علل خستگی را بشناسید

به گزارش هولی، کار، بی خوابی، فعالیت زیاد و … همه و همه از علل خستگی به تعداد می آیند. خستگی در اثر عدم استراحت بدن به وجود می آید. بعلاوه ممکن است در اثر ابتلا به بعضی بیماری ها هم ممکن است کوفتگی به وجود آید که حالتی شبیه به خستگی را به وجود خواهد آورد.

علل خستگی را بشناسید

به گزارش خبرنگاران، همه ما از خستگی و مشغله بیش از حد زندگی شکایت می کنیم. اغلب اوقات حق با شماست، اما از این بابت خشمگین نباشید.

حدود 2 تا 3 هفته شیوه زندگیتان را تغییر دهید: بیشتر بخوابید، فعالیت های اجتماعی خود را کم کنید، غذاهای سالم و بی خطرتر بخورید، مایعات بیشتری بنوشید، مولتی ویتامین مصرف کنید و مصرف کافئین و الکل را کاهش دهید.

اگر پس از این تغییرات، هنوز هم نشانه های خستگی را احساس کردید به یاری حرفه ای احتیاج دارید. خستگی بیش از حد می تواند از علائم یک بیماری بسیار جدی پزشکی باشد که قابل درمان است.

پرکاری تیروئید یکی از دلایل خستگی می باشد

در اینجا 7 مورد از متداول ترین مسائلی که باید درباره اش بدانید، آورده شده است.

کم خونی

خستگی ناشی از کم خونی به دلیل کمبود گلبول های قرمز خون است، که اکسیژن را از ریه ها به بافت ها و سلول ها می رساند، که ممکن است احساس ضعف و تنگی نفس ایجاد کند. کم خونی می تواند به دلیل کمبود آهن یا ویتامین، از دست دادن خون، خونریزی داخلی یا یک بیماری های مزمن از قبیل آرتریت روماتوئید، سرطان یا نارسایی کلیه ایجاد گردد.

لورنس کوراش استاد یاری پزشکی آزمایشگاهی در دانشگاه کالیفرنیا، سان فرانسیسکو اینچنین شرح می دهد: زنانی که در سنین باروری هستند، در طول دوره بارداری و شیردهی، به ویژه به کم خونی ناشی از فقر آهن، به دلیل از دست دادن خون در دوران قاعدگی و احتیاج بدن به آهن بیشتر مبتلا می شوند.

علائم: خستگی یکی از علائم عمده آن است. دیگر علائم شامل ضعف شدید، اختلالات در خواب، عدم تمرکز، تند شدن ضربان قلب، درد قفسه سینه و سردرد است. ورزش ساده مانند بالا رفتن از پله ها و یا راه رفتن در فواصل کوتاه، می تواند سبب خستگی گردد.

آزمایش: یک ارزیابی کامل برای کم خونی شامل تست های فیزیکی و آزمایش خون مانند محاسبه تعداد سلول های خونی یا میزان گیری گلبول های قرمز خون باشد. یکی از روش های استاندارد برای محاسبه ی کم خونی تست ادرار است.

بیماری تیروئید

چنانچه هورمون های تیروئید خوب ترشح نشوند، حتی فعالیت های روزانه هم شما را خسته خواهد نمود. غده تیروئید، حدودا میزان گره کراوات یک مرد است، که در جلوی گردن قرار گرفته است و هورمون هایی را ترشح می نماید که سوخت و ساز بدن را کنترل می نمایند. ترشح بیش از حد هورمون تیروئید (پرکاری تیروئید)، سوخت و ساز بدن را سرعت می بخشد. هورمون تیروئید خیلی کم کار (کم کاری تیروئید)، سوخت و ساز بدن را کند می نماید.

علائم: پرکاری تیروئید ابتدا موجب خستگی و ضعف عضلانی در ران ها می گردد که ورزش هایی از قبیل دوچرخه سواری و یا بالا رفتن از پله را مشکل می نماید. علائم دیگر شامل کاهش وزن بی دلیل، احساس گرمای دائم، افزایش ضربان قلب، کوتاه شدن و کاهش جریان قاعدگی و افزایش تشنگی است. پرکاری تیروئید معمولا بیشتر در زنان 20 و 30 ساله خود را نشان می هد، اما در زنان و مردان مسن تر هم می تواند رخ دهد. کم کاری تیروئید باعث خستگی و ناتوانی در تمرکز و درد عضلانی، حتی با فعالیت جزئی می گردد. علائم دیگر عبارتند از افزایش وزن ناشی از احتباس آب، احساس سرمای دائم (حتی در آب و هوای گرم تر)، جریان قاعدگی سنگین تر و بیشتر و یبوست. شیوع کم کاری تیروئید در زنان بالای 50 سال است. مک کانل می گوید، در واقع، بیشتر از 10% از زنان بالای50 سال مبتلا به کم کاری تیروئید خفیف هستند.

آزمایش : بیماری تیروئید را می توان با یک آزمایش خون تشخیص داد. مک کانل می گوید: اختلالات تیروئید قابل درمان است، آزمایش تیروئید باید در تمام افرادی که از خستگی و یا ضعف عضلانی شکایت دارند، انجام گردد.

دیابت

هر ساله تعیین می گردد که بیش از یک میلیون نفر از مردم به دیابت نوع 2مبتلا هستند. اما بسیاری حتی ممکن است از آن اطلاع نداشته باشند.

قند، که گلوکز هم نامیده می گردد، سوختی است که از بدن شما محافظت می نماید. این بدان معناست که برای افراد مبتلا به دیابت نوع 2 امکان استفاده و سوزاندن قند در بدن به درستی وجود ندارد و همین امر باعث می گردد تا قند خون بالا رود.

افراد مبتلا به دیابت، اغلب با احساس خستگی و نداشتن انرژی کافی برای بدن که یکی از علائم هشدار دهنده دیابت است به این بیماری پی می برند.

علائم: از یک سو خستگی و از سوی دیگر علائمی مانند تشنگی بیش از حد، تکرر ادرار، گرسنگی، کاهش وزن، تحریک پذیری، عفونت های مخمری و تاری دید.

آزمایش : دو آزمایش عمده برای دیابت وجود دارد. آزمون قند خون ناشتا، که متداول تر است، سطح قند خونِ پس از ناشتا به مدت 8 ساعت میزان گیری می گردد. با استفاده از آزمون تحمل گلوکز خوراکی (OGTT)، دو بار خون گرفته می گردد، یک بار قبل از نوشیدن شربت گلوکز، سپس 2 ساعت بعد از نوشیدن آن.

افسردگی

احساس غم و ناراحتی زیاد، یا افسردگی یک بیماری مهم است که خواب، غذا خوردن، احساس ما در خصوص خودمان و دیگران را تحت تاثیر قرار می دهد. بدون درمان، علائم و نشانه های افسردگی ممکن است برای هفته ها، ماه ها و یا حتی سال ها به طول انجامد.

علائم:بیشتر ما تجربه افسردگی را با این اوصاف ذکر شده نداریم. اما معمولا، افسردگی می تواند باعث کاهش انرژی، تغییرات در الگوهای خواب و غذا خوردن، مسائل حافظه و تمرکز و احساس ناامیدی، بی ارزشی و منفی نگری توام گردد.

آزمایش: هیچ آزمایش خونی برای افسردگی وجود ندارد، اما دکتر شما ممکن است با پرسیدن یک سری سوالات از شما قادر به شناسایی آن باشد. اگر شما پنج مورد یا بیشتر از این علایم زیر را برای بیش از 2 هفته تجربه نمودید و یا اگر آن ها در زندگی شما تداخل ایجاد نموده اند، با دکتر خود یا متخصص بهداشت روانی مشورت کنید: خستگی یا از دست دادن انرژی، خواب بیش از حد کم و یا زیاد، غم، اضطراب و یا احساس پوچی، کاهش اشتها و کاهش وزن، افزایش اشتها و افزایش وزن، از دست دادن علاقه یا لذت در فعالیت هایی که زمانی به آن علاقه داشتید، بی قراری یا تحریک پذیری، علائم فیزیکی مداوم که به درمان جواب نمی دهند مانند سردرد، درد مزمن و یا یبوست و سایر اختلالات گوارشی، اشکال در تمرکز، یادآوری، یا تصمیم گیری، احساس گناه، نا امیدی و یا عقاید بی ارزش درباره مرگ یا خودکشی.

آرتریت روماتوئید

این یک بیماری خود ایمنی است که همواره در اوایل به آسانی تشخیص داده نمی گردد، اما چند سرنخ ظریف برای کشف آن وجود دارد. این بیماری زمانی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی بدن برعلیه خودش کار می نماید و به بافت های سالم مرتبط با هم حمله می نماید، در نتیجه گاهی اوقات آسیب غیر قابل جبرانی به استخوان و غضروف وارد می سازد.

علائم: بسیاری از علائم آن (مانند خستگی، کمبود انرژی، از دست دادن اشتها و درد مفاصل) با بعضی بیماری های دیگر از جمله دیگر اشکال آرتریت مانند درد مزمن و سفتی عضلات موسوم به فیبرومیالژیا و لوپوس مشترک هستند. با توجه به سخنان جان کلیپل، رئیس و مدیر عامل بنیاد آرتروز آتلانتا، خستگی ناشی از کم خونی و اختلالات تیروئید حتی در افراد مبتلا به آرتریتروماتوئید شایع تراست.

متخصصین پوست حداقل چهار معیار زیر را در تشخیص RA آنالیز می نمایند: خشکی صبحگاهی در داخل و اطراف مفاصل، حداقل سه حوزه مشترک با تورم بافت نرم به طور همزمان؛ مفاصل متورم در مچ دست، بند انگشت، و یا مفصل وسط انگشت؛ درگیری همزمان نقاط مشترک در هر دو طرف بدن؛ بافت توده ای زیر پوست؛ و فرسایش استخوان در مچ دست و یا مفاصل دست. تشخیص به وسیله اشعه ایکس صورت می پزیرد.

آزمایش: آزمایش کامل فیزیکی به وسیله روماتولوژیست می تواند شواهد بسیار ارزشمندی از بیماری ارائه دهد، اما یک آزمایش هم برای تشخیص روماتوئید وجود دارد و آن پادتن های موجود در خون است. حدود 80 ٪ از مردم که آزمایشRA می دهند جواب تستشان مثبت است، اما باید خاطر نشان کرد که این آزمون قطعی نیست.

خستگی مزمن

این شرایط پریشان نماینده و باعث خستگی مفرط می گردد که به سرعت اتفاق می افتد. افرادی که از CFS رنج می برند، پس از انجام فعالیت های عادی روزانه احساس خستگی شدیدی دارند و به راحتی با فعالیت های جزئی خسته می شوند.

علائم: علائم دیگر عبارتند از سردرد، درد عضلانی و درد مفاصل، ضعف، غدد لنفاوی دردناک، و ناتوانی در تمرکزاست. سندرم خستگی مزمن، ناشناخته

آزمایش: هیچ آزمایشی وجود ندارد. دکترتان باید قبل از تشخیص، سایر علائم مشابه، مانند لوپوس و ام اس را در نظر بگیرد.

اختناق در خواب

اگر شما هنگامی که از خواب بیدار می شوید احساس خستگی می کنید، ممکن است مشکل اختلال خواب داشته باشید؛ مهم نیست که چقدر استراحت نموده اید اما باز هم احساس گیجی و خستگی دارید. اختناق در خواب یک اختلال است که با وقفه کوتاهی در تنفس در طی خواب همراه می گردد.

در رایج ترین نوع اختناق انسدادی خواب، راه هوای تنفس فوقانی شما مسدود و یا تنفستان برای چند ثانیه کم می گردد، که به نوبه خود هشدار هایی برای مغز است تا شما را برای تنفس مجدد از خواب بیدار کند. شخص مبتلا به اختناق خواب ممکن است در طول شب برای ده ها یا حتی صدها بار دچار قطع تنفس گردد.

علائم: اختناق در خواب معمولا دارای نشانه هایی از قبیل خروپف است و به طور کلی با خستگی در روز بعد همراه می گردد. از آن جا که اختناق در خواب می تواند منجر به بیماری های قلبی، فشار خون بالا و سکته مغزی گردد، شناسایی آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

آزمایش : شامل یک شب اقامت در یک کلینیک خواب است تا الگوی خواب شما ضبط گردد و یک تست بدون درد که الگوهای خوابتان، تغییرات تنفسی و فعالیت مغز تحت نظارت قرار گیرد.

منبع: دکتر سلام

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 31 تیر 1400 بروزرسانی: 31 تیر 1400 گردآورنده: huli.ir شناسه مطلب: 1737

به "علل خستگی را بشناسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علل خستگی را بشناسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید