بیانیه آژانس اتمی در واکنش به حادثه نطنز

به گزارش هولی، آژانس بین المللی انرژی اتمی در بیانیه ای تایید کرد که سوله حادثه دیده در رخداد روز پنجشنبه در سایت هسته ای نطنز عاری از مواد هسته ای بوده است.

بیانیه آژانس اتمی در واکنش به حادثه نطنز

به گزارش خبرنگاران، آژانس بین المللی انرژی اتمی روز آدینه بیانیه ای درباره حادثه روز گذشته در سایت هسته ای نطنز منتشر کرد که در آن آمده است: آژانس بین المللی انرژی اتمی اوایل روز پنجشنبه به وسیله ایران از یک آتش سوزی در ساختمانی در مجتمع غنی سازی اورانیوم نطنز با خبر شد.

این بیانیه در ادامه افزود: ایران همچنین آژانس بین المللی انرژی اتمی را مطلع ساخت که این آتشسوزی به صورت خاموش شده و در این ساختمان هیچ مواد هسته ای یا رادیواکتیوی وجود نداشته است. ایران گفت که علت این حادثه معین نیست و افزود که هیچ خسارت جانی یا آلودگی رادیواکتیوی به بار نیامده است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی در بیانیه خود همچنین تاکید نمود سایت هسته ای نطنز تحت پادمان های این آژانس، اعم از راستی آزمایی های پادمانی و راستی آزمایی و نظارت مربوط به برجام قرار گرفته است.

این بیانیه افزود: آژانس تایید می نماید که در زمان [حادثه] هیچ یک از بازرسان پادمانی آژانس در آنجا حاضر نبوده اند و محل وقوع حادثه حاوی مواد هسته ای نیست. آژانس با مقام های مربوطه در ایران در ارتباط بوده تا اطمینان حاصل کند که [این حادثه] تاثیری بر فعالیت های راستی آزمایی پادمانی آن که انتظار می رود همچون گذشته ادامه یابد، نداشته است. بازرسان آژانس به صورت مرتب در نطنز حضور می یابند.

نورمن همچنین در ادامه این خبر که در حساب رسمی خود در توییتر منتشر کرد، گفت باخبر شده که بازرسان آژانس روز شنبه در سایت هسته ای نطنز حضور خواهند یافت.

گفتنی است که مجتمع هسته ای شهید احمدی روشن در نطنز بامداد پنجشنبه -12 تیرماه - دچار حادثه شد. بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران در این باره گفته است که این حادثه در یکی از سوله ها واقع شد که در فضای باز و فاقد مواد هسته ای بود که در واقع آلودگی هم ندارد. این سایت غیر فعال بوده است و مواد رادیواکتیو در اینجا نبود و از نظر نیروی انسانی هم کسی حضور نداشته و تلفاتی نداشتیم. البته خسارات اقتصادی و مادی داریم که در حال ارزیابی هستیم.

311312

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 9 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: huli.ir شناسه مطلب: 1114

به "بیانیه آژانس اتمی در واکنش به حادثه نطنز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیانیه آژانس اتمی در واکنش به حادثه نطنز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید