آسیاب های آبی شوشتر ، تجلی گاه هنر ایرانیان در استفاده از توان آب

به گزارش هولی، در میان 57 پدیده شگفت انگیز بازمانده از فرهنگ بشری که به عنوان نخستین میراث دنیای در یونسکو ارزش گذاری شده اند، سه پدیده معماری ایرانی یعنی معبد چغازنبیل تخت جمشید و میدان نقش دنیا اصفهان به عنوان میراث فرهنگی ثبت شده اند و چهارمین اثری که در این رابطه در دست اقدام یونسکو واقع شده است مجموعه آسیاب های آبی شوشتر است که مشخص قدمت آن هنوز به طور دقیق امکان پذیر نشده است. شوشتر یکی از زیباترین شهرهای تاریخی ایران در استان خوزستان است که آسیاب های آبی شوشتر از منحصربه فردترین جاهای دیدنی شوشتر و دیدنی های شوشتر می باشد.

آسیاب های آبی شوشتر ، تجلی گاه هنر ایرانیان در استفاده از توان آب

سازه های آبی شوشتر

در خوزستان و در حوزه رودخانه های پرآبی همانند رودخانه دز، کرخه، مارون، بهمن شیر و رودخانه کارون، شبکه آبیاری مینو (میان آب) ممتاز است و بندهای بناها و تاسیسات آبی این مجموعه در ارتباط با یکدیگر و با برنامه ای یکپارچه کار می نموده است. آن چنان که کلیه تدابیر و بناهایی که هریک در حوزه های کویری و کم آب به تنهایی دیده شده در شبکه آبیاری پیرامون شوشتر به طور مجتمع و یکپارچه دیده می گردد و آبشارهای شوشتر پدیده ای مربوط به بخشی از این شبکه بزرگ آبیاری است. چنین به نظر می رسد که یکی از اهداف برپا شدن این شبکه و به خصوص دستگاه های اصلی فضای آبشارهای زیبای شوشتر، توانمند کردن قطره های آب و بهره گیری از نیروی پنهان در آن ها برای چرخانیدن سنگ های آسیاب می باشد، آسیاب هایی که در پشت پل بند گرگر در دل سنگ جاسازی شده بودند و قطره های نیرومند آب از پشت پل بند و به وسیله چاهای شترگلوی زیربند به آسیاب ها راهنمایی می شده است. این قطره های آب پیش از رسیدن به پل گرگر از پل بند میران گذشته و به وسیله رودخانه گرگر به پل بند گرگر رسیده اند و پیش از آن نیز از آب رودخانه کارون در پخشاب بند اندازه جدا شده و از بند اندازه گذشته اند. سازه های آبی شوشتر از بی نظیرترین دیدنی های شوشتر و جاهای دیدنی شوشتر می باشد.

آسیاب های گرگر

پل بند گرگر در فاصله 700 متری جنوب پل بند اندازه برپا است. یک تونل انحرافی آب های مازاد و طغیانی رودخانه گرگر را از شمال پل بند و از مشرق آن به حوزه جنوبی مجموعه آسیاب های گرگر به رودخانه می ریزد. مجموعه آسیاب ها در جنوب پل بند جای دارد و چاه های مخزن انباشت انرژی آب، شبکه آبرسانی به آسیاب ها، دریچه های کنترل آب و فضای چرخ آسیاب ها در دل صخره طبیعی دو سمت محور رودخانه کنده و جاسازی شده اند. تا نیم قرن پیش، بیش از این تعداد حدود چهل آسیاب در پشت بند گرگر، گندم شهروندان شوشتری و شهرهای دور و نزدیک پیرامون آن را با بهره گیری از انرژی آب، آرد می نموده اند. در آن هنگام فضای سه باب آسیاب به کارخانه برق اختصاص یافت که در آن برق مورد احتیاج شهر شوشتر تامین می شده است. از چندی پیش با متروک شدن آسیاب ها و نیز کارخانه برق قدیمی، گردش آب در این مجموعه صنعتی از کنترل خارج شده و اینک در اغلب مجاری فرسوده این شبکه صنعتی به هرز می رود. هم اکنون آسیاب های از کار افتاده به صورت آبشارهای زیبایی از جای جای صخره بیرون می ریزد که جذابیت چشمگیری دارد.

منبع: همگردی
انتشار: 7 بهمن 1401 بروزرسانی: 7 بهمن 1401 گردآورنده: huli.ir شناسه مطلب: 2216

به "آسیاب های آبی شوشتر ، تجلی گاه هنر ایرانیان در استفاده از توان آب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آسیاب های آبی شوشتر ، تجلی گاه هنر ایرانیان در استفاده از توان آب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید