمله حواشی نمایش این فیلم بود.

آرای مردمی فیلم خون شد به کارگردانی مسعود کیمیایی پس از نمایش فیلم

امیررضا مافی، منتقد سینما درباره این فیلم در توئیترش نوشت: فیلم خون شد مسعود کیمیایی، قیصر پنجاه سال پیش است، ضعیف تر، با درامی ساده تر، با پرداختی که برای امروز نیست، اما از فیلم های اخیر کیمیایی بهتر است. مهم تر آنکه می گوید: به خانه برگردیم. ناموس را حفظ کنیم. وطن را نگه داریم. خون شد تذکری است با زبان پیر کیمیایی

محمد حسین قلی پور نیز نوشت: بر خلاف آثار دهه اخیر، شخصیت اصلى در نیمه اول فیلم خون شد به درستى شکل گرفته و پرداخت مى گردد، اما در یک چرخش عجیب فضلى به عنوان شخصیت اصلى رها شده و خرده روایاتِ نه چندان مرتبط با داستان جهت اثر را منحرف مى نمایند. ترک اعتیاد فاطى، ماجراى صرافى و حضور گلاب در خانه پدرى از جمله این روایات نامرتبط هستند. این تغییر جهت خون شد را به دو پاره جدا از هم تقسیم نموده است که انگار توسط دو فیلمساز ساخته شده است.

بهزاد وفاخواه هم درباره خون شد درنماوا نوشت: فهرست نقائص و ایرادات روایی خون شد طولانی تر از آن است که یکی یکی لیست شوند. این کار قبلا در خصوص قاتل اهلی، متروپل یا محاکمه در خیابان و جرم که این دوتای آخری فیلم های بهتری بودند صورت گرفته. آن هم به تفصیل.

سعید آقاخانی، سیامک انصاری، لیلا زارع، نسرین مقانلو، هومن برق نورد، سیامک صفری و ... بازیگران فیلم خون شد را تشکیل می دهند.

دشمنان داستان خانواده ای را روایت می نماید که با وجود خانواده بودن یکدیگر را نمی شناسند. اهل خانه فقط یکدیگر را تحمل می نمایند. شخصیت زهره با بازی رؤیا افشار، زنی را به تصویر می کشد که کوشش دارد تمام رویداد های تلخ را سر و سامان دهد، اما وقتی سرخورده، شکست می خورد میخواهد به این زندگی انتها دهد.

درخشنده در اولین تجربه ساخت فیلم بلند سینمایی با فیلم دشمنان راهی جشنواره شد و در بخش نگاه نو با دیگر فیلمسازان جوان به رقابت می پردازد. او پیش از این به عنوان دستیار کارگردان و برنامه ریز در تعداد زیادی از فیلم ها حضور داشت.

درخشنده فیلم های کوتاهی همچون آماس، محاق، به همین سادگی و شکیبا باش را در کارنامه کاری خود دارد. شاید مهم ترین حضور وی در مقام دستیار کارگردان را باید به فیلم سینمایی یک شهروند معمولی به کارگردانی مجید برزگر نسبت داد.

علی درخشنده بعد از چندین بار دستیار کارگردان و بازیگر بودن، حالا خودش آستین بالا زده و اولین فیلم سینمایی اش را ساخته است؛ فیلمی که لایه های پنهان اجتماعی در آن دیده می گردد و ظاهرا فیلمی روانشناسانه است. پس از نمایش این فیلم در روز نهم جشنواره، دشمنان نظر مخاطبان و منتقدان را جلب نکرد. بعضی هم این فیلم را شبیه به فیلم پرویز مجید برزگر دانستند.

پس از نمایش دشمنان نشست خبری این فیلم نیز برگزار گردید و علی درخشنده کارگردان اثر و مجید برزگر در مقام تهیه نماینده به سوال هولی پاسخ دادند.

درخشنده درباره شباهت موضوع فیلم با پرویز مجید برزگر گفت: ممکن است تاثیراتی از اثری که دوست داری بگیری و این اتفاق بی تاثیر نبود و وقتی فیلم پرویز را دیدم گفتم دوست دارم با کارگردان این فیلم کار کنم و همین اتفاق هم افتاد.

پریسا کیومرثی منتقد حوزه سینما نیز در خصوص فیلم دشمنان نوشت: متاسفانه مفاهیم مورد نظر کارگردان آنچنان که باید به خوبی مفهوم نشده است. تدوین نادرست فیلم و روایت کش دار داستان باعث شده تا حوصله تماشاگر زودتر از آنچه که باید سر بیاید. اشتباه ابتدایی در فیلمنامه اثر رخ داده است. فیلم در همان یک سوم ابتدایی گره نهایی خود را گگردده است.

بهنام شریفی منتقد سینما هم نوشت: یک فیلم با پلاتی نامشخص. انگیزه های شخصیت اول، تا به آخر غیرمنطقی می ماند. فیلمی که مخاطب هدفش نامعلوم است. ریتم کندی دارد و نمی تواند مخاطب را با خط کمرنگ روایی اش همراه کند.

رویا افشار، ندا جبرائیلی، مسعود دلخواه، قربان نجفی، علی بی غم، سینوهه دانشمند، توران یاقوتی، سعید آرمند از جمله بازیگرانی هستند که در این فیلم به ایفای نقش پرداخته اند.

موضوع فیلم پوست عشق، جادو و خرافه پرستی است و درباره خانواده ای است شامل یک مادر و پسر که زندگی آن ها به دلیلی دچار مشکل می گردد. برداران ارک سال پیش با ساخت فیلم کوتاه حیوان پیروزیت های بسیاری در داخل و خارج از کشور کسب کردند.

فیلم کوتاه حیوان از تولیدات آموزشی هنرجویان مدرسه ملی سینمای ایران در بخش سینه فونداسیون جشنواره کن در رقابت با فیلم هایی از کشور های اسلواکی، برزیل، ژاپن، هند، فرانسه، آمریکا، آرژانتین، بریتانیا و تایوان و بلژیک پیروز به کسب جایزه دوم این بخش از جشنواره کن شد.

پوست سومین فیلمی بود که در روز نهم جشنواره نمایش داده شد اما اولین فیلم این روز هم بود که منتقدان روی خوشی به آن نشان دادند. بعضی از منتقدان نیز ایرادات جزئی به ساختار فیلم وارد دانستند. اما در نهایت منتقدان معتقد بودند کهپوست پیروز عمل نموده است.

امیررضا مافی درباه این فیلم در توئیترش نوشت: فیلم پوست از برادران ارک، یکی از بهترین های جشنواره است. برای من که سینمای لانتیموس، خصوصا خرچنگ و کشتن گوزن مقدس را دوست دارم، این یک نمونه وطنی درجه یک است. درباره فیلم باید مفصل نوشت، اما اینکه فیلمی به زبان آذری و بدون بازیگر مشهور همه را میخکوب کند ستودنی است.

کتایون کیخسروی هم در خصوص پوست نوشته است: فیلمی بر اساس افسانه های فولکلور آذربایجان. فیلمی سخت و پیچیده که اگر اجرای خوبی نداشت می توانست سازندگانش را به خطر بیاندازد؛ اما فیلم، از پس این داستان و فضای سخت برمی آید و گلیمش را از آب بیرون می کشد. فیلم با وجود آنکه کاملا به زبان آذری است و زیرنویس فارسی دارد، مخاطبان غیرآذری را هم به درون داستان می کشد، با بازی های روان و درهم تنیده که می توانند مخاطب را تا انتها روی جایگاه نگه دارند و حتی آن ها را مجاب کند که لحظاتی به تشویق اثر بپردازند.

علیرضا مجمعی منتقد حوزه سینما هم نوشت: پوست برداشتی از یک افسانه آذری است. به طبع ما با فیلم برادران ارک طرفیم که خواسته اند به سینمای وحشت نزدیک شوند، اما فقط رویه ترس را نشان دادند. تا ته ترس نرفته اند، فیلمنامه شان در جا هایی که باید پر باشد کم آورده است. شخصیت اجنه اگر درآمده بود قطعا فیلم نجات پیدا می کرد.

بهمن ارک کارگردان این اثر هم گفت: این داستان افسانه محلی نیست بلکه از آن ها الهام گرفته تا خود را به خطه آذربایجان نزدیک کند. ما باید المان های خود را کشف کنیم و نه فقط ژانر ها را بخواهیم تجربه کنیم.

بهرام ارک نیز اضافه کرد: ما با دانش استادانی که در این حوزه (سحر و جادو) وجود دارد و با توجه به مطالعات فیلم را ساختیم. اگر به سخنان عاشیق هم گوش می کردید متوجه می شدید که حرف ما چیست.

منبع: فرادید
انتشار: 7 فروردین 1399 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: huli.ir شناسه مطلب: 788

به "انتقاد از خون شد و دشمنان؛ تحسین پوست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتقاد از خون شد و دشمنان؛ تحسین پوست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید