چند نکته که باید درباره واکسن کرونای چینی بدانید

به گزارش هولی، با ادامه مسابقه جهانی برای فراوری واکسن کووید 19، به نظر می رسد که چین نیز پیشرفت چشمگیری در این حوزه داشته است که یکی از پیشگامان فراوری واکسن کووید 19 در این کشور، شرکت داروسازی Sinovac است.

چند نکته که باید درباره واکسن کرونای چینی بدانید

با ما همراه باشید و با تور ارزان چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

CoronaVac یک واکسن غیرفعال است که با استفاده از ذرات ویروسی از بین رفته سیستم ایمنی بدن را بدون اینکه پاسخ جدی به بیماری داشته باشد، در معرض ویروس قرار می دهد

واکسن های مودرنا و فایزر واکسن های mRNA هستند این بدان معنی است که بخشی از کد ژنتیکی ویروس کرونا به بدن تزریق می گردد و بدن باعث می گردد پروتئین های ویروسی فراوریی کند اما نه کل ویروس، که برای آموزش سیستم ایمنی بدن برای حمله کافی است.

پروفسور لو دهائی از دانشگاه فناوری نانیانگ درباره واکسن کرونای چینی گفت: CoronaVac یک روش سنتی برای واکسن است که با موفقیت در بسیاری از واکسن های شناخته شده مانند واکسن هاری استفاده می گردد.

پروفسور لو اضافه می نماید: واکسن های mRNA نوع جدیدی از واکسن ها هستند و در حال حاضر هیچ نمونه موفقی از آنها در جمعیت استفاده نمی گردد.

بر روی کاغذ، یکی از مزایای اصلی واکسن شرکت داروسازی Sinovac این است که می توان آن را در یخچال استاندارد با دمای بین 2 تا 8 درجه سانتیگراد مانند واکسن آکسفورد که از ویروسی با مهندس ژنتیک ساخته شده و باعث ایجاد سرماخوردگی در شامپانزه ها می گردد، نگهداری کرد این در حالی است که واکسن مودرنا باید در دمای منفی 20 درجه سانتیگراد و واکسن فایزر در دمای منفی 70 درجه سانتیگراد نگهداری می گردد.

این بدان معناست مه هر دو واکسن Sinovac و دانشگاه آکسفورد برای کشورهای در حال توسعه که ممکن است قادر به ذخیره مقدار زیادی واکسن در چنین دمای پایین را نداشته باشند، بسیار مفیدتر هستند.

تاثیرپذیری این واکسن چقدر است؟

پاسخ به این سوال در این برهه زمانی خیلی سخت است. طبق گزارش مجله علمی The Lancet، در حال حاضر فقط اطلاعاتی از آزمایشات مرحله اول و دوم CoronaVac مطرح شده است.

یکی از نویسندگانه مقاله دکتر ژو فنگاچی در این باره می گوید: این نتایج براساس 144 شرکت کننده در مرحله آزمایش اول و 600 نفر در مرحله آزمایش دوم گزارش شده است به این معنا که واکسن برای استفاده ضروری مناسب است.

در ماه سپتامبر، آقای یین از شرکت داروسازی Sinovac گفت که آزمایشات واکسن این شرکت روی بیش از 1000 داوطلب اجرا شده است که در کمتر از 5 درصد از این شرکت کنندگان خستگی یا ناراحتی جزئی را نشان داده است.

این آزمایشات در اواخر ماه اکتبر در کشور برزیل که دومین آمار کشته شدگان ویروس کرونا در جهان را گزارش نموده است، شروع شد. این آزمایشات در ماه نوامبر پس از مرگ گزارش شده از یک داوطلب برای مدت کوتاهی متوقف شد اما پس از معین شدن عدم ارتباط مرگ این فرد با واکسن، آزمایشات دوباره ادامه یافت.

موسسه بوتانتان، شریک سینوواک در برزیل گفت که انتظار دارد شرکت داروسازی Sinovac نتایج آزمایشات واکسن خود را قبل از 15 دسامبر منتشر کند.

پروفسور لو شرح می دهد که با توجه به اطلاعات محدود موجود ارائه نظر در خصوص اثر واکسن این شرکت در این مرحله سخت است.

وی گفت: براساس داده های اولیه ارائه شده از سوی شرکت داروسازی سینوواک، احتمالا CoronaVac واکسن موثری است اما ما باید منتظر نتایج آزمایشات فاز سوم این واکسن باشیم.

رییس شرکت داروسازی سینوواک به رسانه های دولتی کشور چین گفته است که سینوواک قادر خواهد بود سالانه 300 میلیون دوز در کارخانه این شرکت فراوری کند.

این واکسن مانند سایر واکسن های جهان به دو دوز احتیاج دارد به این معنی که در حال حاضر فقط می تواند 150 میلیون نفر را در سال تامین کند که کمی بیش از یک دهم جمعیت کشور چین است.

منبع: همگردی
انتشار: 1 بهمن 1399 بروزرسانی: 1 بهمن 1399 گردآورنده: huli.ir شناسه مطلب: 1400

به "چند نکته که باید درباره واکسن کرونای چینی بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چند نکته که باید درباره واکسن کرونای چینی بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید