قدردانی اشرف غنی از موضع ایران درباره سد کمال خان

به گزارش هولی، به گزارش خبرنگاران به نقل از دفتر صداو سیما در کابل رییس جمهور افغانستان از موضع وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران درباره بهره برداری از سد کمال خان قدردانی کرد.

قدردانی اشرف غنی از موضع ایران درباره سد کمال خان

براساس بیانیه دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری افغانستان، محمد اشرف غنی در نشست امروز کابینه با ابراز قدردانی از اعلامیه وزارت امور خارجه کشورمان درباره افتتاح سد کمال خان گفت: افغانستان متعهد به اجرای معاهده هیرمند است و اقتصاد افغانستان و ایران، متمم و مکمل یکدیگرند و همکاری های افغانستان با کشورهای همسایه ادامه دار خواهد بود.

روز چهارشنبه سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سؤال خبرنگاران در مورد اظهارات مطرح شده در ارتباط با افتتاح سد کمال خان در افغانستان گفت: رودخانه هیرمند دارای رژیم حقوقی تعریف شده ای است و بر اساس قراردادی که در سال 1351 بین دو کشور به امضاء رسیده و در مجالس قانونگذاری هر دو کشور به تصویب رسیده حق آبه ایران کاملاً تعیین بوده و دولت افغانستان هم به این حق آبه متعهد است. سخنگوی وزارت امور خارجه ایران تاکید نمود: دولت جمهوری اسلامی ایران از اظهارات رئیس جمهور محترم افغانستان برای تبدیل آب به موضوع همکاری بین دو کشور استقبال نموده و آمادگی خود را بدین منظور اعلام می نماید.

رئیس جمهور افغانستان در مراسم افتتاح رسمی سد کمال خان در ولایت نیمروز گفت: به تعهد خود در برابر حق آبه ایران متعهد هستیم و در صورت تقاضای مازاد از سوی ایران حاضر به مبادله آب در برابر نفت هستیم.

سد کمال خان که در استان نیمروز در نزدیکی مرز ایران قراردارد روز چهارشنبه در مراسم ویژه ای با حضور اشرف غنی به بهره برداری رسید. ساخت بخش نخست این سد در سال 1390 کلید خورد و در سال 1396 ساخت بخش سوم و پایانی آن شروع شد.

هزینه ساخت سد کمال خان حدود دویست میلیون دلار اعلام شده است، این سد ظرفیت ذخیره پنجاه و دو میلیون متر مکعب آب را دارد و صد و هفتاد و چهار هزار هکتار اراضی کشاورزی را آبیاری می نماید، همچنین این سد، توان فراوری 9 مگاوات برق را دارد.

سد کمال خان که در راستا رودخانه هیرمند و در هجده کیلومتری جنوب شهر زرنج مرکز استان نیمروز احداث شده است در کنار سد سلما از بزرگترین سدهای آبی افغانستان است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 23 فروردین 1400 بروزرسانی: 23 فروردین 1400 گردآورنده: huli.ir شناسه مطلب: 1569

به "قدردانی اشرف غنی از موضع ایران درباره سد کمال خان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قدردانی اشرف غنی از موضع ایران درباره سد کمال خان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید