جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز شنبه 19 تیر 1400

به گزارش هولی، شاخص بورس در ابتدای معاملات امروز لباس قرمز به تن نموده و کار خود را با قدم برداشتن در راستا نزولی آغاز نموده است. طوری که بعد گذشت 30 دقیقه از آغاز معاملات شاهد کاهش چهار هزار واحدی شاخص کل هستیم که معادل عقب نشینی 32 صدم درصدی است.

جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز شنبه 19 تیر 1400

کاهش شاخص کل در حال رخ داده که امروز شاخص هم وزن کار خود را با فرایند صعودی شروع نموده و حدود 11 صدم درصد رشد نموده است.

تا اینجای کار اغلب نماد های شاخص ساز قرمزپوش هستند و نماد های فولاد، شستا، فملی، شپنا، فارس و تاپیکو بیشترین تاثیر را بر کاهش شاخص کل گذاشته اند. رمپنا تنها نماد شاخص ساز با تاثیر مثبت بر شاخص کل بورس است.

رقابت نزدیک نماد های سبز و قرمز در ابتدای معاملات

به گزارش خبرنگاران در اولین ساعات کاری بازار امروز شنبه 19 تیرماه 1400، از بین 285 نماد معامله شده در بورس تهران، 149 نماد فرایند نزولی در پیش گرفته اند و 136 نماد در جهت صعودی گام برمی دارند. موردی که نشان می دهد رقابت نماد های سبز و قرمز تا حد زیادی نزدیک است. در بازار فرابورس تعداد نماد های صعودی بیشتر است. طوری که در این بازار از بین 175 نماد معامله شده شاهد افزایش قیمت سهام 89 نماد هستیم و 86 نماد بخشی از ارزش سهام خود را از دست داده اند.

نقشه بازار در ابتدای معاملات روز شنبه 19 تیرماه (برای مشاهده در ابعاد بزرگتر، روی عکس کلیک کنید)

نقشه بازار در ابتدای معاملات امروز شرایط متعادلی دارد. در گروه صندوق های ETF دارا یکم و پالایش هر کدام یک درصد عقب نشینی نموده اند و دیگر صندوق های سهامی هم عموما فرایند نزولی دارند.

در گروه محصولات شیمایی اغلب نمادها با نوسان کمتر از دو درصد در حال معامله هستند و البته تعداد زیادی از آنها در جهت نزولی گام برمی دارند. گروه مواد و محصولات دارویی امروز سبزرنگ است. برکت حدود سه درصد رشد نموده و برای دزهراوی، دلقما و داسوه صف خرید تشکیل شده است. گروه فلزات اساسی همچنان تحت تاثیر خبر منفی هفته گذشته است و اغلب نمادهای آن قرمزپوش هستند.

فگستر، فرزین، فنورد و فالوم از معدود نمادهای سبز فلزی به حساب می آیند. گروه زراعت امروز شگفتی آفریده و سبزترین گروه بازار سرمایه است. به جز زمگسا، اغلب نمادهای گروه از جمله زکوثر، زقیام، زملارد، زبینا، تلیسه، زفکا و زدشت صف خرید دارند. استخراج کانه های فلزی امروز با رشد چهار درصدی قیمت کاما کار خود را شروع نموده.

در این گروه هم نمادهای سبز و قرمز با هم در رقابت هستند. خودرو و ساخت قطعات، هتل و رستوران، اغلب نمادهای گروه سرمایه گذاری، فرآورده های نفتی، شرکت های چندرشته ای صنعتی، بانک ها، سیمان و اغلب گروه های کوچک بازار امروز قرمزپوش هستند و با کاهش قیمت سهام روبرو شده اند. در سوی مقابل امروز روز خوبی برای سهامداران نیروگاه ها، خدمات فنی مهندسی، قند و شکر و واسطه گری های اقتصادی است.

اصرار 100 نماد بر تشکیل صف خرید

در ساعات انتهای معاملات امروز حدود 104 نماد یعنی تقریبا 16 درصد بازار سرمایه صف خرید دارند و ارزش کل صف های خرید به حدود 250 میلیارد تومان می رسد. از نظر تعداد صف های خرید نتوانستند جلوتر از فروشنده ها قرار بگیرند. چراکه امروز برای 117 نماد یعنی 18 درصد بازار صف فروش تشکیل شده و ارزش مجموع آن ها به هزار و 100 میلیارد تومان می رسد. البته فرایند نزولی ارزش صف های فروش همچنان ادامه دارد.

بمپنا؛ سنگین ترین صف خرید بازار سرمایه

بعد از صف خرید 40 میلیاردی برای عرضه اولیه لطیف، بمپنا با صف 24 میلیاردی در صدر لیست سنگین ترین صف های خرید بازار سرمایه واقع شده است. بورس همچنان پیشتازی می نماید و امروز هم برایش به مقدار 12 میلیارد تومان صف خرید تشکیل شده. کاما با صف 10 میلیاردی در رتبه بعدی ایستاده است. بکهنوج، وبشهر، کرمان، بزاگرس، کاذر، قنیشا و بجهرم از دیگر نماد های دارای صف خرید در بازار امروز هستند.

سنیر؛ سنگین ترین صف فروش بازار سرمایه

با جمع شدن صف فروش خزر بعد از بازگشایی بدون محدودیت دامنه نوسان، حالا سنیر با صف فروش 53 میلیارد تومانی به صدر لیست سنگین ترین صف های فروش راه پیدا نموده. غدام با صف فروش 43 میلیاردی در رتبه دوم و کترام با صف فروش 40 میلیاردی در رتبه سوم قرار دارند. سدبیر، ثنوسا، کساوه، حآسا، بکاب و قشهد از دیگر نماد های دارای صف فروش سنگین با ارزش بیش از 20 میلیارد تومان هستند.

کاهش 11 هزار واحدی شاخص در اولین روز هفته

شاخص کل بورس تهران در انتها معاملات امروز شنبه 19 تیرماه 1400 با کاهش 11 هزار و 306 واحدی به رقم یک میلیون و 270 هزار و 729 واحد رسید. امروز شاخص کل 88 صدم درصد کاهش داشت، ولی شاخص هم وزن تقریبا بدون تغییر ماند و تنها دو صدم درصد کاهش پیدا کرد. امروز نماد های فارس، شستا، فولاد، شپنا، فملی و تاپیکو بیشترین تاثیر را بر کاهش شاخص کل داشتند و رمپنا تنها نماد شاخص ساز با تاثیر مثبت بر شاخص کل بود.

نقشه بازار در انتها معاملات روز شنبه 19 تیرماه (برای مشاهده در ابعاد بزرگتر، روی عکس کلیک کنید)

هرچه از ابتدای معاملات فاصله گرفتیم، نماد های سبز به صف خرید و نماد های قرمز به صف فروش رسیدند تا بورس به کلی به دو نیمه تقسیم گردد. صندوق های سرمایه گذاری عموما فرایند نزولی داشتند و در این گروه دارا یکم و پالایش 1.5 و 1.8 درصد ارزش خود را از دست دادند. شصدف، شفارش، بوعلی، شفن و پارس از نماد های سبزرنگ و پترول، تاپیکو، شگویا، فارس، زاگرس و پارسان از نماد های قرمز گروه محصولات شیمیایی بودند. در بین فلزات اساسی بزرگتر ها مثل فولاد، فملی، ذوب، فخوز، کویر و فجر عملکرد چندان خوبی نداشتند، اما شرایط برای دیگر نماد ها فهتر بود. لیدر های خودرویی اغلب قرمزپوش بودند. خودرو و خساپا حدود سه درصد ارزش خود را از دست دادند و شاهد ریزش 43 درصدی قیمت سهام خزر در بازگشایی بدون محدودیت دامنه نوسان بودیم. دارویی ها در کنار گروه های مواد غذایی، خدمات فنی مهندسی، زراعت بجز زکشت، و نیروگاه ها امروز برترین عملکرد را از خود به جا گذاشته و اغلب نماد های آن ها صف خرید داشتند. در طرف مقابل برای لیدر های فرآورده های نفتی و هتل و رستوران صف فروش تشکیل شد و بانکی ها در کنار شرکت های چند رشته ای صنعتی فرایند نزولی در پیش گرفتند.

ارزش معاملات خرد؛ 5.4 هزار میلیارد تومان

مجموع ارزش معاملات بورس و فرابورس امروز به حدود 25 هزار میلیارد تومان رسید که البته حدود 18 هزار و 800 میلیارد تومان آن به اوراق بدهی اختصاص داشت. با کم کردن این رقم و کنار گذاشتن معاملات عمده و بلوکی، می توان نتیجه گرفت که امروز ارزش معاملات خرد بازار سرمایه حدود پنج هزار و 387 میلیارد تومان بوده است. امروز ولکار، برکت، شپنا، شستا، غکورش، فملی و فولاد پرتراکنش ترین نماد های بورس و لطیف، فتوسا، گدنا، فگستر، کرمان، شصدف و چخزر پرتراکنش ترین نماد های فرابورس بودند.

خروج 160 میلیارد پول از بازار سرمایه

سهامداران حقیقی امروز حدود 160 میلیارد تومان سهام خود را به شرکت های حقوقی واگذار کردند و پولشان را از بورس بیرون آوردند. عمده خروج پول امروز در نماد های شپنا، فولاد، افق، وتجارت، تاپیکو، وبملت، شتران، شستا، کچاد و خودرو رخ داده و در طرف مقابل شاهد ورود پول حقیقی به نماد های رمپنا، کاما، کنور، وپاسار، قنیشا، پرداخت، کرمان، مارون و شفن بودیم.

منبع: فرارو
انتشار: 7 مرداد 1400 بروزرسانی: 7 مرداد 1400 گردآورنده: huli.ir شناسه مطلب: 1750

به "جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز شنبه 19 تیر 1400" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز شنبه 19 تیر 1400"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید