پیشنهاد برگزیتی جدید بریتانیا به اتحادیه اروپا درباره مرز ایرلند

به گزارش هولی، بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا در صدد است بسته پیشنهادی جدیدی را درباره برگزیت به اتحادیه اروپا ارائه کند. این در حالی است که کمتر از 4 هفته تا مهلت معین شده برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا باقی مانده است.

پیشنهاد برگزیتی جدید بریتانیا به اتحادیه اروپا درباره مرز ایرلند

برای دیدن بریتانیای کبیر با تور انگلیس همراه باشید.

به گزارش یورونیوز، بنابه گفته آقای جانسون، این طرح که بریتانیا آن را به زودی به صورت رسمی ارائه خواهد نمود بر حل مسئله مرزی با ایرلند متمرکز است.

نخست وزیر بریتانیا در این مورد به بی بی سی گفت: آنچه می خواهیم انجام دهیم خلاص شدن از دست پشتوانه مرزی ایرلند (Backstop) است. این مهم ترین چیز است. ما فکر میکنیم که راه خوبی رو به جلو وجود دارد و اعتقاد داریم این یک راه چاره خوب است. خیلی امیدوارم که دوستانمان در اتحادیه اروپا در بروکسل، در دوبلین و همین طور در آلمان هم آن را به عنوان قدمی رو به جلو بپذیرند.

از آنجا که بریتانیا تمایلی به کشیده شدن مرز فیزیکی میان ایرلند شمالی در قلمرو بریتانیا و ایرلند جنوبی در قلمرو اتحادیه اروپا ندارد، طرح موقتی موسوم به پشتوانه مرزی ایرلند که اکنون در دست اجراست نوعی پایش مرزی را تدارک میبیند تا بدون احتیاج به حصارکشی فیزیکی، کالاها و خدمات بتوانند به آسانی از بریتانیا وارد ایرلند شمالی و بالعکس شوند. بوریس جانسون پیش تر گفته بود هرگونه توافقی با اتحادیه باید متضمن الغای طرح پشتوانه مرزی ایرلند باشد.

آقای جانسون در مصاحبه تازه خود درباره طرح جدید بریتانیا افزود: خلاص شدن از پشتوانه مرزی چیز خیلی محشری است چرا که ما را به طور هوشمندانه ای قادر می نماید مقررات خودمان، تعرفه های خودمان را و سیاست تجاری مان را بازپس بگیریم. به ما اجازه می دهد به سمت یک رابطه جدید و هیجان انگیز حرکت کنیم؛ نه تنها با اتحادیه اروپا بلکه با مابقی جهان.

اظهارات نخست وزیر بریتانیا در حالی بیان می گردد که اتحادیه اروپا پیشتر گفته بود با پیشنهاد بریتانیا مخالف است و سیمون کوونی وزیر خارجه ایرلند نیز با رد این طرح آن را بدون شانس موفقیت خوانده بود. هرچند آقای جانسون می گوید پیشنهاد جدید با پیشنهادات قدیم تفاوت دارد.

مهلت اتحادیه اروپا به بریتانیا برای برکسیت در روز 31 اکتبر سال جاری به سرانجام می رسد. با این حال نمایندگان مجلس بریتانیا طرحی را به تصویب رسانده اند که به موجب آن دولت موظف است در صورت عدم دستیابی به توافق با اتحادیه اروپا تا روز 19 اکتبر درخواست تمدید مهلت برگزیت را ارائه کند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 18 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: huli.ir شناسه مطلب: 352

به "پیشنهاد برگزیتی جدید بریتانیا به اتحادیه اروپا درباره مرز ایرلند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشنهاد برگزیتی جدید بریتانیا به اتحادیه اروپا درباره مرز ایرلند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید