بازار لوازم التحریر خراسان شمالی متاثر از نمادهای خارجی است

به گزارش هولی، خبرنگاران- گروه استان ها: اگر کمی به ذائقه دانش آموزان در انتخاب لوازم تحریر توجه کنیم به راحتی می توانیم تمایل و اشتیاق آنها در خرید لوازم تحریر با نمادهای کارتونی به ویژه از نوع خارجی آن را درک کنیم، اقلامی که با رنگ و لعابی جذاب بر بازار خرید چیره شده اند.

بازار لوازم التحریر خراسان شمالی متاثر از نمادهای خارجی است

جهت دریافت مشاوره خدمات ترتیب صفحات بروشور از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ بروشور های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

این چیرگی نه تنها بر روی طرح جلد دفاتر و جامدادی و کیف دانش آموزان مشاهده می گردد بلکه طراحی قوی انیمیشنی و کارتونی این سوژه ها زنگ خطری است تا بدانیم فضای ذهنی بچه هامان با تربیتی در حال عجین شدن است که هیچ گونه همخوانی با فرهنگ ایرانی اسلامی ندارد.

فراوری لوازم تحریر ایرانی نیازمند حمایت است

جواد صامی راد، یکی از فروشندگان لوازم تحریر در بجنورد در تبادل نظر با خبرنگاران، اظهار می نماید: سال جاری سهم خرید لوازم تحریر با تصاویر ایرانی - اسلامی پنج درصد بوده و مابقی خریدها را اقلامی با برندها و نمادهای خارجی به خود اختصاص داده اند.

وی ادامه می دهد: یکی از دلایل کاهش خرید لوازم تحریر با نمادهای ایرانی اسلامی، فراوری کم، قیمت بالا و همچنین نبود طراحی و رنگ آمیزی جذاب برای بچه ها است.

صارمی راد با اشاره به اینکه جای تاسف دارد بچه هامان این گونه نسبت به خرید لوازم تحریر با نماد و طرح های خارجی اشتیاق نشان می دهند، می افزاید: سرمنشاء اشتیاق بچه ها، الگوگیری از انیمیشن های جذاب این شخصیت های کارتونی در برنامه های تلویزیونی است.

صارمی راد اضافه می نماید: دفترچه هایی با نماد خارجی در تیراژ بالا بدون هیچ مسئله ای در اختیار سفارش نمایندگان قرار می گیرد و این در حالی است که موانع زیادی در فراوری و عرضه محصول داخلی آن هم با تیراژ کم وجود دارد.

وی می گوید: اگر می خواهیم لوازم تحریر با نماد ایرانی اسلامی در بین بچه ها خریدار داشته باشد باید در مرحله اول موانع فراوری داخلی لوازم تحریر را از سر راه فراورینمایندگان برداریم.

صارمی راد می افزاید: ضروری است در حیطه طراحی و رنگ آمیزی نمادهای ایرانی اسلامی در فراوری لوازم تحریر، طراحانی زبردست برای عرضه فراوری لوازم تحریروارد عرصه شوند.

صارمی راد با اشاره به خلاء وجود لوازم تحریر با نمادهای بومی در خراسان شمالی، می گوید: با اطمینان می توان گفت که اگر به فراوری لوازم تحریر با نمادهای ایرانی اسلامی و بومی چه از لحاظ کمی و چه کیفی بها داده گردد، این کالا صندلی خود را در بین خریداران خواهد یافت.

بازار لوازم تحریر در سایه نمادهای صنعت سینمای خارجی

یکی دیگر از فروشندگان لوازم تحریر در خراسان شمالی، در تبادل نظر با خبرنگاران، اظهار می نماید: بیشتر خریداران لوازم تحریر، خریدار محصولی با نمادهای صنعت سینمای خارجی هستند و کمتر کسی پیدا می گردد که تمایلی به خرید لوازم تحریر با نماد ایرانی داشته باشد.

محمدمهدی باانصاف ادامه می دهد: اگر در مقابل دانش آموزی دفترچه ای با نماد برنامه های کارتونی خارجی چون بن تن، مرد عنکبوتی و سیندرلا و یا نمادهای برنامه های کاتونی ایرانی مانند مدرسه موش ها و شکرستان گذاشته گردد، لوازم تحریر با تصاویر برنامه کارتونی خارجی برای خرید انتخاب می گردد.

قاسم صفری یکی دیگر از فروشندگان لوازم تحریر در بجنورد نیز در تبادل نظر با خبرنگاران، می گوید: تمامی لوازم تحریری که برای فروش گذاشته ام، دارای نمادهای ایرانی اسلامی است.

وی ادامه می دهد: تمایل خرید دانش آموزان از لوازم تحریر با نماد ایرانی اسلامی نسبت به سال های گذشته بیشتر شده است.

عرضه لوازم تحریر ایرانی و خارجی در فروشگاه های بجنورد

رییس مجمع امور صنفی و رئیس اتحادیه لوازم تحریر بجنورد نیز در تبادل نظر با خبرنگاران، اظهار می نماید: سال جاری سعی مان بر این بوده که دفترچه هایی با نمادهای ایرانی اسلامی و یا بدون هیچ طرحی وارد بازار فروش کنیم.

محمود اسدی با اشاره به اینکه بجنورد دارای 70 فروشگاه عرضه کتاب و لوازم تحریر است، ادامه می دهد: به هر حال واحدهای لوازم تحریری نیز در بجنورد وجود دارند که فراوریاتی با نمادهای خارجی نیز برای عرضه به بازار فروش آورده اند.

نمادها؛ مدرسه تعلیم و تربیت نامرئی دانش آموزان

یک روان شناس در تبادل نظر با خبرنگاران، می گوید: در تربیت بچه ها دو نوع روش وجود دارد که یک نوع تربیت به صورت مستقیم و نوع دیگر به روش غیرمستقیم است.

نورگلدی یزدانی با اشاره به اینکه نشانه ها و نمادها می توانند به طور غیر مستقیم در تربیت بچه ها تاثیرگذار باشند، می افزاید: نمادها می توانند تاثیر عمیقی بر شخصیت افراد داشته باشند، به ویژه نمادهای خارجی که به صورت انیمیشن و با رنگ آمیزی جذاب با هدف عرضه فرهنگ بیگانه به بچه ها ارائه می گردد.

وی ادامه می دهد: برای جلوگیری از تاثیر فرهنگ بیگانه بر بچه هامان باید به دنبال تقویت فرهنگ خودی باشیم و بر مدرسه نامرئی و تربیت غیرمستقیم بچه ها مسلط شویم.

یزدانی با اشاره به اینکه خوشبختانه در چند سال اخیر بر روی لوازم تحریر دانش آموزان از نمادهای ایرانی اسلامی استفاده می گردد، می افزاید: متاسفانه عدم استفاده از طرح و رنگ و انیمیشن ها و داستان های قوی در فراوری این اقلام، مانع رونق نمادهای ایرانی اسلامی است.

وی می گوید: اگر می خواهیم لوازم تحریر ایرانی اسلامی در بین دانش آموزان صندلی خود را بیابد باید از ابزارهای فرهنگی دیگر مثل داستان، انیمیشن، تئاتر و عروسک های قوی استفاده گردد.

یزدانی با اشاره به یادگیری مشاهده ای در بچه ها، می گوید: جامعه باید این آگاهی را داشته باشد که بچه ها هر چیزی را که مشاهده می نمایند یاد می گیرند و حاصل این یادگیری در نوجوانی به عملکرد تبدیل می گردد.

فعالیت تنها یک فروشگاه عرضه لوازم تحریر ایرانی اسلامی در بجنورد

مدیرکل کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان خراسان شمالی نیز در تبادل نظر با خبرنگاران، اظهار می نماید: لوازم تحریر دانش آموزان به وسیله شرکت های تهران فراوری و در نهایت در استان توزیع می گردد.

منیره صادقی با اشاره به اینکه خراسان شمالی در فراوری لوازم تحریر دخیل نیست، ادامه می دهد: یکی از برندهای ایرانی اسلامی که از سال های گذشته توسط کانون پرورش بچه ها و نوجوانان بر روی لوازم تحریر دانش آموزان طراحی شد نماد دارا و سارا است.

وی اضافه می نماید: سه سال گذشته برای تنوع بخشی نمادهای ایرانی اسلامی بر روی لوازم تحریر، فراخوانی عمومی از سوی تهران به کل کشور داده شد و از هنرمندان خواستند که طراح هایی را ارائه دهند.

صادقی می افزاید: پس از آن فراخوان، 40 طرح با نمادهای ایرانی اسلامی رونمایی شد که عکس شهدا نیز جزء آن طرح ها بود.

وی با اشاره به نبود نمادهای بومی بر روی نوشت افزارها اظهار می نماید: شاید چون فراوری نوشت افزار به صورت متمرکز انجام می گردد، آثار استانی بر روی لوازم تحریر دانش آموزان کمتر نقش می بندد.

صادقی می افزاید: با فراوری و حمایت از نمادهای بومی و ایرانی اسلامی می توان علاوه بر شناساندن فرهنگ ایرانی اسلامی، در حوزه شناساندن مراکز گردشگری نیز گام های موثری برداشت.

وی می گوید: خراسان شمالی دارای یک فروشگاه عرضه لوازم تحریر ایرانی اسلامی است که پیش از این در انحصار کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان استان بود اما اکنون به صورت خصوصی فعالیت می نماید.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 25 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: huli.ir شناسه مطلب: 761

به "بازار لوازم التحریر خراسان شمالی متاثر از نمادهای خارجی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازار لوازم التحریر خراسان شمالی متاثر از نمادهای خارجی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید