بازگشت بحران در گیلان؛ افزایش 700 بیمار فقط در دو روز، آمار ابتلا به کرونا در خانواده ها افزایش یافت

به گزارش هولی، دکتر محمدحسین قربانی در تبادل نظر با شبکه استانی باران با اشاره به ورود مسافران به گیلان اظهار کرد: با عادی شدن تردد ها و حضور مسافران در گیلان، احتمال شیوع موج دوم کرونا در استان بیش از پیش وجود دارد.

بازگشت بحران در گیلان؛ افزایش 700 بیمار فقط در دو روز، آمار ابتلا به کرونا در خانواده ها افزایش یافت

از پروفایل اینستاگرام behrouz azand دیدن نمایید.

نماینده تام الاختیار وزارت بهداشت در گیلان اضافه نمود: از تاریخ 31 فروردین براساس تصمیم ستاد ملی مبارزه با کرونای کشور مبنی بر بازگشایی ورودی استان ها، یک اشتباه استراتژیک برای عامه مردم بود، زیرا تصور کردند که شرایط عادی شده و همین امر باعث شده در محور های ورودی لوشان، آستارا و رودسر پیک مبتلایان به کرونا را داشته باشیم.

نائب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: آنچه که باعث توجه متخصصین شده، در این پیک بیشتر مبتلایان در حوزه خانوادگی است، یعنی مردم با عادی قلمداد کردن این موضوع در محافل و ملاقات های خانوادگی شرکت نموده اند که این امر باعث شده شیوع کرونا در جمع خانوادگی افزایش یابد.

قربانی ادامه داد: فقط در روز های 31 فروردین و اول اردیبهشت بالغ بر 700 نفر به آمار مبتلایان به کرونا در استان گیلان افزایش یافت، این نشان می دهد که کماکان خطر بازگشت بحران در گیلان وجود دارد.

3 سناریو از رفتار احتمالی ویروس کرونا در آینده

نماینده تام الاختیار وزارت بهداشت در گیلان تاکید نمود: مردم ما باید بحث حفاظت شخصی و رعایت اصول بهداشتی را جدی دنبال نمایند و جزء اصل های زندگی روزمره خود قرار دهند، حجم ورودی مبتلایان به مراکز درمانی خستگی کادر درمانی را دو چندان می نماید.

در همین حال دکتر پیغام طبرسی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در مورد پیش بینی رفتار ویروس کرونا در آینده، اظهار کرد: برای پاسخ به این سوال می توان به رفتار دو ویروس مشابه این ویروس یعنی سارس و مرس اشاره نمود که درصد کشندگی هر دو از کووید 19 بالاتر بود.

به گزارش دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، وی ادامه داد: به عنوان نمونه ویروس سارس بعد از ایجاد یک اپیدمی نسبی در جهان، خیلی سریع و بعد از حدود 6 یا 7 ماه محو شد و تا امروز گزارش جدیدی از آن نداریم؛ بنابراین یک احتمال این است که ویروس کووید 19 نیز مانند سارس خودبخود محو گردد.

این متخصص عفونی با اشاره به ویروس مشابه مرس که در عربستان آغاز شد، گفت: این ویروس نیز در ابتدا یک اپیدمی وسیع ایجاد کرد، ولی الان و بعد از چند سال موارد تک گیر از آن گزارش می گردد؛ بنابراین سناریوی بعدی در رابطه با کروناویروس جدید اینگونه است.

وی ادامه داد: سناریوی بعدی این است که کووید 19 مانند ویروس آنفلوانزا در طبیعت باقی مانده و انتقال فرد به فرد آن در طول سالیان آینده ادامه داشته باشد.

به گفته این متخصص عفونی، در علم پزشکی همیشه باید بدترین فرضیه ها را در نظر داشته باشیم تا مانند این ویروس جدید غافلگیر نشویم. به عبارت دیگر اطلاعات اول منتشر شده از چین یک بیماری خفیف را گزارش می کرد، ولی بعد که ظاهر شد دیدیم که خیلی هم خفیف نبوده و یک بیماری با کشندگی بالا بوده و میزان مرگ و میر آن 10 برابر بالاتر از آنفولانزاست.

دکتر طبرسی با تاکید بر اینکه رفتار های بهداشتی آموزش داده شده و شکل گرفته در طی این دو ماه باید ادامه داشته باشد، گفت: به عبارت دیگر طرح فاصله گذاری اجتماعی بخصوص الان که کسب و کار ها آغاز شده و طی آن هجوم و ازدحام جمعیت در بعضی مراکز دیده می گردد، باید بیش از پیش توسط مردم رعایت گردد.

وی ادامه داد: به عنوان نمونه زمانیکه می بینیم مرکز و محلی مانند بانک شلوغ است باید بگذاریم خلوت شده و سپس داخل شویم، وگرنه با وجود ازدحام در بانک اگر حتی یک نفر ناقل یا بیمار باشد سریعا انتقال در کل آن مجموعه صورت می گیرد.

ادامه طرح فاصله گذاری اجتماعی حداقل تا سال 2022

این متخصص با بیان اینکه برای زندگی عادی باید تمامی این اصول رعایت گردد، گفت: البته الان در کل جهان و بخصوص امریکا و اروپا پیش بینی شده که طرح فاصله گذاری اجتماعی حداقل تا سال 2022 ادامه پیدا خواهد نمود. به عبارت دیگر تجمعات، کنفرانس ها، گردهمایی ها و سایر تجمعات ممنوع خواهد بود و باید به این نوع زندگی عادت کنیم. در این مساله رعایت اصول بهداشتی بسیار مهم است.

این عضو هیات علمی دانشگاه با بیان اینکه آرزوی همه ما این است که این ویروس مانند سارس خودبخود از بین برود، گفت: با این حال باید سناریو های بدبینانه را هم در نظر داشته باشیم، چراکه ممکن است سال آینده با موج جدیدی از بیماری روبرو شویم.

روزه دریافت بیماران و بهبودیافتگان کرونا

مدیر بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری با اشاره به روزه دریافت بیماران و بهبودیافتگان در همه گیری کرونا، اظهار کرد: بیماران مبتلا به کووید 19 بعد از بهبودی به غیر از دارو هایی که قبل از بیماری مصرف می کردند، دیگر دارویی مصرف نمی نمایند. با این حال مساله مهم درباره این بیماری دوران نقاهت طولانی آن و ضعف و بی حالی و بی اشتهایی شدید بیمار است، بنابراین افرادی که تازه بیمار شده اند، با ضعف و بی اشتهایی روبرو هستند و ممکن است روزه دریافت در روز های اول برای آن ها ضرر داشته باشد.

رئیس مرکز تحقیقات سل بالینی و اپیدمیولوژی بیمارستان مسیح دانشوری در خاتمه در رابطه با روزه دریافت بهبود یافتگان نیز گفت: روزه دریافت برای این افراد اگر از قوای جسمانی خوبی برخوردارند، مانعی ندارد. با این حال تاکید می گردد افراد بیمار و یا حتی بهبودیافتگان تا جایی که ممکن است در فاز همه گیری در منزل بمانند و فعالیت فیزیکی سنگین نداشته باشند، چراکه ضعف جسمانی به جامانده از دوره بیماری، ممکن است منجر به تشدید عوارض بیماری گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 8 تیر 1399 بروزرسانی: 20 دی 1400 گردآورنده: huli.ir شناسه مطلب: 1021

به "بازگشت بحران در گیلان؛ افزایش 700 بیمار فقط در دو روز، آمار ابتلا به کرونا در خانواده ها افزایش یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازگشت بحران در گیلان؛ افزایش 700 بیمار فقط در دو روز، آمار ابتلا به کرونا در خانواده ها افزایش یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید