هشدار شدید اللحن عصائب به انتخابات نخست وزیر جدید: خیانت به خون شهداست، شرایط را برای مزدوران را زیر رو می کنیم

به گزارش هولی، فارس نوشت: عصائب اهل الحق عراق، نامزدی عدنان الزرفی برای نخست وزیری را خیانت به خون شهدای کشور دانست و هشدار داد که در قبال این توطئه سکوت نخواهد کرد.

هشدار شدید اللحن عصائب به انتخابات نخست وزیر جدید: خیانت به خون شهداست، شرایط را برای مزدوران را زیر رو می کنیم

جواد الطلیباوی از رهبران جنبش عصائب اهل الحق عراق به زمزمه ها درباره احتمال نخست وزیری عدنان الزرفی واکنش نشان داد.

به نوشته پایگاه خبری المسله وی گفت: پیش از این گفته بودیم و امروز نیز می گوییم که هیچ شخصی خلاف خواست و اراده ملت عراق نخست وزیر نخواهد شد. اینجا توطئه ای در پشت پرده در جریان است و اسامی بعضی (مانند الزرفی) برای نخست وزیری طرح می گردد. این خیانت به خون شهدا و فداکارهای رزمندگان است. ما ساکت نخواهیم ماند و همه چیز را برای اربابان و مزدوران و توطئه چینان زیر و رو خواهیم کرد.

این در حالی است که در پی ناکامی کمیته هفت نفره نمایندگان گروه های شیعی عراق برای انتخاب نام نامزد نخست وزیری آینده عراق در روز دوشنبه که آخرین فرصت فراکسیون بزرگتر مجلس برای معرفی نخست وزیر بود، بعضی منابع از نخست وزیری احتمالی عدنان الزرفی به عنوان رئیس فراکسیون مجلسی النصر در مجلس عراق خبر دادند.

شبکه المیادین نیز به نقل از منابع مطلع نوشت که الزرفی دیروز، در کاخ ریاست جمهوری حضور داشته وقرار بوده که برهم صالح وی را به عنوان نخست وزیر معرفی کند اما به دلایلی نامشخص، این امر به تاخیر افتاده است.

عدنان الزرفی که زمانی استاندار نجف بوده، مورد تایید بسیاری از گروه های سیاسی شیعی عراق نیست. در جریان تظاهرات های اخیر و ناآرامی های نجف اخیار متعددی درباره نقش او و هوادارانش در خرابکاری های اجرا شده منتشر شد.

گفته می شد که احمد شربه و دار و دسته اش که از نزدیکان الزرفی است، در حمله به کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در نجف و همچنین حمله به دفتر مرجعیت در عراق نقش داشتند و اخباری نیز درباره نزدیک شدن الزرفی به آمریکا طی ماه های اخیر پیش از ناآرامی های نجف منتشر شده بود.

کشور عراق از یکم اکتبر (نهم مهر ماه) در شرایط نا آرامی به سر می برد و معترضان عراقی در شهرهای عمدتا شیعه نشین خواهان مبارزه با فساد و برطرف ناکارآمدی دستگاههای اجرایی شده اند. به دنبال این اعتراضات، عادل عبدالمهدی نخست وزیر پیشین عراق درخواست استعفای خود را به مجلس عراق ارائه کرد مجلس عراق نیز درخواست وی را پذیرفت.

پس از عبدالمهدی، برهم صالح رئیس جمهور عراق، پس از کش وقوس های فراوان، محمد توفیق علاوی را مامور تشکیل کابینه عراق کرد.

اما وی نیز شامگاه یکشنبه (یازدهم اسفند ماه) پس از به حد نصاب نرسیدن تعداد اعضای مجلس در نشست آن روز برای رای اعتماد به کابینه وی، در پیامی مکتوب به برهم صالح رئیس جمهور عراق انصراف خود را از تشکیل کابینه اظهار داشت و صالح هم به دنبال آن اظهار داشت که طی 15 روز و بر اساس بند 75 قانون اساسی گزینه دیگری را برای تشکیل کابینه معرفی خواهد نمود.

این مهلت 15 روزه، دیروز (دوشنبه-16 مارس) به پایان رسید و جریان حکمت و ائتلاف سائرون از کمیته هفت نفره نمایندگان گروه های شیعی عراق برای انتخاب نام نامزد نخست وزیری آینده عراق خارج شدند و پس از مناقشه درباره پرونده 17 نفر برای تصدی این پست، تاکید کردند که در آخرین ساعات به جامانده به مهلت قانونی نتوانستند به توافقی در این خصوص دست یابند.

312 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 16 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 16 اردیبهشت 1399 گردآورنده: huli.ir شناسه مطلب: 907

به "هشدار شدید اللحن عصائب به انتخابات نخست وزیر جدید: خیانت به خون شهداست، شرایط را برای مزدوران را زیر رو می کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار شدید اللحن عصائب به انتخابات نخست وزیر جدید: خیانت به خون شهداست، شرایط را برای مزدوران را زیر رو می کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید