تلسکوپ جیمز وب با تنظیم آینه ها نخستین تصویر واحد از ستاره راهنما را ثبت کرد

به گزارش هولی، تلسکوپ فضایی جیمز وب با پیشروی در عملیات تنظیم دقیق آینه ها، برای نخستین بار یک تصویر واحد از ستاره هدف ثبت کرد.

تلسکوپ جیمز وب با تنظیم آینه ها نخستین تصویر واحد از ستاره راهنما را ثبت کرد

تلسکوپ فضایی جیمز وب به راستا خود برای تبدیل شدن به یک رصدخانه یکپارچه و دقیق ادامه می دهد. تیم مأموریت اکنون با موفقیت مراحل دوم و سوم از مجموع هفت مرحله تراز آینه را هم تکمیل کرده است. با تکمیل این مراحل که با نام های تراز بخش و چیدمان تصویر شناخته می شوند، تصویر همه 18 بخش آینه از ستاره راهنما HD 84406، روی یک نقطه واحد قرار گرفته اند و اکنون متخصصان وب تنظیمات کوچک تری را برای اصلاح موقعیت آینه های وب آغاز خواهند کرد.

پس از مرحله انتقال 18 نقطه پراکنده نور ستارگان به ساختار شش ضلعی منظم وب، تیم با تنظیمات جزئی، تصویر هر بخش از آینه را اصلاح کرد و در عین حال تراز آینه ثانویه را هم تغییر داد. تکمیل این فرآیند که به عنوان تراز بخش شناخته می شود، یک گام کلیدی پیش از همپوشانی نور همه آینه ها بود تا ابتدا بتوانند به طور هماهنگ کار کنند.

با انجام هم ترازی بخش، نقاط متمرکز منعکس شده از طریق هر آینه، روی هم قرار گرفتند و سپس فوتون های نور را از هر بخش به مکان معین خود در حسگر نزدیک فروسرخ (NIRCam) رساندند. در طول این فرآیند، به نام یکپارچه سازی تصویر تیم مأموریت، مجموعه ای از شش آینه را در یک زمان فعال کرد و به آن ها دستور داد که جهت نور منعکس شده را برای همپوشانی با یکدیگر، تنظیم کنند تا زمانی که تمام نقاط نور ستاره با یکدیگر همپوشانی داشته باشند.

لی فاینبرگ (Lee Feinberg) مدیر بخش تلسکوپ نوری وب در مرکز پروازهای فضایی گادرد ناسا گفت: هنوز کار زیادی در پیش داریم اما به طور فزاینده ای از نتایجی که می بینیم، خوشحالیم. سال ها برنامه ریزی و آزمایش سود زیادی همراه دارد و تیم وب برای آنچه در هفته ها و ماه های آینده پیش رو خواهد بود، هیجان زده است.

اگرچه یکپارچه سازی تصاویر تمام نور یک ستاره را در یک مکان در آشکارساز نیرکم (NIRCam) قرار می دهد، اما بخش های آینه هنوز به جای یک تلسکوپ بزرگ و کامل، به عنوان 18 تلسکوپ کوچک عمل می کنند. اکنون مرحله ای است که قطعات باید با دقتی کمتر از طول موج نور در کنار یکدیگر جفت شوند.

تیم مأموریت اکنون فاز چهارم هم ترازی آینه های را آغاز می کند که به عنوان فاز تنظیم کلی شناخته می شود. جایی که از نیرکم برای گرفتن طیف های نور از 20 جفت جداگانه از بخش های آینه استفاده می شود. این کار به تیم کمک می کند تا جابه جایی عمودی بین بخش های آینه و به عبارتی تفاوت های کوچک در ارتفاع آن ها را شناسایی و تصحیح کند. بدین ترتیب تک نقطه نور ستاره در هفته های آینده به تدریج واضح تر و متمرکزتر می شود.

عکس کاور: تصویر واحد شکل گرفته پس از جابه جایی جزئی بخش های هجده گانه آینه اصلی جیمز وب

Credit: NASA

منابع: NASA, Universe Today

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 15 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 15 اردیبهشت 1401 گردآورنده: huli.ir شناسه مطلب: 2048

به "تلسکوپ جیمز وب با تنظیم آینه ها نخستین تصویر واحد از ستاره راهنما را ثبت کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تلسکوپ جیمز وب با تنظیم آینه ها نخستین تصویر واحد از ستاره راهنما را ثبت کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید