حل بزرگترین مشکل زیست شناسی جهان

به گزارش هولی، شرکت کنندگان آزمایش CASP باید سیستمی ارائه دهند که قادر است پیش بینی کند چطور پروتئین با توالی اسید های آمینه، که هر کدام خصوصیات شیمیایی مشخصی دارند تاشدگی دارد.

حل بزرگترین مشکل زیست شناسی جهان

دانشمندان سیستم جدید هوش مصنوعی DeepMind AlphaFold را طراحی کرده اند که قادر است ساختار سه بعدی پروتئین را تشخیص می دهد. مشکل تاشدگی پروتئین توسط زیست شناس های کل جهان به عنوان یکی از بزرگترین مسائل علوم جدید مطرح شده بود و برای حل آن محققین تقریبا نیم قرن در حال پژهش و تحقیق بودند.

نتایج ارزیابی های Critical Assessment of protein Structure Prediction (CASP) که توسط جامعه علمی از سال 1994 انجام شده است، نشان می دهد که AlphaFold دقت بی نظیری را در پیش بینی ساختار پروتئین فراهم می کند.

شرکت کنندگان آزمایش CASP باید سیستمی ارائه دهند که قادر است پیش بینی کند چطور پروتئین با توالی اسید های آمینه، که هر کدام خصوصیات شیمیایی مشخصی دارند تاشدگی دارد.

ارزیابی متوسط برای AlphaFold 92.4 بر اساس مقیاس اندازه گیری Global Distance Test (GDT) است. ضمن اینکه ارزیابی 90 GDT در بین نتایج تجربی رقابتی محسوب می شود. این بدان معناست که هوش مصنوعی قادر است در بسیاری موارد ساختار سه بعدی پروتئین را دقیقتر از برخی از روش های آزمایشگاهی نشان دهد.

منبع: اسپوتنیک

منبع: فرادید
انتشار: 20 دی 1399 بروزرسانی: 20 دی 1399 گردآورنده: huli.ir شناسه مطلب: 1389

به "حل بزرگترین مشکل زیست شناسی جهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حل بزرگترین مشکل زیست شناسی جهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید