بهترین اختراعات سال 2019 به انتخاب مجله تایم

به گزارش هولی، وب سایت گجت نیوز - حسین مرادی: بهترین اختراعات سال 2019 توسط مجله تایم معرفی شدند. اختراعاتی که باعث بهتر شدن زندگی ساکنان زمین می گردد و در انتخاب آن ها به معیارهایی، چون اصالت، خلاقیت و اثربخشی توجه شده است.

بهترین اختراعات سال 2019 به انتخاب مجله تایم

از وبلاگ فناوری دیدن فرمایید.

با توجه به اینکه به روز های انتهای سال 2019 میلادی رسیده ایم، مجله تایم نیز همانند سال های گذشته لیستی از بهترین اختراعات را معرفی نموده است؛ اختراعاتی که جهان را هوشمندتر و بهتر خواهد نمود و حتی برای کاربران جنبه های سرگرمی نیز به همراه خواهد داشت. در انتخاب این اختراع ها معیارهایی، چون اثربخشی، جاه طلبی، خلاقیت و اصالت مورد توجه قرار گرفته است. در ادامه با بعضی از مهم ترین و بهترین اختراعات سال 2019 آشنا می شویم.

آموزش جراحی به صورت مجازی

امروزه واقعیت مجازی به عنوان یکی از فناوری های بسیار مهم و البته محبوب محسوب می گردد که از آن برای حوزه های آموزشی نیز استفاده می نمایند؛ برای مثال به یاری واقعیت مجازی می توان در آکادمی های خلبانی، رانندگی و جراحی بهره برد. در تابستان سال 2019 یک استارتاپ به نام اوسو وی آر (Osso VR) توانست نرم افزاری را بسازد که برای جراحان این امکان را فراهم می نماید تا در یک اتاق عمل مجازی حضور پیدا نمایند.

جاستین باراد، بنیانگذار استارتاپ Osso VR خاطرنشان کرد بعضی از جراحان بعد از گذراندن تحصیل در کالج و تحصیل در دانشکده پزشکی که 8 سال از عمر آن ها را شامل می گردد، همچنان در جراحی با مشکلاتی روبرو هستند و 30 درصد از این جراحان به تنهایی قادر به انجام عمل جراحی نیستند، از این رو به یاری جراحی واقعیت مجازی تمام اشکالات آن ها رفع شده و به خوبی برای جراحی های واقعی آماده خواهند بود.

محافظت از پوست با لوازم آرایشی جدید

صورت هر فرد به خوبی افزایش سن و پیری را نمایان می نماید و پوست اطراف چشم نیز به عنوان نازک ترین پوست در تمام صورت محسوب می گردد، از این رو می بایست این نواحی از صورت را به دلیل اینکه بیشترین احتمال پیری و سرطان در آن وجود دارد، به خوبی محافظت کرد. آنالیز ها حاکی از آن است که تا 10 درصد از سرطان های پوست در اطراف پلک ها ایجاد می گردد. در همین رابطه شرکت Supergoop توانست سایه چشم ویژه ای را فراوری کند که از لحاظ بالینی به عنوان نخستین سایه چشم محسوب می گردد که دارای SPF حدود 30 درصد بوده و از چشمان به خوبی در برابر آفتاب مراقبت خواهد نمود.

آسان تر تنفس کنید

کربن مونوکسید موجود در هوا باعث شکل گیری سرطان ریه می گردد و در حال حاضر نیز دستگاه هایی ساخته شدند تا بتوانند این ماده را شناسایی نمایند؛ اما دستگاهی برای شناسایی رادون کشف نشده است. به همین دلیل شرکت Airthings پیروز شد یک ردیاب کیفیت هوا را طراحی کند که به یاری پشتیبانی از یک اپلیکیشن قادر به شناسایی وجود رادون در هوای خانه خواهد بود. همچنین این دستگاه می تواند سطح کربن دی اکسید را در هوای خانه بسنجد.

تشکی آرامش بخش

سلامتی جسم، اعصاب و روان هر فرد به داشتن خوابی آرام مرتبط است، از این رو محققان شرکت Pod یک تشک هوشمند را طراحی نموده اند که در ساخت آن از کانال های باریک آب استفاده شده است و می تواند در طول شب درجه حرارت آب کانال های زیر تشک را تنظیم کند. نتیجه چنین سیستمی آرامش جسم و روان فرد خواهد بود. همچنین این تشک از حسگر های مختلفی، چون ضربان قلب و تنفس برای تنظیم شرایط خواب کاربر بهره می برد.

کفشی با قابلیت بازیافت کامل

در این تصویر شاهد کفشی هستیم که البته از لحاظ ظاهری با سایر کفش های موجود در بازار تفاوت چندانی ندارد و طبیعی به نظر می رسد، اما تفاوت اصلی در بازیافتی بودن آن است. در واقع اگر مالک این کفش بخواهد آن دور بیندازد، می تواند این کفش را به شرکت آدیداس به عنوان سازنده این کفش برگشت دهد تا به صورت کامل آن را بازیافت نموده و نسل بعدی کفش های کرفت. لوپ (FUTURECRAFT.LOOP) را فراوری نمایند.

شرکت آدیداس برای طراحی چنین کفش هایی بیش از 7 سال کار های تحقیقاتی انجام داده است که به واسطه این تحقیقات و با یاری فناوری جدید کفشی ساخته شد که فقط از یک ماده و بدون استفاده چسب به فراوری رسیده است. طبق اعلام معاون شرکت آدیداس این کفش نخستین قدم در راستای پاکسازی اثرات مخرب زیست محیطی محصولات محسوب می گردد. هرچند در حال حاضر این کفش مراحل آزمایشی خود را می گذراند و تا سال 2021 به بازار عرضه نخواهد شد.

کاهش درد سینوس ها

در فصل سرما یکی از شایع ترین درد ها میان مردم، درد های سینوسی است که در حال حاضر آن دسته افرادی که با این درد دچار می شوند، از سطح درمان ها راضی نیستند. در همین رابطه شرکت کلیر آپ (ClearUP) با هدف حل چنین مشکلاتی توانست دستگاهی را به فراوری برساند که اگر بیماران آن را به صورت روزانه یکبار به مدت 5 دقیقه بر روی اطراف چشم خود بگذارند، این دستگاه می تواند اعصابی که به سینوس ها متصل است را آرام کند. لازم به ذکر است این دستگاه با قیمت 149 دلار به بازار عرضه شده است.

انتها اشتباه در تشخیص های پزشکی

در قرن 21 برای تصویربرداری از تومور ها فناوری های زیادی وجود دارند، اما به دلیل اینکه این تجهیزات کامل نیستند، برای تشخیص نهایی هر عکس به آنالیز رادیولوژیست احتیاج است. در آمریکا به صورت سالانه حدود 30 میلیون غربالگری سرطان سینه انجام می گردد و به دلیل حجم بالای متقاضیان امکان تشخیص های اشتباه نیز افزایش پیدا می نماید. از این رو رادیولوژیست های شرکت Qlarityimaging به یاری یک نرم افزار هوش مصنوعی توانستند داده های اسکن ام آر آی را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهند.

این سیستم پیشرفته که به تایید سازمان غذا و دارو آمریکا رسیده است نیز توانست در مجموع حدود 20 درصد در تشخیص ها عملکرد صحیحی داشته باشد و 39 درصد از سرطان هایی که به صورت معمول تشخیص داده نشده را به خوبی تشخیص دهد. مراحل آزمایش این دستگاه در دانشگاه شیکاگو و مرکز سرطان اندرسون دانشگاه تگزاس صورت گرفته است.

خداحافظی با مسمومیت غذایی

کریستین شیندلر به عنوان یک مهندس زیست پزشکی پیروز به فراوری دستگاهی شد که به واسطه الگوریتم تشخیصی بر پایه نور می تواند آلودگی های دست را شناسایی کند. این دستگاه کاربرد های مختلفی دارد که یکی از مهم ترین آن ها استفاده در رستوران ها است، در واقع میزان آلودگی دستان کارکنان رستوران ها را می توان با اسکنر این دستگاه مورد شناسایی قرار گرفته است.

سوئیشرت دو منظوره

این سوئیشرت با نام Quikflip حدود 55 دلار قیمت دارد، این سوئیشرت علاوه بر اینکه یک لباس است، از قابلیت تبدیل به کوله پشتی نیز بهره می برد. کاربران با وارونه کردن و کشیدن جیب های خالی آن می توانند این هودی را به یک کوله تبدیل نمایند.

عصای پیشرفته

فردی نابینا به نام کورسات سیلان مدتی قبل با استفاده از اپلیکیشن های جهتیابی و عصای خود قصد داشت جهت خود به هتلی را پیدا کند، اما در نیمه های راه با مانعی برخورد کرد و پیشانی وی دچار شکستگی شد. به همین دلیل وی با تحقیق و مطالعه توانست یک عصای هوشمند با نام وی واک (WeWALK) را طراحی کند.

این عصای هوشمند می تواند موانعی که در سطح بالاتر از قفسه سینه فرد نابینا وجود دارد را شناسایی کند، البته این قابلیت با برنامه گوگل مپ همگام سازی می گردد. از این رو 250 میلیون فرد نابینا در سراسر جهان قادر خواهند بود از این پس با گوشی های هوشمند جهت خود را پیدا نموده و بدون برخورد با مانع به مقصد برسند. قیمت این عصای هوشمند 499 دلار اعلام شده است.

عینک سخنگو

دستگاه OrCam MyEye 2 برای افرادی که با اختلالات بینایی روبرو هستند بسیار کارآمد خواهد بود و می تواند زندگی آن ها را متحول سازد. این دستگاه در واقع یک عینک هوشمند با نام عینک سخنگو است که به یاری هوش مصنوعی به فریم هر عینکی متصل خواهد شد و قادر به شناسایی چهره، خواندن متون و بارکد ها است. این دستگاه برای افرادی که با مشکل خوانش پریشی نیز روبرو هستند بسیار مفید خواهد بود. نسل جدید این عینک سخنگو از سال آینده به بازار عرضه خواهد شد و قابلیت های بیشتری، چون خواندن روزنامه را برای کاربران به همراه دارد. دستگاه OrCam MyEye 2 در حال حاضر در 48 کشور جهان عرضه شده است.

منبع: برترین ها
انتشار: 4 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: huli.ir شناسه مطلب: 626

به "بهترین اختراعات سال 2019 به انتخاب مجله تایم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهترین اختراعات سال 2019 به انتخاب مجله تایم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید