مذاکرات صلح طالبان و دولت افغانستان محور نشست مقامات کابل، پکن و اسلام آباد

به گزارش هولی، خبرنگاران: نشست سه جانبه افغانستان، چین و پاکستان در خصوص روند مذاکرات صلح گروه طالبان با دولت کابل در حالی برگزار گردید که بارها این گروه اخبار منتشر شده در خصوص روند صلح با دولت را بارها رد نموده است.

مذاکرات صلح طالبان و دولت افغانستان محور نشست مقامات کابل، پکن و اسلام آباد

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، نخستین نشست سه جانبه افغانستان، چین و پاکستان در خصوص چگونگی برگزاری مذاکرات صلح دولت کابل با گروه طالبان افغانستان با میزبانی حکومت وحدت ملی برگزار گردید.

گفته می گردد که امروز نیز معاون وزارت امور خارجه چین با عبدالله عبدالله رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان دیدار نموده و در حال حاضر گفت وگوهای آن ها در خصوص توسعه راه ابریشم و روند مذاکرات صلح پشت درهای بسته در جریان است.

منابع مطلع می افزایند: به احتمال زیاد در خصوص گفت وگوهای صلح دولت کابل و گروه طالبان در نشست سه جانبه میان افغانستان، چین و پاکستان به صورت ویژه بحث و گفتگو انجام خواهد شد.

شایان ذکر است که پس از تشکیل حکومت وحدت ملی در افغانستان، چین علاقمندی بیشتری به مسائل این کشور و گسترش روابط با کابل از خود نشان داده است.

چندی قبل نیز گزارش هایی از سفر هیئتی از طالبان به چین و احتمال میانجیگری پکن در مذاکرات صلح افغانستان منتشر شد که طالبان افغانستان این موضوع را نیز رد کرد.

همچنین هفته گذشته گزارش هایی منتشر شد مبنی بر این که طالبان افغانستان با حمایت پاکستان در دبی روند مذاکرات صلح را با حضور ملا گل آغا وزیر سابق طالبان، ملا عباس، ملا جلیل و دیگر تیم مذاکره نماینده طالبان افغان شروع نموده اند که در پی آن قاری محمد یوسف سخنگوی طالبان افغانستان با انتشار بیانیه ای دیدار اعضای این گروه با مقامات حکومت افغانستان را در دبی تکذیب کرد.

گروه طالبان با رد اخباری که در خصوص گفت وگوهای این گروه با دولت افغانستان و میانجیگری بعضی کشورها برای مذاکرات صلح مطرح شد، اظهار داشت: روابط ما با کشورهای دیگر هیچ ارتباطی با مذاکرات صلح ندارد.

گروه طالبان برای اینکه به روند مذاکرات صلح بپیوندد پنج شرط را برای این منظور اعلام نموده بودند:

1. آزادی افغانستان را با سرانجام دادن به اشغال این کشور توسط نیروهای خارجی تحت هر نام و عنوان و دفاع از مرزهای کشور کامل نمایند.

2. دولت اسلامی در کشور تشکیل دهند و قوانین شریعت را اجرا نمایند.

3. صلح و امنیت را در سراسر کشور برقرار نمایند.

4. تمام اقوام براساس توانایی و قابلیت ها در دولت سهیم شوند.

5. تمام افغان ها بدون تبعیض و تفاوت نژادی به تحصیلات، اقتصاد، خدمات پزشکی، فرهنگی و اجتماعی به صورت مساوی دسترسی داشته باشند.

گرچه بعضی شروط طالبان جدید نیست و در گذشته نیز تکرار شده بود اما با توجه به بحث های اخیر مبنی بر تمایل طالبان به صلح با آمریکایی ها در افغانستان تکرار شروط گذشته می تواند نوعی اخطار به کشورهای غربی بوده و اخبار مذاکرات پشت پرده این گروه با کشورهای خارجی حاضر در افغانستان را در هاله ای از ابهام قرار دهد.

با این حال تاکنون تمامی این کوشش ها یک طرفه بوده و رهبران گروه طالبان افغانستان به هیچ یک از این پیشنهادات روی خوش نشان نداده و با اعلام پنج شرط اخیر در واقع استقامت خود بر شرایط قبلی را نشان داده اند.

پ

منبع: تسنیم
انتشار: 4 دی 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: huli.ir شناسه مطلب: 556

به "مذاکرات صلح طالبان و دولت افغانستان محور نشست مقامات کابل، پکن و اسلام آباد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مذاکرات صلح طالبان و دولت افغانستان محور نشست مقامات کابل، پکن و اسلام آباد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید