اثرات بلندمدت کرونا

به گزارش هولی، 13 درصد از مشارکت کنندگانی که در هنگام بستری علائم بیماری کلیوی نداشتند در هنگام مرخصی علائمی از بیماری کلیوی را نشان می دادند.

اثرات بلندمدت کرونا

یک مطالعه جدید که در چین اجرا شده است نشان می دهد، بیشتر بیمارانی که به دلیل بیماری کووید 19 در بیمارستان بستری شدند هنوز بعد از 6 ماه از علائم متنوع این بیماری شامل خستگی مفرط و مسائل خواب رنج می برند.

خبرنگاران به نقل از سی ان ان نوشت، این مطالعه که بروی 1700 بیمار در شهر ووهان چین - کانون اصلی شیوع بیماری کووید 19- اجرا شده است نشان می دهد که 76 درصد از بیماران هنوز بعد از 6 ماه حداقل یکی از علائم بیماری را دارند.

بعد از واکسیناسیون هنوز احتمال ابتلا به کرونا وجود دارد

سندروم پساکووید: در 46 سالگی احساس می کنم 96 ساله هستم

علائم هشداردهنده اولیه ابتلا به کرونای طولانی مدت

این یافته ها نشان می دهد حتی افرادی که از بیماری کووید 19 بهبود پیدا می کنند همچنان ممکن است گرفتار اثرات بلندمدت این بیماری که تا به امروز 90 میلیون نفر را در سراسر جهان دچار کرده است، باشند.

این مطالعه بزرگترین مطالعه ایست که تا به امروز اجرا شده و نتایج آن در نشریه لنست منتشر شده است. محققان این پژوهش دریافتند که خستگی مفرط و مسائل بی خوابی شایع ترین علائم پساکووید 19 در بیماران بهبودیافته بود و به ترتیب بین 63 تا 26 درصد از بیماران همچنان بعد از 6 ماه این دو علامت را داشتند.

این بیماری همچنین می تواند مسائل روانی بلندمدت به جای بگذارد. نتایج این پژوهش نشان داد که اضطراب و افسردگی در 23 درصد از بیماران شایع بود. بیمارانی که با شدت بیشتری بیمار شده بودند همچنان علائم آسیب ریوی را بعد از 6 ماه در تصاویر رادیولوژی نشان می دادند.

دکتر بین کائو از بیمارستان دوستی چین و ژاپن و دانشگاه پزشکی پایتخت، می گوید: ازآنجاییکه کووید 19 یک بیماری جدید است ما همچنان مشغول شناسایی اثرات بلندمدت آن هستیم. تحلیل های ما نشان می دهد که اغلب بیماران بعد از مرخصی از بیمارستان تا مدت ها حداقل با یکی از علائم این بیماری دست وپنجه نرم می کنند که اهمیت مراقبت های پس از مرخصی از بیمارستان را خصوصاً در قبال آن بیمارانی که به شدیدترین شکل ممکن گرفتار شده اند، نشان می دهد. این مطالعات همچنین اهمیت انجام مطالعات دنباله دار را برای شناسایی طیف کامل اثرات کووید 19 بروی افراد نشان می دهد.

اثرات بلندمدت کووید 19

دانشمندان در سراسر جهان در حال شناسایی اثرات بلندمدت ویروس کرونا هستند که به اصطلاح از آن به عنوان علائم کووید طولانی یاد می شود. مرکز پیشگیری و کنترل بیماری های آمریکا خستگی مفرط، تنگی نفس، سرفه، درد مفاصل و درد در قفسه سینه را به عنوان شایع ترین علائم کووید طولانی فهرست کرده است. بقیه علائم کووید طولانی شامل مشکل در فکر کردن و تمرکز مانند مه مغزی، افسردگی و سردرد است.

مرکز پیشگیری و کنترل بیماری های آمریکا می گوید: درحالیکه بیشتر بیماران بعد از بهبودی به زندگی عادی برمی گردند، برخی از بیماران علائم بیماری را حداقل برای چند هفته بعد از مرخصی از بیمارستان دارند. حتی افرادی که بستری نشده، اما بیماری خفیف داشته اند هم ممکن است علائم طولانی مدت کووید را تجربه کنند.

مطالعه ای که در ماه آگوست منتشر شد دریافت 10 درصد از بیماران حداقل تا 12 هفته بعد از بیماری همچنان علائم بیماری را داشتند. اما مطالعه ای که اخیراً در چین اجرا شده بزرگترین مطالعه در نوع خود است که اثرات بلندمدت بیماری را بروی بیمارانی که از بیمارستان مرخص شده اند مطالعه کرده است.

میانگین سنی بیمارانی که در این مطالعه شرکت کردند 57 سال بود که همگی بین 7 ژانویه تا 29 مه 2020 از بیمارستان ووهان مرخص شدند. به غیر از بیمارانی که در این مدت در اثر کووید 19 جان خود را از دست دادند، بیمارانی که به دلایل مسائل شدید جسمانی و روانی قادر به مشارکت در این پژوهش نبودند و آن هایی که تمایلی به شرکت در پژوهش نداشتند، بقیه بیماران که 70 درصد از کل بیماران را تشکیل می داد، مورد مطالعه قرار گرفتند.

همه مشارکت کنندگان به پرسشنامه هاییکه علائم بیماران را ارزیابی می کرد پاسخ دادند. آن ها همچنین توسط پزشکان معاینه شدند و آزمایش هایی مانند پیاده روی 6 دقیقه ای و آزمایش خون دادند. غیرمنتظره بود، اما 13 درصد از مشارکت کنندگانی که در هنگام بستری علائم بیماری کلیوی نداشتند در هنگام مرخصی علائمی از بیماری کلیوی را نشان می دادند.

البته تیمی از محققان در موسسه تحقیقات دارویی برگامو در ایتالیا که در این پژوهش مشارکت نداشتند، نظرشان را درباره این پژوهش درج کرده و گفته اند نتایج این پژوهش باید با احتیاط تفسیر شود، زیرا در نحوه اندازه گیری محدودیت هایی وجود داشته است.

اما، سایر یافته ها مانند خستگی مفرط، مسائل بی خوابی و اضطراب یا افسردگی با یافته های مطالعات پیشین درباره علائم کووید طولانی مطابقت دارد. تحقیقی که بروی نجات یافتگان بیماری سارس انجام شد نیز نشان داد 40 درصد از بهبودیافتگان همچنان بعد از 3 سال از خستگی مفرط رنج می برند. تحقیق دیگری نشان داد که 38 درصد از بهبودیافتگان سارس علائمی از صدمات ریوی را 15 سال بعد از بهبود نشان می دهند.

منبع: CNN

ترجمه: سایت خبرنگاران

منبع: فرادید
انتشار: 26 بهمن 1399 بروزرسانی: 26 بهمن 1399 گردآورنده: huli.ir شناسه مطلب: 1450

به "اثرات بلندمدت کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اثرات بلندمدت کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید