بیانیه وزرای خارجه عضو برجام؛ قطعنامه 2231 لازم الاجرا است

به گزارش هولی، وزرای امور خارجه عضو برجام در بیانیه ای مشترک با تاکید بر اینکه قطعنامه 2231 همچنان لازم الاجراست، اعلام کردند: وزرا دورنمای بازگشت محتمل ایالات متحده به برجام را مورد توجه قرار دادند و بر آمادگی خود برای پرداختن به این موضوع با نگاهی مثبت و در یک تلاش مشترک تاکید داشتند.

بیانیه وزرای خارجه عضو برجام؛ قطعنامه 2231 لازم الاجرا است

به گزارش ایرنا، وزرای امور خارجه عضو برجام در بیانیه ای درخصوص برنامه جامع اقدام مشترک اعلام کردند: نشست وزرای خارجه سه دولت / اتحادیه اروپایی + دو (چین، فرانسه، فدراسیون روسیه، بریتانیا، نماینده عالی اتحادیه اروپایی در امور خارجه و سیاست امنیتی) و جمهوری اسلامی ایران، اعضای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، در روز 21 دسامبر 2020 (1 دی 1399) به صورت مجازی برگزار گشت. این نشست به ریاست جوزپ بورل، نماینده عالی اتحادیه برگزار گشت.

در این بیانیه خاطرنشان شده است: اعضای برجام ضمن تاکید دوباره بر تعهدشان جهت حفظ توافق، تلاش هایشان در این راستا را تصریح کردند. آن ها تداوم ضرورت اجرای کامل و موثر برجام توسط همه طرف ها و پرداختن به چالش های کنونی اجرای [برجام]، از جمله در زمینه عدم اشاعه هسته ای و تعهدات رفع تحریمی را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

این بیانیه می افزاید: وزرا بر اهمیت نقش آژانس بین المللی انرژی اتمی به عنوان تنها سازمان بین المللی مستقل و بی طرف که از طرف شورای امنیت سازمان ملل متحد ماموریت یافته تا بر اجرای تعهدات عدم اشاعه هسته ای ذیل برجام نظارت و آن ها را راستی آزمایی کند، تاکید کردند. آن ها بر اهمیت تداوم همکاری توأم با حسن نیت با آژانس تاکید کردند.

در این بیانیه تصریح شده است: وزرای امور خارجه خاطرنشان ساختند برجام که توسط قطعنامه 2231 (2015) شورای امنیت سازمان ملل متحد تأیید شده، همچنان به عنوان عنصری کلیدی در نظام عدم اشاعه هسته ای جهانی و یک دستاورد مهم دیپلماسی چند جانبه است که در صلح و امنیت منطقه ای و بین المللی نقش دارد.

این بیانیه می افزاید: وزرا بار دیگر بر تاسف عمیق خود از خروج ایالات متحده از توافق تاکید کردند. آن ها تاکید کردند که قطعنامه 2231 همچنان کاملا لازم الاجرا است.

این بیانیه با بیان اینکه وزرا توافق کردند که به مصاحبه برای تضمین اجرای کامل برجام توسط تمامی طرف ها ادامه دهند، یادآور شد: وزرا دورنمای بازگشت محتمل ایالات متحده به برجام را مورد توجه قرار دادند و بر آمادگی خود برای پرداختن به این موضوع با نگاهی مثبت و در یک تلاش مشترک تاکید داشتند.

منبع: فرارو
انتشار: 7 بهمن 1399 بروزرسانی: 7 بهمن 1399 گردآورنده: huli.ir شناسه مطلب: 1412

به "بیانیه وزرای خارجه عضو برجام؛ قطعنامه 2231 لازم الاجرا است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیانیه وزرای خارجه عضو برجام؛ قطعنامه 2231 لازم الاجرا است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید