توافق با اتحادیه اوراسیا فرصت طلایی است ، به جای مشوق صادرات، زیرساخت ها را آماده کنید

به گزارش هولی، رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: توافق با اتحادیه اوراسیا فرصت طلایی است، به جای مشوق های صادراتی زیرساخت ها و راستا ها را آماده کنید.

توافق با اتحادیه اوراسیا فرصت طلایی است ، به جای مشوق صادرات، زیرساخت ها را آماده کنید

به گزارش گروه مالی هولی، غلامرضا شافعی رئیس اتاق بازرگانی ایران در همایش مناطق آزاد، ویژه و توسعه همکاری های مالی با کشور های همسایه و اوراسیا با موضوع صادرات و ترانزیت با اشاره به اینکه یکی از محور های توسعه مالی، حضور در پیمان های منطقه ای و پیوستن به همکاری با کشور های همسایه است، گفت: در یک بازه زمانی چندساله 481 تشکل منطقه ای دو و چندجانبه در اقتصاد های کشور های جهان شروع شده و با سرعت قابل توجهی ادامه دارد.

* ایران یکی از فقیرترین کشور ها به لحاظ موافقتنامه های ترجیحی

وی اضافه کرد: تشکیل بلوک های اقتصاد نقش بی بدیلی در توسعه مالی کشور ها دارد. ایران جزو فقیرترین کشور ها به لحاظ پیمان ها و موافقتنامه های ترجیحی با دیگر کشور های جهان است. حتی در این زمینه تجربه های ناموفق هم داریم.

وی ادامه داد: یک سازمان منطقه ای اکو داریم و همچنین پیمان با 8 کشور مسلمان، ارزیابی ها نشان می دهد تقریبا همکاری ها با این دو نزدیک به صفر است. ده ها موافقتنامه با اکو امضا شد و یک ذره آن اجرا نشد. باید به تجربیات ناموفق گذشته توجه کرد تا توافق با اوراسیا چنین سرنوشتی پیدا نکند.

* زیرساخت ها برای تجارت گسترده با اوراسیا آماده نیست

رئیس اتاق بازرگانی ایران با تأکید بر اینکه 1.9 تریلیون دلار فراوری ناخالص اتحادیه اوراسیا است، مطرح نمود: زیرساخت های ما آماده انجام چنین کاری نیست و تا آماده نگردد، ممکن است در تله بیفتیم و حتی نتوانیم به آن پاسخ دهیم. قبل از همکاری با اوراسیا باید معین گردد چرا در بعضی مرز ها کامیون ده ها روز خوابیده است و اینکه چرا در بعضی ماه های سال حمل و نقل ریلی بازارسیاه پیدا می نماید. باید سؤال کنیم حمل و نقل و ناوگان سردخانه ای ما به خصوص برای محصولات کشاورزی کجاست؟ بنابراین زیرساخت ها آماده نیست.

این فعال بخش خصوصی گفت: بحث ترانزیت یکی از موقعیت های طلایی برای کشور است. بخشی از راه های ترانزیت ما کوله راه است. گفته شد بسته رونق صادرات غیرنفتی مصوب شده، از این مشوق ها بگذرید، جهت ها را آماده کنید تا ماشین بیست روز در مرز نخوابد.

* متولی واحد جوابگو وجود ندارد

شافعی یکی از مسائل امروز کشور را عدم هماهنگی دستگاه ها در انجام کار ها دانست و اضافه کرد: یک موضوعی که رخ می دهد، ده ها سازمان حضور دارند. یک متولی واحد جوابگو وجود ندارد. توافق با اوراسیا فرصت طلایی است. خاطرمان باشد نباید بحث تجارت ترجیحی با ترکیه اینجا تکرار گردد. اطمینان برای ما و طرف تجاری ایجاد کنیم. فردا صبح نگویند صادرات این کالا ممنوع است یا 10 درصد عوارض بسته شده است. پایداری قوانین باید مورد توجه باشد و هماهنگی سیاست های ارزی نیز لازمه آن است.

وی اضافه کرد: مناطق آزاد می تواند در همکاری ها با اوراسیا مؤثر باشد، اگر به فلسفه وجودی مناطق آزاد توجه گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 6 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: huli.ir شناسه مطلب: 787

به "توافق با اتحادیه اوراسیا فرصت طلایی است ، به جای مشوق صادرات، زیرساخت ها را آماده کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توافق با اتحادیه اوراسیا فرصت طلایی است ، به جای مشوق صادرات، زیرساخت ها را آماده کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید