دستمزد راهنمایان گردشگری 20 درصد افزایش یافت

به گزارش هولی، رییس هیات مدیره جامعه راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی از افزایش دستمزد راهنمایان گردشگری به 20 درصد اطلاع داد.

دستمزد راهنمایان گردشگری 20 درصد افزایش یافت

علی صدرنیا به هولی گفت: این افزایش دستمزد به دنبال تفاهم با هیات مدیره جامعه تورگردانان ایران اجرا شده است. این دو تشکل در 25 تیرماه سال 96 تفاهم نامه پنج ساله ای را امضا نموده بودند که بر آن اساس دستمزد راهنمایان تورهای گردشگری سالانه 10 درصد افزایش یابد، اما با توجه به شرایط مالی حاکم در گردشگری و به منظور ترغیب راهنمایان ایرانگردی به هر چه پربارتر کردن تورهای ورودی به ایران، مقرر شد دستمزدها 20 درصد افزایش یابد.

او با اشاره به مفاد تفاهم نامه هیات مدیره جامعه راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی با هیات مدیره جامعه تورگردانان ایران که در 19 خردادماه بسته شد، افزود: توافق شد که تاریخ عقد و یا تمدید این تفاهمنامه به اول اسفندماه هر سال موکول گردد. در تصمیمی دیگر مقرر شد کمیته مشترک دو جامعه با هدف برطرف مسائل و پیگیری تخلفات احتمالی ما بین راهنمایان وتورگردانان فعال گردد.

صدرنیا یادآور شد: بیشتر تورهای ورودی به ایران توسط جامعه تورگردانان ایران به کشور وارد می گردد که اعضای جامعه راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی نیز بیشتر آنها را اجرا می نمایند. همکاری گسترده بین این دو جامعه سبب گسترش و رشد صنعت گردشگری کشور شده و موجبات مطرح شدن ایران به عنوان مقصدی نمونه را فراهم خواهد نمود.

جامعه راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی، تشکلی است که زیرنظر و با مجوز سازمان میراث فرهنگی و گردشگری تشکیل شده است و درحال حاضر نزدیک به 900 عضو دارد و به عنوان بزرگترین مجموعه راهنمایان تورهای ورودی به کشور شناخته می گردد.

این جامعه در تفاهم نامه سال 1396 اعضای جامعه تورگردانان و آژانس های تورآور به کشور را به عقد تفاهم نامه کاری با راهنمایان گردشگری ملزم کرد، اما بیشتر آژانس های مسافرتی همچنان متعهد به بستن این قرارداد نیستند.

تشکل دیگر راهنمایان گردشگری با عنوان کانون انجمن های صنفی کارگری راهنمایان گردشگری سراسر کشور که در سال 1391 با مجوز وزارت کار تشکیل شده است نیز اوایل خردادماه سال جاری نرخ نامه دستمزد روزانه راهنمایان گردشگری را برای سال 98 مطابق نرخ پایه اعلامی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای اعضای خود گفت که ملاک تعیین آن را تنوع برنامه ها، ساعت کاری روزانه، سختی کار و کمبود راهنمای مسلط به بعضی زبان های خاص، تعیین نرخ، توافق بین راهنما و کارفرما گفت.

این کانون صنفی نرخ دستمزد راهنمایان فرهنگی بدون بیمه را حداقل 360 هزار تومان، راهنمایان طبیعت گردی را حداقل 450 هزار تومان و راهنمای با تجربه اجرای بیشتر از 30 تور را با 10 درصد اضافه به مبلغ کف نرخ دستمزد با عنوان سابقه کار و نرخ حداقل دستمزد روزانه راهنمایانی که تحت پوشش بیمه توسط کارفرما قرار دارند نیز بین 305 هزار تومان تا 455 هزار تومان تعیین کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 9 مرداد 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: huli.ir شناسه مطلب: 220

به "دستمزد راهنمایان گردشگری 20 درصد افزایش یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستمزد راهنمایان گردشگری 20 درصد افزایش یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید