رئیس شورای اروپا با رئیس جمهور ایران تبادل نظر کرد

به گزارش هولی به نقل از وبگاه شورای اروپا، چارلز میشل رئیس شورای اروپا به صورت تلفنی با حسن روحانی رئیس جمهور ایران تبادل نظر کرد.

رئیس شورای اروپا با رئیس جمهور ایران تبادل نظر کرد

در سفر با تور هلند از کشور گلهای لاله دیدن کنید و آسیاب های بادی آمستردام هلند را نظاره گر باشید.

گفته شده این تبادل نظر درباره توافق هسته ای برجام بوده است.

رئیس شورای اروپا ضمن عرض تسلیت به مناسبت حادثه سقوط هواپیمای خطوط هوایی اوکراین در ایران که حامل مسافران زیادی از ایران بود، همچنین از آمادگی اتحادیه اروپا برای تعامل با همه طرف ها جهت کاهش تنش ها اطلاع داد.

میشل در این تبادل نظر همچنین برجام را دستاورد دیپلماتیک ده ساله مطرح نمود که به تقویت ثبات در منطقه یاری بسیاری نموده است.

رئیس شورای اروپا در این تبادل نظر همچنین از ایران خواسته است تا از اقدامات بیشتر برای کاهش تعهدات در برجام پرهیز کند.

اوایل هفته جاری، دولت جمهوری اسلامی طی بیانیه ای گام پنجم و نهایی کاهش تعهدات ایران در برجام را اعلام نمود و گفت: ایران دیگر با هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی سازی، درصد غنی سازی، میزان مواد غنی شده، و تحقیق و توسعه) روبرو نیست.

در این بیانیه آمده است: جمهوری اسلامی ایران در گام پنجم کاهش تعهدات خود، آخرین مورد کلیدی از محدودیت های عملیاتی خود در برجام، یعنی محدودیت در تعداد سانتریفیوژها را کنار می گذارد. بدین ترتیب برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ایران دیگر با هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی سازی، درصد غنی سازی، میزان مواد غنی شده، و تحقیق و توسعه) روبرو نیست و من بعد برنامه هسته ای ایران صرفاً بر اساس نیازهای فنی خود پیش خواهد رفت. همکاری ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی کمافی السابق ادامه خواهد یافت.

در عین حال در بیانیه دولت ایران تاکید شده است که در صورت برطرف تحریم ها و منتفع شدن ایران از منافع برجام، جمهوری اسلامی ایران آماده بازگشت به تعهدات برجامی خود می باشد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 14 بهمن 1398 بروزرسانی: 3 مهر 1399 گردآورنده: huli.ir شناسه مطلب: 653

به "رئیس شورای اروپا با رئیس جمهور ایران تبادل نظر کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رئیس شورای اروپا با رئیس جمهور ایران تبادل نظر کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید