خبرنگاران درآمد ماهیانه یک میلیون دلاری گروه تروریستی تحریر الشام از نفت سوریه

به گزارش هولی، تهران - خبرنگاران - شورای امنیت سازمان ملل در گزارشی از درآمد ماهانه یک میلیون دلاری گروه تروریستی تحریر الشام به وسیله معاملات نفت سوریه پرده برداشت.

خبرنگاران درآمد ماهیانه یک میلیون دلاری گروه تروریستی تحریر الشام از نفت سوریه

به گزارش خبرنگاران، سایت اثر پرس سوریه امروز (یکشنبه) نوشت: شورای امنیت سازمان ملل در این گزارش توضیح داد که گروه تحریر الشام از اموال بزرگی برخوردار است که منبع آن، انحصار معاملات سوخت در منطقه به وسیله یک شرکت حمایت نماینده به نام وتد پترول می باشد.

به نوشته اثر پرس، شورای امنیت سازمان ملل در گزارش خود که درباره داعش، القاعده و سایر نهادهای مرتبط با این گروه ها از جمله تحریر الشام تهیه شده است، می افزاید، درآمد این گروه از تجارت سوخت و انرژی حدود یک میلیون دلار در ماه است.

این گزارش با اشاره به اینکه تحریر الشام با داشتن 10 هزار عنصر جنگنده هنوز گروه بزرگی در شمال غرب سوریه است، افزود که تحریر الشام به دلیل ضعف و از دست دادن بیشتر سرنموده های خود در سال 2020، پیروز به سازماندهی شاخه دیگر القاعده به نام حراس الدین در منطقه شد.

شورای امنیت سازمان ملل در این گزارش همچنین به وجود نهادهای دیگر در ادلب که متشکل از تروریست های خارجی که همچنان در تحریر الشام هستند مانند گروه خطاب الشیشانی، تیپ التوحید و الجهاد (جنگجویانی از آسیای میانه) و حزب اسلامی ترکستانی اشاره نموده است.

گزارش شورای امنیت سازمان ملل در رابطه با داعش، تاکید دارد که این گروه تروریستی همچنان قادر به انجام عملیات تهاجمی در مناطق مرزی بین سوریه و عراق است و در حال مخفی نگه داشتن قدرت خود در اماکن سری و به دست آوردن حمایت جوامع محلی می باشد.

در این گزارش تعداد جنگجویان داعش در سوریه و عراق حدود 10 هزار نفر تخمین زده شده است که بیشتر آن ها در عراق هستند و قدرت تهاجمی این گروه در مناطقی که درگیری وجود دارد، بیشتر از مناطق امن است و ترجیح این گروه، مناطق درگیری حاشیه مرکز و تفویض روزافزون فرایندهای تصمیم گیری تاکتیکی به هر یک از باندهای مستقل خود در میدان است.

بر اساس این گزارش، داعش علاوه بر ادلب که توسط تحریر الشام کنترل می گردد، در دیر الزور سوریه نیز گسترش یافته است و جنگجویان این گروه تروریستی از بیابان دیرالزور برای حمله به نیروهای دموکراتیک سوریه (قسد) و نیروهای سوریه استفاده می نمایند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد در عین حال درباره حملات گسترده (تروریست ها) در طول سال 2021 هشدار داده، مگر اینکه عملیات مبارزه با تروریسم به فشارهای مداوم خود بر این گروهها ادامه دهد.

خاطرنشان می گردد که نشریه هیل آذر سال جاری گزارش داد که مقامات فدرال آمریکا یک نظامی و عضو سابق ارتش این کشور را به حمایت از گروه تروریستی تحریر الشام در سوریه متهم کردند.

بر اساس این گزارش خانم ماریا بل 53 ساله متهم است که برای یکی از اعضای گروه تروریستی تحریر الشام پول ارسال نموده است.

بر اساس گزارش دفتر دادستانی ایالت متحده، در شکایت کیفری همچنین ادعا شده که بل مشورت هایی در خصوص سلاح و مهمات به گروه تروریستی تحریر الشام ارائه داده است.

مقامات فدرال بر این باورند که بل حداقل 18 پرداخت به ارزش سه هزار و 150 دلار به هواداران گروه تروریستی تحریر الشام در سوریه و ترکیه پرداخت نموده است.

اگرچه دولت های آمریکا سالیان سال است که مدعی مبارزه با گروه های تروریستی در سوریه و عراق هستند، اما در پشت پرده برای بیشتر رسانه های آزاد اطمینان حاصل شده که در حقیقت ارتباط مستقیمی میان حمایت های تسلیحاتی و اقتصادی ارتش آمریکا با گروه های تروریستی وجود دارد.

گروه تروریستی تحریر الشام در ژانویه (دی) 2017 از ادغام چند گروه تکفیری از جمله جبهه النصره سابق به وجود آمد.

گروه تحریر الشام شاخه القاعده در سوریه به شمار می آید هر چند که این گروه گفته هیچ ارتباطی با القاعده ندارد.

منبع: ایرنا
انتشار: 17 اسفند 1399 بروزرسانی: 17 اسفند 1399 گردآورنده: huli.ir شناسه مطلب: 1492

به "خبرنگاران درآمد ماهیانه یک میلیون دلاری گروه تروریستی تحریر الشام از نفت سوریه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران درآمد ماهیانه یک میلیون دلاری گروه تروریستی تحریر الشام از نفت سوریه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید